Sosyal Medya

Twitch Nedir? Yayın Nasıl Yapılır? Nasıl Para Kazanılır?

Twitch Nedir? Twitch Yayın Nasıl Yapılır? Twitch Nasıl Para Kazanılır? Günümüz teknoloji çağında artık zamanımızın çoğunu internette geçirmekteyiz. Ve bu sürede de birçok uygulamayı kullanmaktayız. Popüler internet uygulamalarından biri olan Twitch, Youtube alternatifidir.  Son zamanlarda, sosyal medyanın ve internet aleminin gelişmesi ve 7 den 70 e herkesin internet üzerinden işlerini halletmesinden ötürü, şuan her yenilik internet üzerinden duyurulmaktadır. Son zamanlarda pek çok kişi tarafından kullanılan ama çok fazla yaygın olmayan Twitch den bugün sizlere bahsetmek istiyoruz. Twitch Nedir? Twitch den Nasıl Para Kazanılır? Twitch’den Yayın Nasıl Açılır? Tüm bu soruların cevabını sizler için vereceğiz. Okumaya devam edin.

Youtuber olmak istiyorum. Ama nasıl?

Twitch Nedir?

970 Milyon Dolara, Amazon tarafından geçtiğimiz yıllarda satın alınan Twitch, bireysel oyuncuların ve oyun şirketlerinin canlı yayın yapmasına olanak sağlayan, Youtube alternatifi bir platformdur. Bu platform sayesinde pek çok oyuncu, takipçilerine zevkli anlar yaşatabiliyorlar. Aynı zamanda oyun şirketleri de bu platform üzerinden oyun turnuvaları, yarışmacı değerlendirmeleri gibi organizasyonların tamamını canlı yayın üzerinden gerçekleştirmektedirler.

Sizde twitch kullanarak oyuncu topluluğuna canlı yayın yapma imkanına sahip olabilirsiniz. Yaptığınız canlı yayınları kaydedebilir ve tekrardan izlenebilmesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda Twitch, hem izleyen kullanıcılar hem de canlı yayın yapan kişiler için farklı hizmetler sunmaktadır. Örneğin, canlı yayın yapan kullanıcılarla iş birliği yaptığınız takdirde para kazanma imkanınız bulunuyor. Yani bu platform üzerinden para da kazanabilirsiniz. Canlı yayın açan kişinin direkt olarak diğer kullanıcılardan bağış alabildiği Twitch uygulaması binlerce kanalı olan televizyon gibi işlemeye devam ediyor.

Facebook, Instagram ve Youtube gibi platformlar, sosyal medya platformu olarak ifade edilirken, Twitch de 10 yıla yakın olan geçmişiyle, bu sosyal medya platformları arasına girmeyi başarmıştır. Dünyanın en iyi oyuncularının ve yayın açmak isteyen kişilerin insanlarla video üzerinden iletişim kurduğu bir yer olarak ifade ediliyor. Aslında bu platform, ilk çıktığı esnada League Of Legends yani namı değer LOL oyunu sonrası yapılan yayınlardan sonra şimdiki halini almış oldu. LOL yayınlarıyla ünlenen Twitch, sonralarda diğer oyunlara da ev sahipliği yapmaya başladı.

Twitch platformu üzerinden Windows, Mac, PlayStation 3, Playstation 4 ve Xbox 360 konsollarına sahip bütün kullanıcılar, istedikleri zaman yayın açabiliyor. Ayrıca, canlı oyun görüntülerini izleyicilerine sunan yayıncılar, kendi ses kayıtlarını da yayınlarına gömebilirler. Amerika merkezli olarak kurulan Twitch, Türkçe dil hizmeti dahil olmak üzere pek çok dil hizmetini kullanıcılarına sunmaktadır.

Bedava Oyunlu Epic Games Hesapları

Twitch Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

Twitch üzerinden para kazanmak mı? Kulağa hoş geliyor sanki. Twitch üzerinden siz de yaptığınız yayınlarda bağışlar alarak para kazanabilirsiniz. Daha açıklayıcı bir şekilde anlatmamız gerekirse, sizin yaptığınız videoları veya yaptığınız başka bir şeyi beğeniyorsa size bağışta bulunabilir. Bu sayede de Twitch üzerinden para kazanma şansına sahip olabilirsiniz. Global anlamda kıyaslama yapmamız gerekirse eğer Türkiye de yapılan Twitch yayınlarına pek bağış yapılmamaktadır.

Twitch para kazanmak için mutlaka kaliteli ve dikkat çekici videolar çekmeli ve insanların sizi izlemesini sağlamalısınız. Özgün olursanız videolarınız kısa sürede bir çok kişi tarafından takip edilir ve size bağız yapılır. Düzenli yayın yapan ve abonesi sayısını yükselten bir çok kişi para kazanmaktadır.

Twitch para kazanmak için düzenli yayın, özgün ve doğal olmak kesinlikle para kazanmanızı sağlayacaktır. Ayrıca video yayın kalitesi ve sesin iyi çıkması çok önemlidir.

Twitch Ortaklığı Kurmak

Twitch üzerinden diğer bir para kazanma şansınız da ortaklık kurarak olmaktadır. Twitch üzerinden ortaklık kurmanız için en az 5000 aboneye ulaşmanız gerekiyor. Sonrasında ise bu takipçilerinizle bir izleyici kitlesi oluşturabilirsiniz.  Tüm bu anlatılanları yaptıktan sonra Twitch’e ortaklık teklifinde bulunabilirsiniz. Onay aldığınız takdirde kanalınıza subscriber diye bir buton eklenecektir. Bu buton eklendikten sonra da subscriberler sizin kanalınıza 4 dolar karşılığında abone olacaktır. Tüm bunları göz önüne alarak Twitch size 1,2 ya da 1.5 dolar miktarında para gönderecek, geriye kalan para da Twitch’e gidecek.

Twitch Yayın Nasıl Yapılır?

Hepimizin bildiği üzere video yayın yapabileceğiniz bir platform olan Twitch oyun, gezi, sohbet ve öğretici bilgiler üzerine yayın yapılan bir sosyal medya platformu. Sosyal medya diyorum çünkü Youtube alternatifi olan bir platform.

Nasıl yayın yapacağınıza geçmeden önce şunu belirtmek istiyoruz. Twitch de yayın yaparak para kazanma hedefiniz var ise düzenli bir yayın programınız olması gerekiyor. Bunların yanı sıra profil tasarımı, kamera kullanımı, mikrofon, yayın kalitesi ve videosunu çekeceğiniz oyunlarda bilgilendirici sohbetinizde son derece önem taşımakta. Mesela sizin çektiğiniz yayınların görüntü kalitesi iyi değilse ya da donma problemi oluyorsa izleyici sayınız az olacaktır. Sizlere tüm bu donma sorunlarından kurtulmanız için ipuçları vereceğiz. İlk olarak yapacağınız iş Twitch hesabı oluşturmak. Zaten mevcut hesabınız var ise güzel bir profil tasarımı yaparak yayın için gereken adımlara başlayalım.

Profil tasarımı diye bahsettiğimiz şey izleyici olan kişi sizin kanalınıza geldiğinde bilgilerinizi göreceği kısımdır. Bu kısma kendinizi tanıtan bir yazı, sisteminizin özelliklerini, hangi oyunları oynadığınızı, kanalınızın discord hesabını, kendi steam ve sosyal medya hesaplarınızı koyun. İsteğe bağlı olarak bu hesapları artırabilirsiniz. Bu yazıları güzel bir şekilde yansıtacak bir resim ya da afiş koyarsanız diğer kişilerden bir adım daha önde olacaksınız.

Bunları tamamladıktan sonra da güzel bir profil ve kanal kapak fotoğrafı koyabilirsiniz. Şimdi Twitch de nasıl yayın açabilirsiniz ona bakalım.

twitch nedir, twitch para kazanma

Twitch Yayın Açma OBS Kullanın

OBS yani Open Broadcaster Software. Bu program sayesinde Twitch de yayın paylaşımı yapacaksınız. OBS programını indirdikten sonra bazı ayarlar yapmanız gerekiyor. Öncelikle programı kurduktan sonra ayarlar kısmına girin. Ayarlar kısmının yayın sekmesinde sizden bir tane anahtar isteyecek. Bu anahtarı da dashboard kısmında yer alan ayarlar sekmesinin altında kanal kısmına girerek edinebilirsiniz. Yayın anahtarınızı kopyalayarak, OBS de istenen kısma yapıştırın. Yayın servisleri kısmından servis olarak Twitch i, sunucu olarak da Frankfurt’u seçiniz. Neden Frankfurt derseniz, Türkiye için bu en iyi servislerden biri.

Daha sonra da çıkış bölümüne gidin. Burada yayınınızı kaç bit hızında çekeceğinize dair bir seçim yapmanız gerekiyor. Bitrate dediğimiz kavram yayın esnasında görüntünün saniyede içerdiği veri miktarına deniyor. Bitrate ne kadar yüksek olursa videonuz o kadar iyi olacaktır.

Bunları yaptıktan sonra kodlayıcı kısmına geçeceğiz. Kodlayıcı kısmında önünüze iki seçenek çıkacak. Bunlar Yazılım ve Donanım. Yazılım kısmını seçerseniz kodlama işlemini CPU yapacaktır. Donanım ise GPU yani ekran kartından yapılıyor. Bu kısımda dikkat etmeniz gereken şeylerden biri eğer ekran kartınız işlemcinizden daha iyiyse, donanımı seçin, eğer iyi değilse de yazılımı seçin. Bunu yayın kısmında deneyerek de tespit edebilirsiniz.

Ses biti hızınızı seçerken de 160 bit i seçebilirsiniz. Daha yüksek değer seçtiğiniz takdirde bu daha iyi ses kalitesi anlamına geliyor. Son olarak değineceğimiz kısım ise video kısmı. Burada dikkat etmeniz gereken şey monitörünüz en yüksek neyi destekliyorsa o olmalıdır. O kısmı da biz 1080p olarak varsayıyoruz. Çıkış çözünürlüğünüzü de yayına hangi çözünürlüğü vereceğinizdir. Bu kısmı da 720p yapın. Boyut azaltma filtresini de Bicubic yapın. Yayını kaç FPS yapacağınız da tamamen internet hızınıza ve donanımınıza bağlı. Bu kısımda da 30/48/60 FPS değerlerinden herhangi birini seçebilirsiniz. Ancak 30 FPS değerinde izleyiciler oyunun hareketleri sanki donuyor gibi olacaktır. Bundan ötürü FPS değerine dikkat etmeniz gerekiyor.

Twitch yayını açmanız işte bu kadar kolay. Tabi ki dikkat etmeniz gereken bazı ince detaylar da var. Mesela ses tonunuz, diksiyonunuz gibi. Bazı şeyler tamamen sizin yeteneğinize bırakılmıştır.

Instagram’da Yorumlar Nasıl Kapatılır? Nasıl Gizlenir?

Twitch Abonelik Ne Kadar

Twitch kanal abonelikleri belirli bir ücret ile açılmaktadır. Kanal açarak para kazanmak isteyenler abonelikleri kabul ederek para kazanabilir. Abonelik ücretleri 4.99$, 9.99$, 24.99$ olarak değişmektedir. Ayrıca dilerseniz ücretsiz olarak Twitch Prime açabilirsiniz.

Twitch Bağış Alma ve Atma

Twitch üzerinden canlı yayın yaparak bağış alabileceğiniz gibi beğendiğiniz yada sevdiğiniz bir kanala bağış yapabilirsiniz. Twitch üzerinden tek para kazanma yollarından biride bağış almaktır. Canlı yayın yaparken izleyici sizin yayınınızı severse size bağış yapar. Twitch üzerinden yaptığımız incelemede yabancılar bağış konusunda cömert iken Türkiye’den katılanların pek bağış yapmadığı görülmüştür.

Twitch Yayın İzlemek Ücretlimi

Twitch yayın izlemek ücretli mi sorusuna cevap vermek gerekirse Twitch yayın izlemek tamamen ücretsizdir yani sizden her hangi bir ücret kesmez. Telefonunuza her hangi bir ücret kesintisi asla yansımaz.

Twitch Sadakat Puanı Hilesi

Twitch Sadakat Puanı Hilesi en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. İnternete gördüğünüz. Twitch Sadakat Puanı Hilesi ücretsiz verilenleri asla kullanmayınız ve indirmeyiniz. Telefona yada bilgisayara indirdiğiniz bu uygulamalar oldukça tehlikelidir.

Twitch Hesap Açma

İster cep telefonunuzdan isterseniz de bilgisayardan Twitch hesabını kolay şekilde açabilirsiniz. Twitch resmi sitesine giriş yaptıktan sonra sağ köşede bulunan Kayıt Ol tuşuna tıklayarak kayıt işlemine başlayabilirsiniz. Kayıt formunda sizden Üye adınız, Şifreniz ve Doğum tarihinzi yazıp kaydı tamamlayabilirsiniz. Kayıt sonra en az 3 tane hesabı takip etmeniz gerekmektedir. En az 3 hesap takip ettikten sonra bitti demeniz ve size gelen e-posta adresini onaylamanız yeterli.

Twitch Hesap Silme

Artık kullanmak istemediğiniz Twitch hesabını silebilir yada kapatabilirsiniz. Twitch hesabı nasıl silinir ve Twitch hesabımı silmek istiyorum diyorsanız kullanıcı giriş yaparak sağ köşede bulunan tuşa tıklayarak profiline giriş yapıp hesabı sil tuşuna basarak hesabınızı kalıcı olarak silebilirsiniz. Son uyarı olarak size Twitch hesabınızı silmek için emin misiniz sorusunu cevap vererek hesabınızın kullanıcı adını ve şifresini girerek hesabınızı tamamen kapatabilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda Twitch nedir, Twitch nasıl para kazanılır ve Twitch yayın açma hakkında bilgi vermeye çalıştım aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak sorabilirsiniz.

 

Twitch Canlı Yayın Açılabilir mi?

Twitch kullanan kişiler canlı yayın açabilir ve bu yayını kaydedebilir.

Twitch Nasıl Hesap Açılır?

Twitch resmi sitesine girerek sağ köşedeki kayıt ol tuşuna basarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Twitch Nasıl Bir Platformdur?

Canlı olarak oynanılan oyunun paylaşıldığı bir sosyal medya platformudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu