Teknoloji Haberleri

Hız Testi Türk Telekom | Turkcell | Vodafone

İnternet Hız Testi

İnternet Hız Testi Türk Telekom | Turkcell | Vodafone; İnternet kullanımı hayatımızın tamamen merkezine oturmuş durumda. Artık hemen hemen her işlemimizi internet üzerinden gerçekleştirmekteyiz. Kimi zaman da internetimizin hızının yeterli olup olmadığını merak etmekteyiz. Türk Telekom | Turkcell | Vodafone Hız Testi nedir ve nasıl yapılır? Hız testine dair tüm detayları içeriğimizde bulabilirsiniz. Hız testi ya da internet hız testi olarak aranan sorgulama internet bağlantınızın, hızını ve kalitesini ölçerek size bilgi veren yazılımdır.

İnternetsiz Whatsapp Nasıl Kullanılır? Whatsapp İnternetsiz Kullanma

İnternet Hız Testi

Yaptıracağınız hız testi sonucunda, size üç ayrı değer sunuluyor: ping, download ve upload. Bu değerler sayesinde internete ihtiyaç duyduğumuz her an, hangi internet hızına olduğunuzu anında öğrenebilirsiniz. İnternet hız testi yapmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Bu testi yaparak, internet servis sağlayıcınızın size sunduğu internet hızı ile o anda kullandığınız internet hızının birbirine yakın olup olmadığını kolay bir şekilde tespit edebiliyorsunuz.

İnternet hızınızı test ettikten sonra test sonucunda size bir ping değeri, yükleme ve indirme hızı değerleri veriliyor. İnternet servis sağlayıcıları ise rakamlarla gösterilen internet hızlarının tamamı nı indirme veya diğer adıyla “Download” hızı olarak taahhüt ediyor; ping değerleri ve upload hızları değişebiliyor. Siz de test yaptıktan sonra karşınıza çıkan “Download” hızı değerine ve internet servis sağlayıcınızın size sözleşmede taahhüt olarak gösterdiği internet hız değerine bakarak, taahhüt edilen bu hızdan faydalanıp faydalanmadığınızı çok kolay bir şekilde saptayabilirsiniz. Unutmayın ki internet hızı, modem, kablolar ve çeşitli dış etkenlerden direkt olarak etkilendiği için hız testini belirli aralıklarla yaparak, sorunların o anlık mı yoksa internet sağlayıcıdan dolayı sürekli olarak mı gerçekleştiğini anlayabilirsiniz.

Mbps Nedir?

Uzun yazılımı “Mega Bits Per Second” olan Mbps, bir saniyede internet üzerinden aktarılan veri sayısının megabit cinsiyle ifadesini edilmesine deniyor. İnternetin, tüm dünya çapında standart olarak kabul ettiği hız birimi olarak kullanılıyor. Başka bir ifade ile internet hızını gösteren Mbps, indirme hızı terimiyle sık sık karıştırılabiliyor.

i̇nternet hız testi nasıl yapılır? - vardata

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılıyor?

  • İnternet hızınızı test etmek istediğiniz zaman ve testi başlattığınız anda, ilk önce o anki konumunuz belirleniyor.
  • Konumunuz belirlendikten sonra da bu konuma en yakın internet servis sunucusu bulunuyor.
  • Konumunuza ve bu konuma göre en yakın internet servis sunucusu tespit edildikten sonra ise sunucunuza bir sinyal gönderiliyor.
  • Ping adı verilen bu sinyal, sunucudan geriye döner ve bu sinyale gelen yanıt hızına göre internet hızınız tespit ediliyor.
  • Bu işlem tamamlandıktan sonra ise internet hızınız için indirme testi başlatılıyor. Bu işlem sırasında başta belirlenen sunucuyla birden fazla kez iletişim sağlanıyor.
  • Bu iletişimlerin içeriğinde ise küçük küçük veri parçaları indirilerek internet indirme hızınız tespit ediliyor. Aynı zamanda veriyi elde ederken kullanılan veri miktarı da göz önünde bulunduruluyor.
  • Sonrasında ise aynı şey yükleme hızınız için yapılarak internet hız testiniz tamamlanmış oluyor.

Türk Telekom Hız Testi

Türk Telekom hız testine başlamadan önce, en doğru sonucu gösterebilmek için aşağıdaki adımları takip ediniz:

  1. Hız Testi sayfası haricinde, diğer bütün internet sayfalarını ve arka planda çalışan uygulamaları kapatın.
  2. Bilgisayarda ya da modeminize bağlı bütün mobil cihazlarda çalışan diğer programların uygulamaları kapattıktan sonra hız testini başlatın.

Çünkü bu uygulamalar internet hızını yavaşlatabileceği gibi sizin de doğru sonucu görmenize engel olacak.

Not: Eğer bilgisayarınızı kablosuz olarak modeme bağlıyor iseniz, modemin konumuna göre hız performansınız da değişebilir. En doğru sonuca ulaşabilmek için bilgisayarınızı bir ethernet kablosu ile modeminize bağladıktan sonra testi başlatmak daha doğru bir yöntemdir.

Ayrıca; hız testi sonucu, o anki internet kullanımının yoğunluğuna (aynı saatte size yakın bölgelerde internet kullanan kişi sayısı), ev içi internet tesisatınızın kalitesine, ev içinde internete bağlanan diğer uygulama ve cihazların sayısına (Tivibu, bilgisayar, cep telefonu vb) ve modem ayarlarınıza bağlı olarak değişebiliyor.

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır? Kaç Olmalı?

Vodafone Hız Testi

Vodafone, iletişim sektöründe köklü bir şirket olarak tecrübelerini ve alt yapısını kullanıyor. Dünyanın en büyük telekom şirketlerinden birisi olan Vodafone, 26 ülkede mobil ses, sabit ses, mobil internet, adsl ve fiber internet hizmetleri alanında hizmetlerini sürdürüyor.

Turkcell Hız Testi

Turkcell ile sizin için en uygun internet hızı, günlük yapacağınız kullanıma göre belirleniyor. Örneğin evde veya iş yerinizde sık sık videolar izleyip canlı yayınlar yapıyorsanız düşük bir internet hızı sizin için yeterli olmayacak. Eviniz veya çalışma alanınız için ideal internet hızını belirlerken o ortamda internet kullanacak kişi sayısını ve bu kişilerin yapacakları internet kullanımını ve veri indirme miktarına dikkat edilmelidir. Aksi durumlar zaman zaman donmalar veya kopukluklar yaşayabilirsiniz.

İnternet üzerinden video izlemek, sayfalarda gezinmek gibi işlemleriniz internet hızını etkilese de indirme hızın üzerinde çok fazla bir etkisi olmuyor. İndirme hızını etkileyen en büyük şey ise sık sık hacimli büyük dosyalar indirmenizdir. Genel olarak, hemen herkese uygun olan 8 Mbps internet hızınız var ise rahat bir şekilde internette gezinebilirsiniz. Canlı yayınlar ve yüksek çözünürlüklü videolar izlemek için de 25 Mbps internet hızının daha ideal olabilir. Çünkü burada büyük veri akışı sağlanacak ve veri trafiğinizin etkilenmemesi için biraz daha yüksek bir hız uygun olacaktır.

İnterneti Nasıl Hızlandırabilirsiniz?

İnternet, servis sağlayıcınızın hızı dışında birçok çevresel faktörden etkilenerek yavaşlayabilir. İnternetinizin yavaşlamaya başladığını hissettiğinizde ise en basit yöntem, modeminizi yeniden başlatmak oluyor. Bu şekilde modem içeriğindeki yavaşlatan uygulamalar temizlenerek yeniden ilk hızınıza dönebilirsiniz. Ayrıca bilgisayarınız veya mobil cihazınızdaki virüsler de internetini yavaşlatıyor olabilir. Bu nedenle antivirüs programı sayesinde bilgisayarınızın virüsten temizliğini sağlayabilir, güncellemelerinizi düzenli bir şekilde yaparak da internet hızınızın artmasına katkı sunabilirsiniz. Eğer bu işlemlerin hiçbirisi internetinizi hızlandırmadıysa, en kısa sürede internet servis sağlayıcınızın müşteri hizmetlerini arayarak bir üst internet pakete geçebilir ve hız kesmeden internette dolaşabilirsiniz.

Ayrıca bakınız:

İnternet Hızlandırma Programları 

Telefon İnterneti Nasıl Hızlandırılır? 

Taahhütsüz İnternet Veren Firmalar 

 

İnternet Hız Testi Nedir?

İnternet hız testi bağlı olduğunuz internetin kaç Mbps olduğunu gösteren bir uygulamadır.

İnternet Hızı Ortalama Kaç Olmalıdır?

Ortalama internet hızı 16-50 Mbps arasında olmalıdır.

Yalın İnternet Ne Demek?

Sabit telefon bağlantısı olmayan yalnızca internet bağlantısı alınan sistemdir.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu