Teknoloji Haberleri

Youtuber olmak istiyorum. Ama nasıl?

Youtuber olmak istiyorum. Ama nasıl? Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sosyal medya kullanım sayısı her geçen gün artmaktadır. Sosyal medya gelirlerinin de ciddi rakamlara ulaşması sonucunda birçok genç bu platforma atılmaya karar verdi. Youtube ile birlikte artık internet alemi ve sosyal medya bambaşka bir hal aldı. Özellikle mobil cihazlar ve Youtube’un gelirlerinin bir kısmını kendine içerik üreten Youtuberlar ile paylaşması ve bu gelirlerin çok ciddi rakamlara ulaşabilmesi gibi sebeplerden ötürü Youtuber olmak isteyen ve bu hayali kuran gençlerin sayısı her geçen gün artış gösteriyor.

Ancak her ciddi işte olduğu gibi bunun da profesyonel anlamda yapılması gereken ve çok ciddi yaklaşımlar gerektiren bir iş olduğunun bilincinde olmak gerekiyor. Biz de Youtuber olmak isteyenler için bazı önemli noktalardan bahsetmek istedik. Uzatmadan başlayalım.

Canlı TV İzle Kim Instagram Pro Açılmıyor ( Çözüldü )

Teknik detayları önemseyin.

Youtube elbette bir televizyon kanalında yayın yapmak kadar teknik donanım gerektirmeyen bir yayın platformu. Elinde sadece cep telefonu olan pek çok kişi bugün Youtube üzerinden videolar yayınlıyor ve bu yayınlar izleniyor. Ancak hedefiniz büyükse ve milyonlara hitap etmek istiyorsanız tekniği göz önünde bulundurun.

Elinizden geldiğince kaliteli çekimler yapmaya gayret gösterin. İlk etapta Youtube’un yayıncılarına sunduğu kolaylıkları henüz çok takipçili bir yayıncı olmadığınız için tabii ki erişemeyeceksiniz. Bu nedenle ilk etapta yapacağınız videolarınız biraz amatör olabilir. Ancak yine de elinizden gelenin en iyisini vermeye çalışın. Çok fazla bilmiyorsanız bile kesinlikle video düzenleme işine dair giriş seviyesinde de olsa bilginiz olsun ve Youtuber yolunda ilerledikçe kendinizi bir yandan bu konuda geliştirin.

Çekim tekniklerini öğrenmeye başlayın ve görsel olarak gelişmiş görüntülerle işler ortaya çıkarmaya çalışın. Bunun için eğitim almanız gerekiyorsa eğitim alın.

Hiçbir şey yapamıyorsanız bile video dosya formatlarının ne işe yaradığını bilin. Bilgi her zaman güçtür. Gerektiğinde online video düzenleme araçları veya video sıkıştırma online programlarını kullanmaktan çekinmeyin. Videolarınızı vakitli yükleyin ve takipçilerinize bir söz veriyorsanız verdiğiniz sözleri muhakkak gerçekleştirin.

Her işte olduğu gibi Youtuber olmakta da itibarı korumak her şeydir. Bunun için yine her işte olduğu gibi bu işte de para kazanmak istiyorsanız para harcamaktan çekinmeyin. Kendinizi geliştirmek için ve özellikle teknik yeterliliğinizi geliştirmek için elinizden geleni sonuna kadar yapmaya çalışın.

Kanal sayfanızı olabildiğince detaylandırın.

İnternette gezerken bazı yarım yamalak internet siteleri ile karşılaşmışsınızdır. Bu sitelere girmek içinizden gelmez ve bu durum emin olun tüm kullanıcılar için böyledir.

Youtube kanalları için de bunu bu şekilde düşünmek gerekir. Youtube sayfanızın tüm detaylarını doldurun ve hakkınızdaki tüm bilgileri düzgün bir şekilde Youtube sayfanızda bulundurun. Unutmayın, hedefiniz ünlü bir Youtuber olmaksa insanların gözü önünde olacaksınız. Bu nedenle de insanlar sizinle ilgili pek çok şeyi bilmek isteyeceklerdir. Youtube gibi yayın platformları gizemli görünmeniz gereken yerler değildir. Aksine insanlar yarın öbür gün ünlü biri olduğunuzda sizinle ilgili pek çok detayı bilmek isteyeceklerdir.

Hakkınızda bilgi almak isteyen kişilerin bu bilgilere dedikodular üzerinden ulaşmasını engelleyin ve sizinle ilgili temel bilgileri takipçilerinizin sizin sayfanızdan almalarını sağlayın.

Kısacası Youtube sayfanız, ona bakanların sizinle ilgili genel bir bilgi edindiği bir yer olsun.

Youtube Abone Hilesi ( Ücretsiz 10.000 Abone )

Youtube CEO’sunu asla unutmayın.

Binbir emek göstererek ürettiğiniz içeriği daha fazla kişinin görmesini istiyorsunuz. İşte bunun yolu Youtube’a kendinizi tanıtmaktan geçiyor. Youtube’a kendinizi tanıtabilmenizin en önemli yolu ise kendinizi Youtube algoritmasına sevdirmek.

Youtube, her gün milyarlarca saatli video verisi girişinin yapıldığı dünyanın en devasa platformu. Haliyle Youtube’un bu verileri yönetebilmesi için ona onun kriteriyle yardımcı olursanız sizi daha çok sever.

Videonuzu her zaman ilgili kategoriye ilgili anahtar kelimelerle koyun. Videonuzun daha çok görünür olmasını sağlamak için onun açıklamalarını mümkün olduğunca detaylı ve özgün bir şekilde yazın. Ayrıca kullanıcıların okumaktan sıkılmayacağı açıklamalar yazmakta da ayrıca fayda bulunmaktadır.

Bütün bunları yaptıktan sonra ve her yeni videoda yapmaya devam ettiğinizde zaman geçtikçe Youtube algoritması sizi sevmeye ve insanların karşısına çıkarmaya başlayacaktır.

Konuyu uzatmayın.

Youtube videolarında özellikle bilgi verici bir video üreten kanalsanız konunuz neyse doğrudan ona gelmenizde fayda var.

Pek çok kişi için videoların başları çok önemlidir. Bu yüzden profesyonel yayıncılar yayınladıkları videoların en çarpıcı yerlerini videonun en başına koyarak merak uyandırır ve izleyicileri videonun sonuna kadar tutmaya çalışırlar.

Bu elbette iyi bir yöntemdir. Ancak bilgi, eğitim veya nasıl yapılır tarzı içeriklerde bu yöntem işlemeyecektir.

İzleyicilerinizi sıkmadan ilk 10 saniyede videonun ne ile ilgili olduğundan bahsettikten sonra doğrudan konuya girmeniz gerekiyor. Çünkü yapılan araştırmalara göre izleyicilerin bir videoyu izleyip izlemeyeceklerine ilk 15 saniyesinde karar veriyorlar. Bunu da ele alarak videoya 10’ncu saniyeden sonra girebiliyorsanız girmenizde daha çok izleyici çekmek istiyorsanız fayda bulunmaktadır.

Takipçilerinizi ciddiye alın.

Elbette çok büyük bir takipçi kitleniz varsa hepsiyle tek tek mesajlaşmanız mümkün olmayacak. Ancak zaten çok fazla takipçiniz olsaydı burada işiniz olmazdı. Bu yüzden ilk etapta muhakkak takipçilerinizle etkileşimde olun ve onların yorumlarına elinizden geldiğince cevap vermeye gayret edin.

Hiç kimse yorumları kapalı bir videoyu izlemek istemez. Bununla birlikte yorumlarda bahsedilen bazı konularda fikrini belirten ve takipçileri ile bu şekilde etkileşim kuran kanallar her zaman daha çok ilgi çeker.

Takipçilerinize yönelik anketler yapın ve onlara videoda özel mesajlar gönderin. Bazı Youtuberlar videolarının en sonuna kadar izlenmesini sağlamak için videolarının en sonunda takipçilerine yönelik bazı etkinlikler yapıyorlar. Bu tip yöntemlerden size en uygun olanını uygulamaktan çekinmeyin.

Youtube kullanımını ve koşullarını öğrenin.

Youtube’un nasıl kullanıldığını, hangi videoların telifli olabileceğini ve diğer tüm teknik detaylarını işe başlamadan önce öğrenmeye çalışın. Youtube’daki videoların yayın koşulları ve Youtube’un kullanımının teknik detaylarını bilmek size sonradan karşınıza çıkabilecek bazı problemlerde kolaylık sağlayacaktır.

Para kazanmak için ne yapmanız gerekir? Para kazanma şartları nelerdir? Bu konuları eğer profesyonel bir Youtuber olmak istiyorsanız muhakkak bilmelisiniz. Bununla birlikte bu konularla ilgili yine en iyi bilgiyi Youtube’un kendisi vermektedir.

Youtube Creator Academy üzerinden Youtuber olmak için gereken tüm eğitimleri ücretsiz bir şekilde alabilir ve Youtube dünyasını doğrudan Youtube’dan öğrenebilirsiniz.

 

Youtuber Olmanın En Önemli Koşulu Nedir?

En önemli koşullarından biri alanınızdaki gelişmeleri takip etmeniz yani sürekli güncel olmanızdır.

Youtuber Bir Meslek midir?

Youtuber gösteri odaklı son derece popüler olan bir performans mesleğidir.

Youtube da Bir Milyon İzlenmenin Ortalama Ücret Getirisi Ne Kadardır?

Ortalama 10 ile 20 bin arasında değişmektedir diyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu