reklam
Teknoloji Haberleri

Telefon Fabrika Ayarlarına Döndükten Sonra Dosyalar Nasıl Kurtarılır?

Telefon Fabrika Ayarlarına Döndükten Sonra Dosyalar Nasıl Kurtarılır? Akıllı telefonlarımız kimi zaman sıfırlanabiliyor ya da çeşitli nedenlerden ötürü insanlar kimi zaman telefonunu sıfırlamak zorunda kalabiliyorlar. Zaman zaman tüm akıllı telefon kullanıcıları, telefonlarını fabrika ayarlarına döndürmek zorunda kalabiliyorlar.

Akıllı telefonlarda karşılaşılan sorunlar; telefonları fabrika ayarlarına döndürmeyi zorunlu bir hale getiriyor.

Telefonlarda baş gösteren yazılımsal arızalar, telefondan kaldırılması zor olan virüslü dosyalar ya da birtakım uygulamalar, telefon depolama alanının dolması vb. farklı nedenlerden ötürü telefonları fabrika ayarlarına döndürmek gerekebiliyor.

Ancak kullanıcıların bu işlem öncesinde kendileri için önemli olan dosyaları, videoları ve görselleri yedeklemeyi unutmamaları gerekiyor.

Aksi halde fabrika ayarlarına dönen telefonlarda dosyaları kurtarmak için bazı ekstra işlemler yapmak gerekebiliyor.

Bu yazımızda kısaca telefonda fabrika ayarlarına döndükten sonra dosyalar nasıl kurtarılır? sorusunu yanıtlamaya, dosyaları kurtarmak için yararlanabileceğiniz programlara dair sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Telefonu Fabrika Ayarlarına Döndürünce Neler Silinir?

Telefonu fabrika ayarlarına döndürmek; bu telefonun ilk satın alınan haline dönmesi anlamına geliyor.

Yani bu işlemle birlikte telefonunuza sonradan yüklediğiniz tüm uygulamalar; yani fotoğraflarınız, videolarınız, notlarınız, telefonunuza kaydettiğiniz dosyalarınız, e-postalarınız, telefonunuzun not alma bölümünde kayıtlı olan şifreleriniz ya da diğer önemli bilgiler silinmiş oluyor.

Aynı zamanda rehberinize kaydettiğiniz tüm numaralar da siliniyor. Yani sevdiklerinizin, arkadaşlarınızın ve listenizdeki diğer kişilerin telefon numaralarını da kaybediyorsunuz.

Telefonunuzda fabrika ayarlarına döndürme işlemi sonrasında veri kaybı ile karşılaşmak istemiyorsanız; sizin için önem arz eden telefon numaralarını, fotoğraflarınızı, videolarınızı ve diğer verilerinizi başka bir telefona ya da cihaza aktarmayı ya da USB belleğe kaydetmeyi unutmamalısınız!

KYK İnternet Şifresi Değiştirme, Alma, Giriş ve Şifremi Unuttum

Telefonu Fabrika Ayarlarına Döndürme Zararlı mı?

İlk kez telefonunu fabrika ayarlarına döndürmeyi düşünen kişiler; bu işlemin telefonlarına herhangi bir zarar verip vermeyeceğini de merak ediyorlar.

Bu işlemin tamamen güvenilir olduğunu yani zararsız olduğunu hatta telefona yararı olduğunu bile söyleyebiliriz.

Birkaç ayda bir telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürdüğünüz takdirde telefonunuzdaki yazılımsal sorunları giderebilir, telefonunuza zarar veren virüslü dosyalardan kurtulabilirsiniz.

Telefonu fabrika ayarlarına döndürdüğünüzde hiçbir şekilde telefon garanti kapsamı dışına çıkmadığınızı da hatırlatmak istiyoruz.

Yani telefonunuzda herhangi bir arıza baş gösterdiğinde telefonunuzu garanti süresi dolmadığı müddetçe teknik servise gönderebilirsiniz.

Iphone Fabrika Ayarlarına Döndürme Nasıl Yapılır?

IOS işletim sistemine sahip Iphone telefonlarınızı fabrika ayarlarına döndürmek yani telefonunuzu sıfırlamak için adım adım yapmanız gerekenleri kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Telefonunuzun Ayarlar menüsüne dokunun.
 • Yeni açılan ekranda Genel seçeneğine dokunun.
 • Yeni sayfada aşağı doğru ilerleyin ve Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil seçeneğine dokunun.
 • Son olarak, Şimdi Sil seçeneğine dokunun.

Yukarıdaki şekilde Iphone telefonlarınızı ilk fabrika ayarlarına döndürebilmeniz mümkün!

Android Fabrika Ayarlarına Döndürme Nasıl Yapılır?

Android işletim sistemi ile uyumlu bir telefonunuz varsa telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmek için;

 • Öncelikle telefonunuzdaki Ayarlar menüsüne dokunun.
 • Daha sonra sırasıyla Sistem—Gelişmiş—Sıfırlama Seçenekleri’ne dokunun.
 • Tüm Verileri Sil seçeneğine dokunun.
 • Son olarak, Telefonu Sıfırla seçeneğine dokunun.
 • Telefonunuzun depolama alanındaki verileri de silmek istiyorsanız; Her Şeyi Sil seçeneğine dokunmayı unutmayın!

Yukarıdaki adımları takip ederek, telefonunuzu kolaylıkla fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz.

Android Telefonlarda Fabrika Ayarlarına Döndükten Sonra Veriler Nasıl Kurtarılır?

Telefonunuzu sıfırlamadan önce sizin için önemli olan fotoğrafları, telefon numaralarını ya da diğer dosyaları bilgisayarınıza ya da bir SD karta aktarmayı unuttuysanız; bazı veri kurtarma programlarını telefonunuza indirerek, telefonunuzdan silinen tüm dosyalara erişebilirsiniz.

Ya da bu konuda hizmet sunan bir bilgisayarcıdan yardım alabilirsiniz.

Ancak telefondan veri kurtarma hizmeti veren kişilerin müşterilerinden yüksek rakamlar talep ettiğinin altını çizmek istiyoruz!

Bu noktada yeterli bütçeniz yoksa telefonunuza başarılı bir veri kurtarma programı indirmeyi ve sildiğiniz dosyaları kendiniz kurtarmayı deneyebilirsiniz.

2023 yılı için geçerli olan, en iyi Android veri kurtarma programlarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Fone Recovery:

Android akıllı telefonlarınız ya da tabletleriniz için kullanabileceğiniz, en başarılı veri kurtarma programlarından biri olan Dr. Fone for Android ile telefonunuzdaki fotoğrafları, videoları, mesajları, kişi listelerini, sesleri, arama tarihçesini hatta Whatsapp tarihçesini bile kurtarabiliyorsunuz.

Basit ve kullanıcı dostu ara yüzü sayesinde bu programı kolaylıkla kullanabiliyorsunuz.

Dr. Fone Recovery veri kurtarma programını kullanmak için programı bilgisayarınıza yükledikten sonra USB kablosu ile telefonunuzu bilgisayarınıza bağlamalı ve program taramasını başlatmalısınız.

Tarama sonrasında telefonunuzdaki belge, video, fotoğraf ve diğer verilere ulaşabilir; kurtarmak istediğiniz dosya ve verileri kendiniz belirleyebilirsiniz.

 • Data Android Recovery:

Listemizin ikinci sırasında yer alan bu program da akıllı telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürdükten sonra telefonunuzdan silinen verilerin büyük bir çoğunluğuna ulaşabilmenize olanak tanıyor.

Data Android Recovery programı ile sizin için değerli video, fotoğraf ve diğer verileri kurtarmak istiyorsanız; öncelikle programı bilgisayarınıza yüklemelisiniz.

Daha sonra akıllı telefonunuzu bir USB kablosu ile bilgisayarınıza bağlamalısınız.

USB cihaz hata ayıklamayı etkinleştirdikten sonra programı açmalı ve İleri tuşuna basmalısınız.

Program taraması başladıktan sonra karşınıza çıkan farklı dosyalar arasından kurtarmak istediğiniz dosyaları teker teker seçmelisiniz.

 • Remo Recover for Android:

Android telefonlarda silinen dosyaları kurtarmak üzere tasarlanmış olan Remo Recover for Android veri kurtarma programı ile dosyaları, müzikleri, sesleri, fotoğrafları ve çok daha fazlasını geri yükleme şansınız bulunuyor.

Programın deneme sürümünü Windows bilgisayarlarınıza ücretsiz bir şekilde indirebiliyorsunuz.

Telefonunuzda silinen numaralar ve smsler dışında hemen hemen tüm dosyaları bu program sayesinde kurtarabiliyorsunuz.

Bu uygulamanın tek dezavantajının ise yukarıda bahsettiğimiz programlara nazaran biraz daha yavaş çalışması olduğunu söyleyebiliriz.

 • Ultdata:

Android telefonlarınızın yanı sıra tablet, laptop ya da masaüstü bilgisayarlarınızdaki silinmiş verileri kurtarmak için bilgisayarınıza indirebileceğiniz bu program da yüksek performansı ile milyonlar tarafından tercih ediliyor.

Ultdata veri kurtarma programı ile silinen dosyalarınızı kurtarmak için programı bilgisayarınıza indirdikten sonra bir USB kablosu yardımıyla telefonunuzu bilgisayarınıza bağlamalısınız.

Tarama başlattıktan sonra dosyalar arasından geri yüklemek istediklerinizi seçmelisiniz.

Geri Yükle seçeneğine tıklamak suretiyle dosya kurtarma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 • DiskDigger:

En güvenilir veri kurtarma programlarından olan DiskDigger ile de telefonunuzdaki çoğu dosyayı kurtarabiliyorsunuz.

Bilgisayarınıza indirebileceğiniz program sayesinde kurtardığınız verileri de dilediğiniz yere hızlı ve pratik bir şekilde kaydedebiliyorsunuz. Programın ücretli sürümünü kullandığınızda ise daha çok sayıda dosya kurtarabilme hakkını elde ediyorsunuz.

Akıllı telefonunuzun yanı sıra SD kartınızdan da veri kurtarmak için bu programı tercih edebilirsiniz.

Android telefonlarınızı fabrika ayarlarına döndürdükten sonra bilgisayarınıza indirerek, silinmiş verileri kurtarabileceğiniz diğer başarılı veri kurtarma programlarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • EaseUS
 • My Jad
 • Aiseesoft
 • TenorShare
 • Jihosoft
 • iMyFone D-Back
 • Fone Paw
 • PhoneRescue

Telefonda Uygulamalar Nasıl Gizlenir (Kolay Yöntem)

Iphone Telefonlarda Fabrika Ayarlarına Döndükten Sonra Veriler Nasıl Kullanılır?

Iphone ya da Ipad cihazlar söz konusu olduğunda veriler; otomatik bir şekilde iTunes ya da iCloud hesaplara yedekleniyorlar.

iTunes ya da iCloud hesaplarınız üzerinden telefonunuzdan silinen verilere erişebiliyorsunuz.

Ancak otomatik yedeklemeyi pasif hale getirdiğinizde hesaplarınıza da veriler kaydedilmiyor.

Bu durumda veri kurtarma programlarından yardım alabilir ya da telefonunuzu servise götürebilirsiniz.

Iphone telefonlarınızı da fabrika ayarlarına döndürdükten sonra telefonunuzdan kaybolan verilere kolaylıkla ulaşmak için veri kurtarma programlarını kullanabilirsiniz.

Iphone cihazlarınız için tercih edebileceğiniz, en etkili veri kurtarma programlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Aiseesoft Fonelab:

Kolay kullanımı ile pek çok kişinin rahatlıkla kullanabildiği bu program; yüksek veri tarama hızı ile dosyaları oldukça kısa bir süre içerisinde kurtarabilmenizi sağlıyor.

Ancak ana özellikleri deneme sürümünde mevcut olmadığından programın en başarılı özelliklerini kullanabilmeniz için bu uygulamayı satın almanız gerekiyor.

Program sayesinde iTunes ve iCloud verilerinizi bile kurtarabiliyor yani geri yükleyebiliyorsunuz.

 • iMobie PhoneRescue:

Iphone veri kurtarma programı denildiğinde akla ilk gelen programlardan olan bu program sayesinde de Iphone telefonlarınızdaki silinmiş verilerin büyük çoğunluğunu geri getirebiliyorsunuz.

Windows yanı sıra MAC ile de uyumlu olan program ile fotoğraflarınızın, videolarınızın, seslerinizin yanı sıra telefonunuzda kayıtlı şifrelerinizi de kurtarabiliyorsunuz.

Teknolojiye dair pek bilgi sahibi olmasanız dahi basit ara yüze sahip bu programı kolaylıkla kullanabiliyorsunuz.

Programın tek kötü yönünün tarama işlemini biraz yavaş gerçekleştirmesi olduğunu söyleyebiliriz.

 • Leawo İOS Veri Kurtarma:

İOS işletim sistemine sahip telefonların ve cihazların büyük çoğunluğu ile uyumlu olan bu veri kurtarma programı; çeşitlendirilmiş dosyaları da kurtarabilmenize öncülük ediyor.

Bu program sayesinde kurtardığınız verileri bilgisayarınıza yükleyebilmeniz için programın demo sürümünü değil de tam sürümünü yani ücretli sürümünü kullanmanız gerekiyor.

 • iSkySoft iPone Veri Kurtarma:

Diğer veri kurtarma programlarına nazaran biraz daha pahalı olan bu program da tarama işlemini uzun bir süre içerisinde gerçekleştiriyor.

Yeni model Iphone cihazların yanı sıra eski model cihazlarda da başarı gösteren program sayesinde kayıp fotoğraflarınızı, mesajlarınızı, kişilerinizi ve çok daha fazlasını kurtarabilirsiniz.

 • Brorsoft iRefone:

Iphone kullanıcılarına önerebileceğimiz bir diğer veri kurtarma programı olan Brorsoft iRefone, fotoğraflarınızı, mesajlarınızı, sesli notlarınızı, rehberinizdeki kişileri ve çoğu veriyi kurtarabilmenize aracılık ediyor.

Hızlı tarama özelliği sayesinde dilediğiniz veriyi kısa bir sürede program sayesinde kurtarabiliyorsunuz.

Iphone ve MAC cihazlarınız için tercih edebileceğiniz diğer veri kurtarma programlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Fone Veri Kurtarma Programı
 • PhoneRescue Veri Kurtarma Programı
 • ImyPhone Data Recovery
 • Apower Rescue
 • TenorShare Iphone Data Recovery
 • Serbest iPhone Veri Kurtarma

Yukarıda bahsettiğimiz, tamamen güvenilir veri programları sayesinde Iphone telefonlarınızdaki silinmiş dosyalara erişebilirsiniz.

Bu yazımızda kısaca fabrika ayarlarına dönmüş telefondan veri kurtarma nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya, en iyi Iphone ve Android veri kurtarma programı listemizi sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Sizler de daha önce veri kurtarma programı kullandıysanız ya da yakın zamanda kullanmayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

 

Iphone Telefonum Sıfırlandı Veriler Nasıl Kurtarılır?

iTunes ya da iCloud hesaplarınız üzerinden silinen verilerinize ulaşabilirsiniz.

Telefonu Fabrika Ayarlarına Döndürmek Telefona Zarar Verir mi?

Telefonu sıfırlama işlemi telefonunuza herhangi bir zarar vermez.

Telefon Sıfırlandıktan Sonra Verilerim Geri Gelir mi?

Yedeklediğiniz verileriniz geri gelir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu