Vodafone

Vodafone Çekmiyor Ne Yapmalıyım? Çözüm Önerileri

Vodafone Çekmiyor Ne Yapmalıyım? Çözüm Önerileri; Çekim gücü ile ön planda olan ve sıkça tercih edilen operatörlerin başında Vodafone gelmektedir. Vodafone hızla büyüyen ve kaliteli hizmet ağıyla abone sayısını arttıran bir operatördür. Ülkemizin en popüler GSM operatörlerinden Vodafone; uygun fiyatlı tarife ve paketleri ile 2023 yılında da müşterilerine en iyi şekilde mobil internet ve evde internet hizmeti sunuyor.

Vodafone müşterileri, tarifeleri kapsamında internete oldukça hızlı ve sorunsuz bir şekilde erişebiliyorlar.

Müşteriler; mobil verilerini kullanarak, internette özgürce ve rahatlıkla dolaşabiliyorlar.

Ancak Vodafone müşterileri, zaman zaman Vodafone internetlerinin çekim gücünde ciddi anlamda bir azalma hatta internete hiç girememe sorunu da yaşayabiliyorlar.

Bu yazımızda Vodafone aboneleri için Vodafone çekmiyor, ne yapmalıyım? sorusunu yanıtlamaya, internetinizin daha güçlü bir şekilde çekmesi için çözüm önerilerimizi sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Vodafone Bedava İnternet (Yeni Kampanyalar)

Vodafone Çekmiyor Neden?

Vodafone müşterileri, bazen alt yapı sorunlarından ötürü internete erişimde sıkıntı yaşayabiliyorlar.

Yani internetin yavaşlaması, genellikle teknik bir arızadan kaynaklanıyor.

Arızanın giderilmesi ile Vodafone müşterileri, tekrar eskisi gibi internete erişebiliyorlar.

Vodafone tarafından sunulan mobil internetin çekmeme nedenlerini kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

Vodafone Şebeke Sorunu

Aboneler; bazen telefonlarında şebeke yok uyarısı ile karşılaşabiliyorlar.

Şebekenin olmaması çoğunlukla kişinin Vodafone baz istasyonlarına oldukça uzak bir konumdan internete girmesinden kaynaklanıyor.

Yani Vodafone baz istasyonlarına uzak yerlerden örneğin köylerden internete girmeye çalışan kişiler, ne yazık ki internete erişimde sorun yaşıyorlar.

Vodafone şebeke yok, uyarısı ile karşılaşmanızın olası nedenlerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • İnternete bağlanılan yerin baz istasyonlarına oldukça uzak olması
  • Akıllı telefonunun bataryasının azalması
  • Akıllı telefonunuzdaki sim kartının yerinden oynamış yani yuvasından çıkmış olması
  • Çevrede sinyal kesici bazı cihazların mevcut olması
  • Akıllı telefonunuzda internet çekim gücünü azaltan birtakım uygulamaların arka planda çalışıyor olması (Örneğin; telefonunuza indirdiğiniz bir VPN uygulaması)
  • Telefonun yanlışlıkla uçak modunda unutulmuş olması
  • Telefonun şebeke ayarlarının değişmiş ve bozulmuş olması

Kısacası şebekenin olmaması, yukarıda da saydığımız farklı nedenlerden ötürü ortaya çıkabiliyor.

Bu durumda şebekenin olmamasına yol açan asıl nedeni bulmanız ve bu nedeni bir an önce ortadan kaldırmanız gerekiyor.

Vodafone Bedava Sosyal Medya Paketi

Vodafone Şebeke Sorunu Nasıl Çözülür?

Şebekeden kaynaklı sorunlarda ilk olarak telefonunuzun uçak modunda olup olmadığını ya da sim kartının yerinden oynayıp oynamadığını kontrol etmeniz gerekiyor.

Telefonunuzun bataryası bitmek üzereyse daha kaliteli bir çekim gücü elde etmek için telefonunuzu bir an önce şarja takmalısınız.

Arka planda çalışmakta olan bir VPN uygulaması mevcutsa bu uygulamayı kapatmalı ya da telefonunuzdan tamamen kaldırmalısınız.

Yukarıdaki yöntemleri denemenize rağmen internetiniz hala çekmiyorsa telefonunuzun şebeke ayarlarını kontrol etmeli ve güncellemelisiniz.

Şebeke ayarlarını güncellemek için;

  • Öncelikle telefonunuzdan Ayarlar menüsüne, daha sonra da Bağlantı kategorisine dokunmalısınız.
  • Sonra Mobil ağlar ve şebeke ayarları seçeneklerine dokunmalısınız.
  • Karşınıza çıkan seçenekler arasından yani 4.5G, 3G, GSM veya LTE seçeneklerinden size uygun olanını tercih etmelisiniz.

Bu aşamada telefonunuzun hangi şebeke ayarını desteklediği de önem arz ediyor.

Telefonunuz 4.5G uyumlu değilse 3G seçeneğini aktif hale getirmelisiniz.

Hangi şebeke ayarının sizin için doğru ayar olduğunu bilmiyorsanız; LTE ve GSM şeklindeki diğer seçenekleri de teker teker deneyip, telefonunuza en uygun şebeke ayarını bulabilirsiniz.

UYARI: Vodafone baz istasyonlarına oldukça uzak bir mesafeden internete girmeye çalışıyorsanız; konumunuzu değiştirdiğinizde yani şehre yaklaştığınızda internet erişim sorununuzun kendiliğinden çözüldüğüne tanık olabilirsiniz.

İkamet ettiğiniz yani yaşadığınız yerde diğer Vodafone kullanıcıları da sizin gibi internet erişiminde sorun yaşıyorsa bu durumda yaşadığınız bölgeye yeni bir Vodafone baz istasyonu kurulma talebinde bulunabilirsiniz.

Bu noktada talebinizi Vodafone Genel Merkezi’ne iletmek için dilekçe yazabilirsiniz.

Sizinle komşularınız ve bölgede yaşayan diğer Vodafone aboneleri de dilekçe yazdığında yaşadığınız yere baz istasyonu kurulmasını sağlayabilir, yaşadığınız şebeke sorunundan sonsuza dek kurtulabilirsiniz.

Yukarıdaki çözüm önerilerimizi denemenize rağmen hala şebeke sorunu yaşıyorsanız; bu durum, Vodafone’a dair genel bir teknik arızadan kaynaklanıyor olabilir.

Bu durumda sorunla ilgili hem bilgi edinmek hem de sorunun nasıl çözüleceğini öğrenmek adına Vodafone Müşteri Hizmetleri’ni arayabilir, müşteri temsilcisine bağlanarak, uzaktan canlı destek alabilirsiniz.

Şebeke sorunundan ötürü internete erişimde çoğunlukla sıkıntı yaşıyorsanız; şebekenizi güçlendirmeyi deneyebilirsiniz.

Şayet yaşadığınız yerde Vodafone baz istasyonu yoksa ya da konser alanı, tiyatro, restoran, kafe gibi oldukça kalabalık olan yani şebekenin çok sayıda Vodafone abonesi tarafından kullanıldığı bir yerden internete girmeye çalışıyorsanız; kalabalıktan uzaklaşmalısınız.

Mümkünse Vodafone baz istasyonuna yakın bir yere gitmeyi denemelisiniz.

Telefondaki bazı kötü yazılımlar ve virüsler de şebeke sorununa yol açabiliyorlar. Bu durumda telefonunuza virüs ya da kötü bir yazılım bulaşıp bulaşmadığını kontrol etmelisiniz. Kullanmadığınız ve gereksiz olduğuna inandığınız uygulamaları telefonunuzdan silmelisiniz.

Güçlü bir virüs programı kullanarak, telefonunuzu kötü yazılımlara ve virüslere karşı mutlaka korumalısınız.

vodafone i̇nternet çekmiyor ne yapmalıyım? - youtube

Vodafone Şebeke Çekmiyor Ne Yapmalıyım

Günümüzde hemen hemen herkes, 4.5G uyumlu sim kartlar kullanarak, 4.5G internet hizmetinden yararlanabiliyor.

Bazı sitelere girebilmeniz ve bazı uygulamaları telefonunuza indirebilmeniz için mutlaka sim kartınızın 4.5G uyumlu olması gerekiyor.

Örneğin; Vodafone Yanımda uygulamasındaki Hediye Çarkı kanalı da dahil bazı kanallarda düzenlenen çekilişlere ve bilgi yarışmalarına katılarak, hediye kazanabilmeniz için mutlaka sim kartınızın ve telefonunuzun 4.5G uyumlu olması gerekiyor.

Sim kartınız 4.5G uyumlu değilse bu durumda size en yakın Vodafone mağazasına ya da bayiliğine giderek, 4.5G uyumlu sim kartınızı alabilirsiniz.

Böylelikle Vodafone Yanımda uygulamasını da rahatlıkla kullanabilir, uygulamadaki Hediye Çarkı’nı çevirebilir ve her hafta farklı hediyeler kazanabilirsiniz.

Sim kartınızın yerinden oynaması yani yuvasından çıkması da internet erişimini engelleyebiliyor.

Hatta bu durumda telefon rehberinizdeki kişileri ve diğer numaraları da arayamıyorsunuz. Yani telefonunuzun hiçbir özelliğini kullanamıyorsunuz.

Telefonunuzda şebeke yoksa ve başka numaraları da arayamıyorsanız; sim kartınızın yerinden oynayıp oynamadığını da mutlaka kontrol etmelisiniz.

Vodafone Şebeke Sorunu Ne Yapmalıyım

Telefonun Tasarruf Moduna Alınmış Olması: Hepimiz, telefonumuzun şarjı bitmeye yakın olduğunda ve yanımızda şarj aleti olmadığında ya da telefonumuzu şarj edeceğimiz elektrik prizi olan bir ortamda bulunmadığımız zamanlarda telefonumuzun kapanmaması için telefonumuzu tasarruf moduna alıyoruz.

Telefonun tasarruf modunda olması ise şebeke sorunlarına neden olabiliyor.

Genellikle telefonun bataryası, %20 altına düştüğünde telefon internete bağlanmamayı tercih ediyor.

Telefonunuzu şarj ettiğinizde ve tasarruf modunu pasif hale getirdiğinizde ise internete erişim sorununun çözüldüğünü görebiliyorsunuz.

Vodafone Çekmiyor Ne Yapmalıyım

Telefonun Başka Wifi Ağlarından Birine Bağlanmış Olması: Telefonunuzda hem mobil veri hem de wifi açık olduğunda telefonunuz, bazen mobil veri yerine wifi ağına bağlanmayı tercih edebiliyor.

Bu durumda internete erişimde sorun yaşamanız kaçınılmaz bir hal alıyor.

İnternetiniz yavaşladığında ya internete hiç giremediğinizde telefonunuzun wifi ağının açık olup olmadığını da kontrol etmeli, telefonunuzdaki wifiyi kapatmayı da unutmamalısınız!

APN Ayarlarının Bozulmuş Olması

DNS ayarlarındaki sorunlar, arama motorlarının internete bağlanmasına engel olurken APN ayarları ise internete hiçbir şekilde giremememize yol açıyor.

Yani Whatsapp, Instagram gibi uygulamaları da kullanamıyorsunuz.

İnternete giremiyorsanız; telefonunuzun APN ayarlarını da mutlaka düzeltmeli ve güncellemelisiniz.

Vodafone Yanımda Uygulamasına Giremiyorum Açılmıyor

Vodafone Net Bağlantı Var İnternet Yok

Vodafone, ev müşterilerine özel sunduğu Vodafone Net internet hizmeti ile de müşterilerine hızlı, kaliteli ve ayrıcalıklı bir internet deneyimi vaat ediyor.

Vodafone Net evde internet hizmeti alan müşteriler, oldukça ekonomik rakamlara ev internet bağlantı paketlerinden birine abone olabiliyorlar.

Üstelik müşterilerin modemleri de ücretsiz bir şekilde kuruluyor.

Vodafone ADLS paketlerinden birine üye olan müşteriler de zaman zaman wifi ağına bağlanmalarına rağmen internete erişemeyebiliyorlar.

Vodafone ADSL internet erişim sorunları da genellikle teknik bir sorundan ileri gelse de bazen de kullanıcı kaynaklı sorunlar, internetin kesilmesine ve yavaşlamasına yol açabiliyor.

Vodafone Net wifi çekmemesinin olası nedenlerini aşağıdaki şekidle özetleyebiliriz:

Vodafone DNS Ayarlarının Bozulmuş Olması

Akıllı telefonlardaki DNS ayarlarının bozulmuş olması, Google, Yandex vb. arama motorlarına girdiğimizde internete bağlanamamamız ile sonuçlanıyor.

Arama motorlarından birine girdiğinizde internete bağlanamıyorsanız; telefonunuzun DNS ayarlarını kontrol etmelisiniz.

Modeme Uzak Bir Noktadan İnternete Girmeye Çalışmak

Özellikle büyük evlerde yaşayan kişiler; evlerinin arka odalarından yani modeme uzak bir noktadan internete girmeye çalıştıklarında sorun yaşayabiliyorlar.

Bu durumda kaliteli bir menzil genişletici kullanarak, wifi bağlanamama sorununuzu çözüme kavuşturabilirsiniz.

Telefonun Uçak Modunda Ya Da Tasarruf Modunda Unutulmuş Olması

Uçak modunda unutulan ya da tasarruf moduna alınan akıllı telefonlar da mobil veriye bağlanamadıkları gibi wifiye de bağlanamıyorlar.

Wifiye bağlanamıyorsanız; telefonunuzun uçak modunda ya da tasarruf modunda olup olmadığını da kontrol etmelisiniz.

Telefonunun Başka Bir Wifi Ağına Bağlanması

Telefonun diğer wifi ağlarını görmesi ve bu ağlardan birine bağlanmaya çalışması da internette kopma sorunu yaşamanıza yol açabiliyor.

Diğer wifi ağlarını unutarak yani kaldırarak, evinizdeki Vodafone internete daha rahat bir şekilde bağlanabilmeniz mümkün!

Aynı şekilde telefonun mobil veri ayarının açık olması da sorun yaratabiliyor.

Wifi ağı ile internete girmek istiyorsanız; telefonunuzdaki mobil veriyi mutlaka kapatmalısınız.

Wifi Şifresinin Değişmiş Olması

Evinizde kullandığınız Vodafone ev internetinizin şifresi, sizin dışınızda diğer aile üyeleri tarafından da biliniyorsa şifrenizin değiştirilmiş olma ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız.

Yeni şifreyle birlikte wifi ağına bağlanarak, internet erişim sorununuzdan kurtulabilmeniz mümkün!

Wifi Ağına Sizle Birlikte Başkalarının Da Bağlanıyor Olması

Yeterince güçlü bir wifi şifreniz yoksa şifreniz, başkaları tarafından kırılmış olabilir.

Modeminize sizle birlikte başkaları da bağlanıyorsa internette ciddi bir yavaşlama ile karşılaşabilirsiniz.

Şifrenizin çalınmış olabileceğine ihtimal veriyorsanız, şifrenizi değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Vodafone Neden Çekmiyor?

Vodafone Baz İstasyonlarına Uzak Bir Yerden İnternete Bağlanmaya Çalışmak:

İkamet ettiğiniz yer; Vodafone baz istasyonlarına uzak bir mesafedeyse örneğin, şehir dışında bir yerde yaşıyorsanız; mobil verinizin yanı sıra wifinizin de yeterince hızlı olmayacağını hatırlatmak istiyoruz!

Wifi ağına bağlanmakta zorluk çekiyorsanız; ilk olarak wifi ağından çıkmanızı, telefonunuzu kapatıp, açmanızı sonra aynı ağa tekrar bağlanmanızı öneriyoruz.

Modemi açıp, kapatmanız da bu noktada sizlere yardımcı olabilir. Modeme reset atarak da wifi ağınıza bağlanmayı deneyebilirsiniz.

Telefonunuzun DNS ayarlarına da mutlaka göz atmalı, ayarları güncellemelisiniz.

Modemin Bozulmuş Olması

Modeme dair arızalar da telefondan ya da bilgisayardan internete erişimi önleyebiliyor.

Hem telefonunuzdan hem de bilgisayarınızdan wifi ağına bağlanamıyorsanız, modeminizin bozulmuş olabileceğini de aklınıza getirmelisiniz.

Vodafone Altyapı Sorunları

Kimi zaman da Vodafone’daki genel bir arızadan ötürü aynı bölgedeki wifi ağlarına erişimde birçok müşteri sorunla karşılaşabiliyor.

Tüm çabalarınıza rağmen telefonunuz ya da bilgisayarınız wifiye bağlanıyor ancak internete giremiyorsanız; Vodafone Müşteri Hizmetleri’ni arayabilirsiniz.

Müşteri temsilcisine danışmak için Vodafone hattınızdan 542’yi, diğer operatörlerden veya sabit hatlardan ise 0850 542 0 542 telefon numarasını çevirebilirsiniz.

Bu yazımızda kısaca Vodafone şebeke çekmiyor ne yapmalıyım?  sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de Vodafone müşterisiyseniz, konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

 

Vodafone Şebeke Ayarları İçin Ne Yapmalısınız?

Öncelikle 542 ya da 0542 542 00 00 ı arayarak ayarlarınızı yapabilirsiniz. Ya da Vodafone Yanımda Uygulaması aracılığıyla da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Telefonundan Şebeke Ayarları Nasıl Yapılır?

Ayarlara giriş yapın ve mobil erişim noktası ve internet sekmesinden şebeke moduna tıklayın ve şebeke ayarınızı düzenleyin.

Vodafone Hediye Çarkı İnternet Veriyor mu?

Evet.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu