Whatsapp

Whatsapp Mesajları Başka Telefona Nasıl Aktarılır?

WhatsApp Mesajları Başka Telefona Nasıl Aktarılır? İletişimin önem kazandığı günümüzde hızlı haberleşme son derece önem arz etmektedir. Whatsapp da anlık haberleşme aracı olarak en çok kullanılan uygulamadır. WhatsApp dünya üzerinde insanların mesajlaşmak için kullandıkları popüler uygulamalardan bir tanesidir. Ülkemizde de kullanımı yaygın olan WhatsApp ile görüntülü veya sesli aramalar yapıyor ya da mesajlaşıyoruz.

Görüntülü veya sesli aramalarının kaydı WhatsApp üzerinden yapılamasa da mesajların kaydı tutulabiliyor. İşlerimizde, eğitimlerimizde, arkadaş ortamlarımızda ya da sevdiklerimize bireysel olarak ulaşmak için kullandığımız WhatsApp mesajlaşma uygulamasında mesajlarınızı yedekleyebilirsiniz.

Yeni bir telefon almış ve WhatsApp uygulamasını yeni telefonunuzda kullanmak istiyor olabilirsiniz. Yeni telefonunuzda sizin için önemli olan WhatsApp verilerini kaybetmek istemiyor da olabilirsiniz. Ancak mesajların yeni telefonunuza aktarmak istiyorsanız, yapmanız gereken bazı işlemler vardır. Bu yazımızda bu işlemlerden ve yeni telefonunuza WhatsApp verilerini nasıl aktaracağınızdan bahsedeceğiz.

Whatsapp Silinen Mesajları Geri Getirme ve Görme

WhatsApp Mesajlarını Yedekleme Nasıl Yapılır

WhatsApp mesajlarını yedeklemek, yeni telefonunuza verilerinizi aktarmak için yapmanız gereken ilk adımdır. Eğer mesajlarınızı yedeklemezseniz, telefonunuza herhangi bir veriyi de aktaramayacağınızı bilmeniz gerekmektedir. Bu da en önemli noktalar arasında yerini almaktadır. Peki, whatsApp mesajları nasıl yedeklenir? WhatsApp mesajlarınızı yedekleyebilmeniz için aşağıdaki yönergeleri izlemelisiniz.

  • WhatsApp uygulamanıza giriş yapınız.
  • Uygulama açıldığında sol üst kısımda yatay biçimde 3 nokta olan yere tıklayarak “Ayarlar” bölümüne gidiniz.
  • Ayarlar kısmında bulunan “Sohbetler” kısmına giriniz.
  • Ve açılan sayfada “Sohbeti Yedekle” seçeneğini seçerek, verilerinizi yedekleyiniz.

İşte WhatsApp mesajlarınızı yedeklemek bu kadar kolay. Kısaca toparlamak gerekirse; uygulamadan Ayarlar>Sohbetler> Sohbet Yedekle şeklinde bir yol izlemelisiniz. Ayrıca buradan mesajlarınızı manuel olarak ayarlayabilir ya da WhatsApp uygulamasının mesajlarınızı otomatik olarak yedeklemesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde Google Drive yedeklenen verilerinizi kurtarabilirsiniz.

WhatsApp’ın en son sürümünde bulunan bu özellikle ile hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz. Bu izlediğiniz adımlar sayesinde yeni telefonunuza WhatsApp verilerini zeki kolaylıkla erişebilirsiniz. Yeni telefonunuza WhatsApp uygulamasını indirin. İndirdiğiniz WhatsApp uygulamasını açtığınızda size sohbeti geri yüklemek isteyip istemediğinizi soracaktır. Sohbeti geri yükle seçeneğine tıkladığınızda WhatsApp mesajlarınızı yeni telefonunuza aktarmış olacaksınız.

WhatsApp Mesajlarını Başka Telefona Yedekleme

Bazen kullandığımız akıllı cihazlarda güncellemeler gecikebilir. Bu yüzden yapmanız gereken tek şey, whatsApp mesajlarınızı manuel olarak yedeklemek olacaktır. Bu bahsedeceğimiz yöntem karmaşık gibi görünse de aslında çok kolay! Aşağıdaki adımları izleyerek, whatsApp verilerinizi yedekleyerek yeni cihazınızda aktarabilirsiniz.

  • Eski cihazınızda ki Ayarlar>Sohbetler>Sohbet Yedekleme seçeneğini seçerek devam edin.
  • Eski cihazınızda bir SD kart kullanıyorsanız, SD kartınızı eski telefonunuzdan çıkartarak yeni telefonunuza yerleştirin.
  • Dahili belleğe kaydedilen telefonlar için yeni cihazınızı USB kablosu ile bilgisayarınıza bağlayınız. Bağladığınızdan emin olduktan sonra WhatsApp / Database klasörüne gidin. Bu WhatsApp verilerinizin tarihe göre kaydedildiği bir dosyadır. Bu dosyanın içerisinde “Msgstore-2020-12-01.db.cryypt” gibi bir dosya bulunmaktadır. Bu dosyanın ismi yedekleme yaptığınız tarihi göstermektedir. Dosyayı tarihine dikkat ederek kopyalayınız ve kolay bulabileceğiniz bir yere (örneğin masaüstüne) kaydedin.
  • Bu sefer yeni cihazınızı USB yardımıyla bilgisayarınıza bağlayın. Cihazınıza WhatsApp yükleyin ve bilgisayarınızda WhatsApp / Database klasörünün olup olmadığını kontrol edin. Eğer Database klasörüne ulaşamıyorsanız, el ile bu klasörü oluşturabilirsiniz.
  • Artık yapmanız gereken tek işlem masaüstünde duran dosyanızı yeni cihazınıza aktarmak olacaktır. Telefonunuzda WhatsApp uygulamasını başlatarak, telefon numaranızı doğrulayın. Yeni cihazınızda artık bir mesaj yedeklemesinin olduğuna dair bir sayfa önünüze gelecektir. Siz sadece Geri Yükle seçeneğine tıklayın ve birkaç dakika bekleyin. Siz birkaç dakika beklerken, bütün WhatsApp verileriniz yeni cihazınıza aktarılmış olacaktır. Uygulamadan yaptığınız işlemin doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

WhatsApp’ta Engellendiğimi Nasıl Anlarım

İphone WhatsApp Mesajları Aktarma

İphone farklı bir işletim sistemi olan İOS’u kullandığı için çeşitli uygulamaları kullanmadan aktarma yapmak maalesef mümkün değildir. Yine aynı şekilde Android’den İOs’a da aktarma yapamazsınız. İphone cihazınızdan yeni bir İphone cihazınıza aktarım yapmanız için iCloud uygulamasını kullanmanız gerekmektedir. iCloud tıpkı Android kullanıcılarının Google Drive yedekleme yaptıkları gibi kullanabilirler.

Hattı Başka Telefona Takınca Whatsapp Mesajlarına Nasıl Yüklenir

Yeni telefon aldığınızda yeni telefona whatsapp mesajlarının geri yüklenmesini istiyorsanız kesinlikle google drive ile yükleme yapmak istiyorsanız google drıve hesabına giriş için e-posta adresi ve şifresi ile giriş yapmanız gerekmektedir. Eğer yeni telefonda daha önce kullandığınız gmail hesabına giremezseniz asla whatsapp yedeklerinizi geri yükleyemezsiniz.

Whatsapp Mesajlarını Başka Telefona Yönlendirme

En çok merak edilen sorulardan biride whatsapp mesajları başka telefona yönlendirme nasıl yapılır sorusudur. Tek telefonda kullanılmasına izin verilen whatsapp mesajlarını başka telefondan okumanız mümkün değildir. Ancak eğer başkasın ait mesajları okumak istiyorsanız Başkasının Whatsapp Mesajları Nasıl Okunur yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Whatsapp Mesajları Aktarabilmek İçin Önce Ne Yapmalısınız?

Öncelikle uygulamaya girerek diğer seçeneklerden Ayarlar- Sohbet yedeği- Sohbet yedeğine dokun sekmesine gelmeli ve yedeklemek istediğiniz hesabı seçmelisiniz.

Numaranız ile Başka Biri Whatsappa Girmeye Çalışırsa Ne Olur?

Böyle bir durumda size anlık bildirim gelir ve doğrulama kodu istenir. Güvenliğiniz gereği kodu paylaşmamalısınız.

Whatsapp Profil Gizleme Özelliği Geldi mi?

Yapılan son güncellemelerle birlikte bu özelliği kullanabilmeniz mümkün hale geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu