Teknoloji Haberleri

Whatsapp İndiremiyorum Ne Yapmalıyım? Telefona Whatsapp İndiremiyorum

Whatsapp İndiremiyorum Ne Yapmalıyım? Telefona Whatsapp İndiremiyorum; Kullanımı yaygın olan ve hemen hemen herkesin telefonunda bulunan uygulamalardan biri de Whatsapp’tır. Whatsapp günümüzde en çok kullanılan mobil uygulamadır. Gerek Android gerekse IOS tabanlı cihazlarda Whatsapp vb. uygulamaları akıllı telefonlarımıza yüklerken,  zaman zaman birtakım sorunlarla karşılaşabiliyoruz.

En çok kullandığımız uygulamalardan biri olan Whatsapp uygulamasını indirirken sorun yaşamamız, ne yazık ki uygulamayı kullanamamamız ile sonuçlandığından bu sorunla karşılaştığımızda genellikle teknik destek almak adına bir servise gitmeyi düşünüyoruz.

Oysaki Whatsapp indirememe sorununu evde kendimiz çözebilme şansımız da bulunuyor.

Bu yazımızda kısaca Whatsapp indirirken sorun yaşayan kişiler için olası nedenlere ve çözüm önerilerimize değinmeye çalışacağız.

Whatsapp Sohbet Geçmişi Geri Yükleme, Aktarma ve Silme

Android Cihazlarda Whatsapp İndirme Hatası Çözümü

Android cihazınızda uygulamayı Google Play Store üzerinden indirirken sıkıntı yaşıyorsanız; karşılaştığınız soruna dair Google Play Yardım Merkezi’ne danışabilir ve bu sorunun nedenini öğrenebilirsiniz.

Android cihazlarda Whatsapp indirme hatasına neden olan belli başlı 4 etmen bulunuyor.

Bu etmenleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Cihazda yeterli alan olmaması
 • Hata kodları
 • Uygulamanın telefonunuzla uyumsuz olması
 • Uygulamanın ülkenizde kullanılmaması

Whatsapp indirememe sorununun çözümü de sorunun temel nedenine göre değişiklik gösterebiliyor.

Hata Kodları Yüzünden Whatsapp İndirememe Sorununun Çözümü

413, 491, 481, 492, 907, 910, 927, 921, 941, 505 ve DF-DLA-15 Hata Kodları ile karşılaşıyorsanız; adım adım yapmanız gerekenleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Öncelikle Google hesabınızı kapatın. Bu noktada telefonunuzda Ayarlar uygulamasına girin Kullanıcılar ve Hesaplar’a dokunun.
 • Google hesabınızı seçtikten hemen sonra Hesabı Kaldır seçeneğine dokunun.
 • Google hesabınızı telefonunuzdan tamamen kaldırdıktan sonra telefonunuzu kapatın ve açın.
 • Ayarlar uygulamasına tekrar girin ve Google hesabınızı yeniden eklemek için Hesaplar—Hesap ekle—Google seçeneklerine dokunun.
 • Google hesabınıza girdikten sonra Ayarlar’a tekrar girin ve Google Play Store ön belleğini temizleyin.
 • Sırasıyla Ayarlar—Uygulama ve Bildirimler—Google Play Store—Depolama- Önbelleği temizle seçeneklerine dokunun.
 • Google Play Store verisini de silmek için sırasıyla Veriyi temizleme—Tamam tuşuna basın.
 • Yukarıdaki adımları başarı ile tamamladıktan sonra telefonunuza Google Play Store üzerinden tekrar Whatsapp uygulamasını yüklemeyi deneyin.

101, 919 ve 498 hata kodlarını aldığınızda ise cihazınızda yeterli alan olmadığında yapmanız gerekenleri yapmanız gerekiyor.

Yani Google Play Store önbelleğini ve verileri temizlemelisiniz.

Aşağıdaki adımları takip ederek, Whatsapp uygulamasını telefonunuza yükleyebilirsiniz.

 • Ayarlar uygulamasına tıklayın. Sırasıyla Uygulamalar ve Bildirimler—Uygulama bilgileri—Google Play Store—Depolama—Ön belleği temizle seçeneklerine dokunun.
 • Veriyi temizle—Tamam dedikten sonra telefonunuzu kapatıp, tekrar açın ve Google Play Store üzerinden Whatsapp uygulamasını tekrar yüklemeyi deneyin.

Yukarıdaki adımları takip etmenize rağmen uygulamayı hala yükleyemiyorsanız;

 • Ayarlar—Depolama seçeneklerine tıklayın ve önbellek ile veriyi temizleyin.
 • Kullanmadığınız tüm uygulamaları buradan silin.
 • Saklamak ve kaybetmek istemediğiniz veri ve uygulamaları SD kartınıza taşıyın.

En az 1 GB boşluk bıraktıktan sonra Whatsapp uygulamasını telefonunuza tekrar yüklemeyi deneyin.

Hata kodu 101,919 ve 489 ile karşılaştığınızda takip etmeniz gereken adımları aynı zamanda ‘Cihazınızda yeterli alan yok’  uyarısı aldığınızda da takip edebilirsiniz.

Yani cihazınızın belleği dolduğunda da bu yöntemi deneyerek, telefonunuzda boş yer açabilir ve uygulamayı daha kolay telefonunuza yükleyebilirsiniz.

403, 495,911, 923,920,911, 504 hata kodları, RPC hataları, kurulum ve indirme başarısız hataları ya da geçersiz paket dosyası hatası aldığınızda ise öncelikle yukarıda da bahsettiğimiz gibi cihazınızda yeterli alan açmaya çalışmalısınız.

Yani 101, 919 ve 498 hata kodları ile karşılaştığınızda yapmanız gereken işlemleri sırasıyla yapmalısınız.

Sonrasında ise Whatsapp uygulamasını APK olarak akıllı cihazınıza yüklemelisiniz.

Bu aşamada öncelikle https://www.whatsapp.com/android/ linkini tıklamalı, daha sonra da Hemen İndir butonuna tıklayarak, APK kurulumunu tamamlamalısınız.

490 hata kodu ile karşılaştığınızda öncelikle Whatsapp uygulamasını akıllı telefonunuzun wifiye bağlı iken indirmeyi denemelisiniz. Bu hata, genellikle internet bağlantısının olmadığı zamanlarda baş gösteriyor.

İnternete bağlı olmanıza rağmen hala aynı hatayı alıyorsanız, sırasıyla aşağıdaki işlemleri takip etmelisiniz.

 • Telefonunuzda Ayarlar—Uygulamalar/Uygulama ve Bildirimler—Google Play Store—Veri kullanımı—Arka plan verileri seçeneklerine dokunun.
 • Telefonunuzda Ayarlar—Uygulamalar/Uygulama ve Bildirimler—İndirme—Veri kullanımı—Arka Plan verilerini açın.

Arka plan verilerini açmak işe yaramadığında ise Ayarlar’a gidin ve Google Play Store önbelleğini temizlemeyi deneyin.

Yani sırasıyla Ayarlar—Uygulama ve Bildirimler—Uygulama bilgisi—Google Play Store—Depolama—Ön belleği  seçeneklerine dokunun.

Veriyi temizle—Tamam dedikten sonra telefonunuzu kapatıp açın ve Whatsapp uygulamasını telefonunuza tekrar yüklemeyi deneyin.

whatsapp mobil veri bağlantı ve i̇ndirme sorunu nasıl çözülür

Bu Uygulama Ülkenizde Kullanılmamaktadır Hatasının Çözümü

Whatsapp uygulamasını akıllı telefonunuza yüklerken ‘Ülkenizde mevcut değil’ hatası ile karşılaşıyorsanız, Whatsapp APK dosyası indirip, Whatsapp’a sorunsuz bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

Whatsapp APK indirmek için daha önce de bahsettiğimiz gibi https://www.whatsapp.com/android linkine tıklayabilirsiniz.

Bu Uygulama Android Cihazınızla Uyumsuz Hatası

Whatsapp uygulaması,  OS 4.0.3 veya daha güncel Android sürümünün yüklü olduğu akıllı telefonlara yüklenebiliyor ve bu cihazlarda sorunsuz çalışıyor.

Whatsapp ile uyumsuz bir cihaz kullanıyorsanız, uygulamayı telefonunuza indirememenizin oldukça doğal olduğunu söyleyebiliriz.

Whatsapp’ın hangi Android ve IOS cihazları desteklediğini öğrenmek için https://faq.whatsapp.com/android/download-and-installation/about-supported-android-devices linkini tıklayabilirsiniz.

Whatsapp Mesajları Başka Telefona Nasıl Aktarılır?

Iphone Cihazlarda Whatsapp İndirme Hatası Çözümü

IOS tabanlı Iphone cihazlarda Whatsapp vb. uygulamaları indirirken karşılaştığınız hataları çözmek için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

 • İlk olarak Apple Store’u Açın

Kimi zaman Apple Store’un kapalı olması, uygulamaları indirirken hata ile karşılaşmanıza yol açabiliyor.

Şayet Apple Store’a giriş yaptığınızda hemen uygulamanın üst kısmında mavi hesap simgesi görüyorsanız, hesabınızın açık olmadığını söyleyebiliriz.

Bu noktada bu simgeye dokunmalı, Apple kimliğiniz ve parolanız ile Apple Store’a giriş yaptıktan sonra Whatsapp uygulamasını tekrar indirmeyi denemelisiniz.

 • Whatsapp’ı Elle Güncellemeyi Deneyin

Yukarıdaki yöntem işe yaramadıysa Whatsapp uygulamasını Apple Store’da elle güncellemeyi deneyebilirsiniz.

 • İndirme İşlemini Duraklatın ve Yeniden Başlatın

Bazen Whatsapp uygulamasını indirirken işlemin durakladığına yani indirme işleminin kesintiye uğradığına da tanık olabiliyoruz.

İşlemin takıldığı ve indirmenin devam etmediği hallerde öncelikle indirmeyi Duraklat seçeneğine dokunmalı, daha sonra da uygulamayı basılı tutup, İndirmeyi Sürdür seçeneğine dokunmalısınız.

 • Telefonunuzu Kapatıp, Tekrar Açın

Bazı durumlarda Iphone ya da Ipad cihazları kapatıp, tekrar açmak; uygulamadaki indirme hatasının çözüme kavuşması için yeterli oluyor.

Telefonunuza Whatsapp uygulamasını indiremiyorsanız, telefonunuzu kapatıp, tekrar açmayı ve uygulamayı tekrar yüklemeyi deneyebilirsiniz.

 • Iphone Yazılımını Güncelleyin

Son zamanlarda pek çok Iphone kullanıcısı, Iphone’da yaşanan teknik bir arıza yüzünden de Whatsapp uygulaması dahil birçok uygulamayı yüklerken ya da bu uygulamaları kullanırken sorun yaşıyor.

Bu sorun, Iphone cihazların IOS eski sürümüne dönmesinden ileri geriyor.

Yani IOS yazılım güncelleme ile sorun çözülebiliyor.

Whatsapp ve bazı uygulamaları indirirken sorun yaşıyorsanız; akıllı cihazınızdan sırasıyla Ayarlar—Genel—Yazılım Güncelleme seçeneklerine tıklamalı ve telefonunuzdaki IOS sürümünü güncellemelisiniz.

Burada yer alan IOS sürümü 11 ve üzerinde ise Whatsapp uygulamasını indirememenizin ardında farklı bir neden yer aldığını söyleyebiliriz.

 • Telefon Belleğinde Yer Açın

Kimi zaman telefon belleğinin yani hafızasının dolu olması, uygulamalarının yüklenememesini de beraberinde getiriyor.

Telefon belleğinde yer açıp, uygulamayı yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Bu noktada sırasıyla Ayarlar—Genel—Iphone saklama alanı seçeneklerine dokunmalı ve kullanmadığınız uygulamaları, video ve resimleri silerek, telefon hafızanızda Whatsapp uygulamasını yüklemek için yer açmalısınız.

 • Apple Hesabınızı Kaldırın ve Yeniden Ekleyin

Tıpkı Android cihazlarda olduğu gibi IOS cihazlarda da hesabınızı kaldırıp, yeniden ekleyerek, uygulamaları indirirken yaşadığınız sorunu çözebilirsiniz.

Hesabınızı telefonunuzdan tamamen kaldırdıktan hemen sonra telefonunuzu açıp kapamalı ve Apple kimliğinizi tekrar eklemelisiniz.

Ardından da Ayarlar’a tıklayarak, Apple Store ön belleğini temizlemelisiniz.

Önbelleği de temizledikten sonra telefonunuzu son bir kez kapatıp, açmalısınız.

Son olarak da Apple Store üzerinden uygulamayı yeniden indirmeyi denemelisiniz.

 • Whatsapp APK indirin

IOS cihazınıza Whatsapp APK indirerek de uygulamaya kolaylıkla giriş yapabilirsiniz.

Yukarıdaki tüm yöntemleri denemenize rağmen sonuç alamadıysanız, kısa bir süreliğine de olsa en azından sorun düzelene kadar Whatsapp APK üzerinden uygulamayı kullanabilirsiniz.

 • Apple’dan Destek Alın

Olası tüm çözüm yollarını denemenize rağmen Whatsapp uygulamasını ya da başka bir uygulamayı telefonunuza hala indiremiyorsanız; Apple’dan destek almayı deneyebilirsiniz.

Whatsapp Fotoğrafları Galeriye Kaydetmekte?

Whatsapp İndirme Bekleniyor Hatası Çözümü

IOS ya da Android cihazınızda uygulamayı indirmeye çalışırken, İndirme bekleniyor hatası ile karşılaşıyorsanız; telefonunuzda yeterli depolama alanının yani belleğin olduğundan emin olmalısınız.

Telefonunuzda en az 1GB alan açmalı yani kullanmadığınız uygulamaları, fazla yer kaplayan video ve resimleri telefonunuzdan silmelisiniz.

Bazen de IOS ya da Android kullanıcıları, telefonun arka planında çalışan bir VPN programı yüzünden uygulamayı indirirken sorun yaşayabiliyorlar.

Telefonunuzda yer açmanıza ve tüm olası çözüm yöntemlerini denemenize rağmen aynı hatayı alıyorsanız; telefonunuzda herhangi bir VPN programının açık olup olmadığını da kontrol etmeli, açık olan VPN programını pasif hale getirmeyi denemelisiniz.

Bu yazımızda kısaca Whatsapp indiremiyorum, ne yapmalıyım? sorusunu cevaplamaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=rzdEDzIJou0

 

Whatsapp Yerine Hangi Uygulamaları Kullanabilirsiniz?

Telegram, Signal ya da BİP gibi uygulamaları Whatsapp yerine kullanabilirsiniz.

Whatsapp Süreli Mesajı Nasıl Yapabilirsiniz?

Ayarlar bölümünden Gizlilik sekmesi ile Varsayılan Mesaj süresi kısmına ulaşabilir ve oradan da ayarlamanızı yapabilirsiniz.

Whatsapp Süreli Mesaj En Fazla Kaç Gün?

90 gündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu