Teknoloji Haberleri

Bilgisayarın Marka ve Modelini Nasıl Öğrenirim, Marka Model Sorgulama

Bilgisayarın Marka ve Modelini Öğrenme, Bilgisayar Marka Model Sorgulama, Bilgisayarın Modeli Nasıl Öğrenilir? Bilgisayar Modelini Nasıl Öğrenirim? Monitör Modeli Öğrenme, Bilgisayarın Modelini Öğrenmek İçin Komutları Nasıl Kullanabiliriz? gibi detaylar yazımızda...

Bilgisayarın Marka ve Modelini Nasıl Öğrenirim; Günümüzde teknoloji sürekli gelişmekte ve var olanın da üzerine çıkmaktadır. Böylece marka ve modeller de hep bir ileri noktaya taşınmaktadır. Teknoloji çağının gerekliliği olarak artık hemen hemen her evde bir bilgisayar bulunduğunu biliyoruz. Bilgisayarını yeni alanlar ya da bilgisayar almayı düşünen kimseler ilk etapta bilgisayar marka ve model araştırması yapmalıdır. Bu bağlamda akıllara takılan ilk soru Bilgisayarın marka ve modelinin öğrenme İşlemi nasıl olur? sorusudur.

Bilgisayarı bir mağazadan alacaksanız, masaüstünden bilgisayarın marka ve modelini kolayca öğrenebilirsiniz. Yine bilgisayarın üzerinde bulunan logodan bilgisayar hakkındaki bilgilere ulaşabilirsiniz. Fakat kendi bilgisayarının ya da ikici el bilgisayarın markasını öğrenmek için takip etmeniz gereken birkaç adım vardır.

Telefondan ve Bilgisayardan Hangi Sitelere Girilmiş Nasıl Öğrenebilirim?

Bilgisayarın Marka ve Modelini Öğrenme

Bilgisayarımın markası, modeli ne? Diye soracak olursanız vereceğimiz bilgileri takip etmeniz yeterli olacaktır.

 • Bilgisayarın üzerinde yer alan logp ile markasını öğrenebilirsiniz.
 • Bilgisayarın modelini öğrenmek için, systeminfo komutu ile model bilgisine ulaşmanız mümkün olacaktır.
 • Systeminfo komutuna alternatif olarak dxdiag komutunu da kullanabilirsiniz.
 • Komutları kullanmak için win + R tuşlarına aynı anda basıp, çalıştır penceresini açmanız gerekir.
 • Açılan pencere üzerine cmd komutunu yazıp, systeminfo komutunu yazıp enter tuşuna bastıktan birkaç saniye sonra bilgisayarla alakalı detaylı listeye ulaşabilirsiniz.
 • Liste kafa karışıklığına neden olabilir. Bu yüzden dikkate alacağınız ilk konu, sistem üreticisi ve sistem modeli yazan kısma bakmak olmalıdır.
 • Çıkan listede sistem üreticisi yazan kısım bilgisayarınızın markasıdır.
 • Yine sistem modeli yazan kısım ise bilgisayarınızın modelidir.

Bu işlemleri yaparken bilgisayarınızın toplama olup olmadığı önem taşır. Çünkü bilgisayarınız toplama ise tüm bu bilgilere ulaşamazsınız.

indir-1.jpg (299×168)

Bilgisayarın Modeli Nasıl Öğrenilir?

Kullandığınız bilgisayarın modelini öğrenmek için ne yapmanız gerekenleri adım adım anlatmak istiyorum. Laptop yada masaüstü bilgisayar modeli ve işletim sistemini öğrenmek için uygulayacağınız basit konut sayesinde bilgisayarın modeli, işletim sistemi ve ektan kartı dahil bütün bilgileri doğru şekilde görebilirsiniz.

İşte laptop yada masaüstü bilgisayarın modelini öğrenme; yolları

 • Bilgisayarın başlat menüsünü tıklayarak, çalıştır alanına girerek yada win+r tuşuna basarak işlemi başlatabilirsiniz.
 • Çıkan ekrana “dxdiag” yazıyoruz
 • Enter tuşuna yada ekrandaki tamam tuşuna basıyoruz
 • Açılan menüde bilgisayara ait bütün bilgileri görebilirsiniz.

Özellikle ikinci el bilgisayar alırken mutlaka bu bilgilere bakmak çok önemlidir.

Bilgisayarın Anakart Marka ve Modeli Nasıl Öğrenilir?

Bilgisayar Modelini Nasıl Öğrenirim?

En çok kullanılan bilgisayar markalarından biri de lenova’dır. Bilgisayar modeli öğrenme lenova markaları ve diğer laptop markalarında üç şekilde yapılabilir. Bunlar ise;

 1. Bilgisayarın arkasından model öğrenme; bilgisayarın arkasından model ve marka öğrenme oldukça basit bir yöntemdir. Lenova, toshiba laptop modeli öğrenme ve diğer diz üstü bilgisayarlar markalarının tümünde bu yöntemi kullanabilirsiniz.
 2. Bilgisayarın pil bölmesinden model öğrenme; bazı eski model diz üstü bilgisayarların arka kısmında modeli yazan kısım kağıt ile sabitlenmiştir. Bu nedenle zamanla aşınıp, kaybolabilir. Bu gibi durumlarda ise pil bölmesinden tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Bataryayı çıkardığınızda bilgileri kolayca görebilirsiniz.
 3. Kapağın altından model öğrenme; dizüstü bilgisayarlarda bir kapak bulunur. Bu kapak çok sıkı kapatıldığı için kolay fark edilemeyebilir. Kapağın yeri her markaya göre farklılık gösterse de kolay bulunur. Kapağı dikkatli bir şekilde açtığınızda marka bilgilerine ve model bilgilerine erişim sağlayabilirsiniz.

Monitör Modeli Öğrenme

Masa üstü bilgisayar kullanıcıları için monitör modeli öğrenme işlemi zor gibi görünebilir. Monitör modelini, monitörün arka kısmında yer alan bandrolden öğrenebilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda bilgisayarın marka ve modelini öğrenme yolları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bize sorabilirsiniz.

 

Bilgisayarın Modelini Öğrenmek İçin Komutları Nasıl Kullanabiliriz?

Komutları kullanmak istiyorsanız ; win + R tuşlarına aynı anda basıp, çalıştır penceresini açmalısınız.

Sistem Üreticisi ve Sistem Modeli Nedir?

Bilgisayarınızda komutlarla ilerledikten sonra çıkan sistem üreticisi bilgisayarınızın markası iken sistem modeli yazan kısım da bilgisayar modelinizdir.

Windows 10 dan 11 e Yükseltmek Ücretli mi?

Mevcut lisansınızla ücretsiz olarak geçebilmektesiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu