Whatsapp

Whatsapp Fotoğrafları Galeriye Kaydetmekte?

Whatsapp Fotoğrafları Galeriye Kaydetmekte? Anlık iletişim sağlayan uygulamalarla birlikte bireyler arası haberleşme kesintisiz bir şekilde devam etmektedir. Whatsapp uygulaması ülkemizde bir çok kişi tarafından aktif olarak kullanılan bir uygulamadır. Gün içerisinde arkadaşlarımızla, eşimizle, dostlarımızla sohbet etmek, görüntülü konuşmak, onlara fotoğraf ve video göndermek için kullandığımız Whatsapp, en sevdiğimiz uygulamalar arasında bulunuyor.

Öyle ki sabahları uyanır uyanmaz, geceleri ise uyumadan önce mutlaka Whatsapp’a giriyor ve kimlerin çevrimiçi olduğuna göz atıyoruz.

Whatsapp sayesinde uzaktaki sevdiklerimizle görüntülü konuşuyor, sohbet gideriyoruz.

Kısacası Whatsapp uygulaması sayesinde özellikle korona virüs yüzünden vaktimizin çoğunu evlerimizde geçirdiğimiz şu günlerde yalnız kalmaktan kurtuluyor, sevdiklerimizle 7/24 iletişim halinde oluyoruz.

Bu yazımızda Whatsapp fotoğrafları galeriye kaydetme nasıl engellenir? sorusunu yanıtlamaya, konuya dair merak edilenleri aydınlatmaya çalışacağız.

Telegram Hesap Açma ve Silme

Whatsapp Gelen Fotoğrafları Galeriye Kaydetme Nasıl Engellenir?

Whatsapp listemizde ekli olan kişilerin yanı sıra numaramızda ekli olmayan kişiler bile bizlere fotoğraf ve video gönderebiliyorlar.

Whatsapp üzerinden aldığımız fotoğraflar, genellikle otomatik olarak kendiliğinden telefonumuzun galerisine kaydediliyor.

Iphone cihazlarda gelen medya yani fotoğraf ve videolar, telefonun kendisi tarafından Fotoğraflar—Whatsapp klasörüne kaydediliyor.

Yani film rulosuna göz attığımız zaman, Whatsapp gelen foto ve videoları bulabiliyoruz.

Iphone cihazların yanı sıra android tabanlı cihazlarda da gelen medya ve fotoğraflar da otomatik kayıt ediliyor.

Ancak kimi zaman sürekli fotoğraf gönderen toplulukları Whatsapp listemize eklememiz; tüm fotoğrafların direk galeriye kaydedilmesi ile sonuçlanıyor.

Bu durum da bizim için oldukça rahatsız edici olabiliyor.

Örneğin; Avon, Farmasi vb. markaların Whatsapp’ta oluşturdukları topluluklara katıldığımızda yetkili kişiler, bizlere neredeyse her gün ürün fotoğrafı yolluyorlar.

Bu fotoğrafların galeride birikmesi ise zamanla hafızanın dolmasına ve hafızayı boşaltmak için sürekli fotoğraf silmek zorunda kalmamıza yol açıyor.

Sizler de galerinizin Whatsapp fotoğrafları ile dolup taşmasından şikayetçiyseniz;  Whatsapp gelen fotoğraflarınızın otomatik bir şekilde telefonunuza kayıt edilmesini durdurmak istiyorsanız; aşağıdaki adımları sırasıyla takip etmenizi öneriyoruz.

İnternetsiz Whatsapp Nasıl Kullanılır? Whatsapp İnternetsiz Kullanma

Whatsapp Fotoğrafları Galeriye Kaydetmek İstemiyorum

Gün içerisinde whatsapp üzerinden çok fazla fotoğraf alıyorsanız ve galeriye kaydetmesini istemiyorsanız whatsapp üzerinden bu ayarları dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Fotoğrafları galeriye kayıt edip etmediğini ayarlamak için;

 • Whatsapp uygulamasına giriş yaparak sağ köşedeki 3 nokta işaretine tıklayın
 • Açılan sayfadan ayarlara tıklayın
 • Tekrar açılan sayfadan Sohbetler >>> Sohbet Geçmişine tıklayınız
 • Açılan sayfadan Medya Görünürlüğüne açıp kapatabilirsiniz.
 • Medya görünürlüğü açık hale getirilse fotoğraflar galeriye kaydedilir
 • Kapalı  hale getirilirse fotoğraflar galeriye kayıt edilmez

Iphone Cihazlarda Whatsapp Gelen Fotoğrafları Galeriye Kaydetmeyi Engelleme

 • Whatsapp uygulamasına giriş yaptıktan sonra Ayarlar’a dokunun.
 • Daha sonra Sohbetler kategorisine dokunun.
 • Son olarak da ‘Film rulosuna kaydet’ özelliğini devre dışı bırakın.

Yani telefonunuzda sırasıyla Whatsapp-Ayarlar—Sohbetler dokunmalı ve Film rulosuna kaydet özelliğini pasif hale getirmelisiniz.

Whatsapp gelen fotoğrafları tekrar galerinize kaydetmek istediğinizde ise Film rulosuna kaydet özelliğini aktif edebilirsiniz.

whatsapp fotoğraf galeriye kayır etme

Android Cihazlarda Whatsapp Gelen Fotoğrafları Galeriye Kaydetmeyi Engelleme

 • Whatsapp uygulamasına giriş yaptıktan sonra sırasıyla Ayarlar—Sohbetler’e tıklamalısınız.
 • Sohbetler menüsündeki ‘Medyayı Galeride Göster’ seçeneğini pasif hale getirmelisiniz.

Whatsapp gelen fotoğrafların galerinize otomatik kaydedilmesini tekrar sağlamak için ‘Medyayı Galeride Göster’ seçeneğini aktif hale getirmelisiniz.

Whatsapp’tan Gelen Fotoğraflar Galeride Gözükmüyor

İnternette ve sözlüklerde Whatsapp gelen fotoğrafların galeride yer almamasından pek çok kullanıcının şikayetçi olduğunu da görebiliyoruz.

Azınlığın aksine Whatsapp kullanıcılarının büyük bir kısmı, Whatsapp gelen fotoğrafların galeride kayıtlı olmasını istiyorlar.

Whatsapp fotoğrafları otomatik kaydedilse dahi bu özelliğin kullanıcı tarafından devre dışı bırakılması, fotoğrafların kaydedilmemesine ve fotoğrafların Galeri’de görünmemesine neden oluyor.

Whatsapp gelen fotoğrafları tekrar Galeri’de görebilmek için aşağıdaki yöntemi de deneyebilirsiniz:

 • Whatsapp uygulamasını açtıktan sonra Ayarlar kategorisine tıklayın.
 • Daha sonra Ayarlar kategorisine dokunun.
 • Kategorideki Sohbet seçeneğine dokunun.
 • Son olarak da ‘Medyayı galeride göster’ ya da ‘Film rulosuna kaydet’ seçeneğini aktif hale getirin(IOS cihazlar için film rulosuna kaydeti, android cihazlar için Medyayı galeride gösteri aktif hale getirmelisiniz)

Yani bu sefer, gelen fotoğrafları galeriye kaydetmeyi önlerken yaptığınız işleminin tersini yapmalısınız.

Kısacası Whatsapp gelen fotoğrafları galeriye kaydetmenin de galeriye kaydedilmesini önlemenin de aynı yerden yani ‘Sohbet’ menüsünden yapıldığını söyleyebiliriz.

Şayet belirli gruplardan ve belirli kişilerden size gönderilen medyaları yani video ve fotoğrafları telefonunuza kaydetmek istiyorsanız;

 • Öncelikle grubunuzun ya da kişinin isim bilgisine dokunmalı, isim ya da grup detaylarının yer aldığı sayfayı açmalısınız.
 • Daha sonra ‘Medya Görünürlüğü ya da ‘Film rulosuna kaydet’ seçeneklerine dokunmalısınız(Iphone cihazlarda film rulosuna kaydeti, Android cihazlarda ise Medya görünürlüğünü aktif hale getirmelisiniz).

Bu yöntemi tercih ettiğinizde yalnızca seçtiğiniz kişilerin size gönderdikleri video ve fotoğraflar; telefonunuza kaydediliyor. Yani listenizdeki diğer kişilerin gönderdikleri medyalar, telefonunuza kaydedilmiyor.

Bu yazımızda Whatsapp’ta fotoğrafları otomatik kaydetme özelliği nasıl kapatılır?  Whatsapp fotoğrafları galeride görünmüyor, neden? sorularını yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuya dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

 

Whatsapp Gelen Fotoğrafları Galeride Nasıl Görebilirsiniz?

Whatsapp ayarlardan Sohbet seçeneğine dokunun Medyayı galeride göster ya da Film rulosuna kaydet seçeneğini aktifleştirmeniz gerekmektedir.

Whatsapp Durumuna Gizlice Nasıl Bakılır?

Whatsapp durumuna gizlice bakmak için Ayarlar – Hesap – Gizlilik – Okundu Bilgisi seçenekleriyle ilerleyip okundu bilgisini kapatırsanız durumlara gizlice bakabilirsiniz.

Whatsapp ta Profilimi Gizleyebilir miyim?

Evet, son güncellemeyle birlikte istediğiniz kişiye profilinizi gizleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu