Teknoloji Haberleri

Windows 10 Wifi Şifresi Öğrenme

Windows 10 Wifi Şifresi Nasıl Öğrenilir?

Windows 10 Wifi Şifresi Öğrenme; Bilgisayar, internet ve teknoloji üzerine bilgi vermeye devam ediyoruz… Wifi şifresini öğrenme konusunda zorluk yaşıyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz. Windows 10 wifi şifresi öğrenme adımlarını teker teker anlatıyoruz. Windows 10 Wifi Şifresi Nasıl Öğrenilir? beraber inceleyelim. Pek çok kişi bilgisayarından ya da cep telefonundan bir wifi ağına bağlanırken, otomatik bağlan seçeneğini de seçtiği için bu ağların şifresini aklında tutmuyor ve zamanla unutulabiliyor.

Bilgisayarın Marka Ve Modelini Nasıl Öğrenirim

Windows 10 Wifi Şifresi

Belli bir zaman sonra, wifi ağına otomatik bağlandığınız mobil cihazınızı sıfırladığınız ya da değiştirdiğiniz zaman, başka bir bilgisayar üzerinden ağa bağlanmak istediğinizde, bir başka telefon üzerinden wifi’yi kullanmak istediğinizde ya da bir arkadaşınızın ağa bağlanması için wifi şifresini istediği zaman, wifi ağınızın şifresini unuttuğunuz için tekrar bu şifreyi öğrenmeniz gerekebiliyor. Çünkü elektronik cihazlarınızdan wifi ağınıza bağlanırken, otomatik bağlan seçeneğini seçtiğiniz zaman tekrardan şifre istemediği ve tekrar şifre yazmanız gerekmediği için bu şifreyi unutmamız normalleşiyor. Biz de bu yazımızda, kişisel bilgisayarınızdan bağlanabildiğiniz wifi ağlarını parolasına ulaşma yöntemlerini araştırdık.

Bedava Exxen Hesapları 

Herhangi bir wifi ağına bağlanmak için veya bağlandığınız bir ağın şifresini öğrenmek için kullanabileceğiniz Windows 10 wifi şifresi öğrenme adımlarını inceliyoruz. Daha önce otomatik bağlan seçeneğini işaretleyerek bağlandığınız bir wifi ağının şifresini öğrenmek için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

windows'da wi-fi bağlantı sorunlarını düzeltme - microsoft desteği

Windows 10 Wifi Şifresi Öğrenme

Bağlı olduğunuz ağa ait Windows 10 wifi şifresi öğrenme adımları şu şekilde ilerliyor:

 1. Windows 10 yüklü bilgisayarınız ile bağlı olduğunuz wifi ağının şifresini öğrenmek için ilk önce, bilgisayarınızın “Başlat” menüsünü açın.
 2. Bu menüye, klavyenizin sol alt kısmında bulunan Windows simgesine tıklayarak kolayca ulaşabilirsiniz.
 3. Başlat menüsünü açtıktan sonra ise “Ayarlar” yazılı seçeneği açın.
 4. Ayarlar bölümünün içerisinde ise “Ağ ve İnternet” adımı üzerinden “Bağdaştırıcı” seçeneğini seçin ve ardından “Değiştir” seçeneğine tıklayın.
 5. Burada açılacak olan yeni ekran üzerinden, Windows 10 işletim sistemi kullandığınız bilgisayarınızın bağlı olduğu wifi ağlarını kolayca görebilirsiniz.
 6. Bunun ardından ise mavi renkli olan ve şifresini öğrenmek istediğiniz wifi simgesi üzerinde geldikten sonra mause’unuz ile sağ tık yaparak “Durum” seçeneğine tıklayın.
 7. Bağlı olduğunuz wifi durum penceresi açıldıktan sonra ise menü üzerinden “Kablosuz Özellikleri” kısmını seçerek içeriğini görüntüleyin.
 8. Bu özellikler içerisinde yer alan kablosuz ağ özellikleri içerisindeki “Güvenlik” sekmesine devam edin.
 9. Son adımda ise yeni açılacak olan pencerenin alt kısımda yer alan “Karakterleri Göster” yazan yerin yanında bulunan boş kutucuğa tıklayarak işaretleyin. Bu kutu içerisine onay işaretinin gelmesi ile Windows 10 wifi şifresi öğrenme adımlarını tamamlamış oluyorsunuz.

Windows 10 Wifi Şifresi Nasıl Öğrenilir?

“Windows 10 wifi şifresi nasıl öğrenilir?” diye merak edenler için bir önceki adımda, Ayarlar menüsünü kullanarak, bağlı olduğunuz wifi şifresini nasıl görebileceğinizi ve işletim sisteminde kayıtlı olan kablosuz bağlantı parolalarınızı nasıl görebileceğinizi anlattık. Bilgisayarınız üzerinden kablosuz bir internet ağına bağlanmak için kullandığınız ve bilgisayarınızda kayıtlı bulunan kablosuz ağ şifresini daha sonrasında tekrardan görebilmeniz için izlemeniz gereken adımlar oldukça kolay şekilde ilerliyor. Yukarıdaki adımları takip ettikten sonra, tik işareti ile işaretlediğiniz kutucuğa tekrar tıklayarak wifi şifresini tekrardan gizleyebileceğinizi hatırlatalım.

Bedava İnternet Kazan – Bedava İnternet Veren Uygulamalar 

Yukarıdaki adımlar dışında, bilgisayarınızın komut satırı sistemini de kullanarak bağlı olduğunuz wifi ağının şifresini nasıl görebileceğinize beraber bakalım. Windows 10 wifi şifresi öğrenme cmd yöntemi şu şekilde ilerliyor:

 1. Klavyenizin sol alt kısmında yer alan Windows tuşuna tıklayın veya ekran üzerindeki Windows simgesinin yanında bulunan Arama simgesine tıklayın.
 2. Açılacak olan arama alanına “CMD” yazarak “Komut İstemi” uygulamasını açın.
 3. Açılacak olan siyah ekranlı Komut İstemi uygulamasının içerisine “netsh wlan show profile” yazın ve ardından Enter tuşuna basarak komutu çalıştırın.
 4. Bu komut çalıştıktan sonra, bilgisayarınızın wifi ağında kayıtlı olan tüm wifi profillerini görebilirsiniz.
 5. Wifi şifresini öğrenmek istediğiniz ağı seçmek için ise “netsh wlan show profile “ASUS(profiladı)” key=clear” yazarak bu komutu çalıştırın.
 6. Açılacak olan “Security settings” kısmında bulunan “Key Content” alanında, şifresini öğrenmek istediğiniz wifi ağına ait parolayı görebilirsiniz.

Bedava Windows 10 Pro Key Windows 10 Ürün Anahtarı Bedava

Windows 10 Wifi Şifresi Değiştirme İşlemi

Windows 10 wifi şifresi öğrenme adımlarını tamamladıktan sonra, wifi şifrenizi bir daha unutmamak veya daha kolay hatırlamak için, modeminizin yönetim paneline girerek wifi şifrenizi değiştirebilirsiniz. Wifi şifresi değiştirme sayfasına gitmek için;

 1. Bilgisayarınızda bulunan tarayıcı uygulamasının üst barına 192.168.1.1 ya da 192.168.1.2 yazarak aratın.
 2. Açılacak olan ekran üzerinden giriş yaptıktan sonra, wifi şifrenizin bulunduğu bölüme ilerleyin. Burada açılacak olan panel her modem türüne göre değiştiği için net bir ilerleme şekli veremiyoruz.
 3. Ancak açılacak olan sayfada üzerinden şifre menüsüne ulaşmak için genellikle “Kablosuz” ya da “Kablosuz Ayarları” başlıkları olan alt menüleri görebilirsiniz.
 4. Buradan, şifrenizi görebildiğiniz menüye ulaştıktan sonra ise “Yeni şifre” alanına değiştirmek istediğiniz şifreyi yazarak şifrenizi istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Yeni şifreniz için sadece İngilizce karakterler kullanmanız gerekiyor. Türkçe karakterler kullanırsanız hata verecektir.
 5. Yeni şifrenizi de yazdıktan sonra kaydederek şifrenizi güvenle değiştirmiş oluyorsunuz.

Ayrıca bakınız:

Epic Games Ücretsiz Oyunlar 

İnternet Hızlandırma Programları 

 

Wifi Şifresini Nasıl Değiştirebilirim?

Tarayıcınızdan modemin yapılandırma sayfasına girerek kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin kablosuz ağ ayarları kısmından şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Wifi Şifresi En Az Kaç Karakterden Oluşmalıdır?

En az 8 karakterden oluşmalıdır.

Wifi Güçlendirici Neden Kullanılır?

Sinyalleri daha geniş alana yaymak için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu