Teknoloji Haberleri

Telefonun Şarjı Çabuk Bitiyor Ne Yapabilirim?

Telefonun Şarjı Çabuk Bitiyor Ne Yapabilirim? Hayatımızın merkezinde artık cep telefonları yer almaktadır. Neredeyse tüm işlemlerimizi tek bir tuşla gerçekleştirebilmekteyiz. Günümüz teknoloji çağı ile birlikte cep telefonu kullanımı da her yaştan insanın hizmetindedir. Cep telefonları, hayatlarımızın merkezinde yer alıyor. Sabah onun alarmını kullanarak güne başlayıp, gün boyunca bütün işlerimizi onunla hallediyoruz. Sevdiklerimizle mesajlaşıyoruz, sosyal medyada başkalarının hayatlarını takip ediyoruz, e-postalarımızı kontrol ediyoruz, en keyifli anlarımızı onunla ölümsüzleştiriyoruz, bazen oyun oynayıp, bazen sağlık durumumuzu kontrol ediyoruz ve daha pek çok işlemi, günün her saati yanı başımızda duran cep telefonları ile gerçekleştiriyoruz.

Her geçen gün, gün içerisinde cep telefonları ile geçirdiğimiz süre uzarken, şarjlarının da daha uzun süre dayanmasını bekliyoruz. Ancak, ne yazık ki bir çoğumuz için gün ortası geldiğinde cep telefonu şarjı da bitmiş olabiliyor. Peki, cep telefonu şarjınızın normalden daha da hızlı bittiğini düşünüyorsanız ne yapabilirsiniz?

Sizlerde telefonumun şarjı çabuk bitiyor, telefonumun şarjı kendi kendine azalıyor ve telefonumun şarjı kendine kendine bitiyor sorusunu soruyorsanız cevabı yazımızda.

Telefon İnterneti Nasıl Hızlandırılır? Telefon İnterneti Hızlandırma Yolları

Telefon Şarjının Çabuk Bitmesinin Nedenleri

Gün içerisinde telefonumuz bazen şarjdan yeni çıkarmamıza rağmen çok hızlı bitmesi bir çok kişinin ortak sorunlarından biri olmuştur. Hatta telefonum şarjı telefonu kullanmadığım halde bitin diyen pek çok kişi bulunmaktadır. Telefonun şarjı kendi kendine bitiyorsa mutlaka buna sebep olan etkenleri ortan kaldırmanız gereklidir. İşte telefonun şarjının çabuk bitmesinin bazı sebepleri,

 • Batarya ve Pil Ömrü

Eskiden olsa, böyle bir durumda belki de ilk yapacağınız şey, cep telefonunuzun bataryasını değiştirmek olurdu. Yeni nesil akıllı telefonlarda ise, kullanıcının kendi başına batarya değiştirmesi pek mümkün görünmüyor. Şarjınız tamamen dolu olmasına ve çok fazla kullanmadığınızı düşünmenize rağmen, gün ortasında şarj problemleri ile karşılaşıyor, elinize şarj aletini alıp priz priz dolaşıyorsanız, bir yerlerde bir sorun olabilir.

Telefonun şarjı çabuk bitiyor, ne yapabilirim?” diye düşünüyorsanız, yapabileceğiniz ilk şeylerden biri, bir Powerbank” edinmektir. Hem Android hem de iPhone telefonların kullanımına uygun olan bu cihazlar, elinizin altında bir priz olmasa da bile, kullandığı güç ile cep telefonlarınızı şarj etmenize yardımcı oluyor. Ancak, bu süreklilik arz eden bir durumsa ve tüm çabalarınıza rağmen cep telefonunuzun şarjı çabuk bitiyorsa, bu yazıda Android telefonlar ve iPhone’lar için, çabuk biten şarjlar konusunda neler yapabileceğinize birlikte bakacağız. Hadi başlayalım!

 • Arka Planda Çalışan Uygulamalara Dikkat!

Telefonunuza yüklediğiniz bazı uygulamalar arka planda kullanmadığınız halde telefonunuz şarjını hızlıca bitirebilir. Özellikle hava durumu, oyun, anti virüs programları siz uygulamayı kullanmasanız bile çalışarak şarjınızın çabuk bitmesine neden olabilir.

Android telefon kullanıcıları, şarj konusunda nispeten daha az şikayet ediyor. Bunun sebebi, pek çok Android telefonun batarya ve pil ömrü konusunda daha başarılı olmalı. Ancak, yine de cep telefonunuzun şarjı normalden daha kısa sürede bitiyor olabilir.

Cep telefonunuz yeni olmasına rağmen böyle bir problem yaşıyorsanız, o halde cep telefonu ile geçirdiğiniz süreye, kullandığınız uygulamalara ve arka planda neleri açık tuttuğunuza da bakmalısınız.

Arka planda çok fazla uygulama çalışıyor olduğunda, cep telefonunuzun pil ömrü normalden daha kısa olur. Bu da, gün ortasına geldiğinizde şarjınızın azaldığına dair bir uyarı ile karşılaşmanıza neden olabilir. Bu durumda, telefonunuzda bir uygulamayı kullandıktan sonra, onun arka planda çalışmaya devam etmemesini sağlamalısınız. Android telefon ya da iPhone kullanıyorsanız, ana ekran sayfasından arka planda çalışan uygulamalara kolayca ulaşabilir ve çalışmalarını durdurabilirsiniz.

Arka planda çalışan uygulamaları kontrol altına alsanız bile, cep telefonu ile fazla vakit geçiriyorsanız, batarya ömrü gün içerisinde yeterli olmayacaktır. Tüm bunlara rağmen, hala cep telefonunuzun şarjı yeterli olmuyorsa, telefon bataryası ile ilgili ya da telefonun kendisi ile ilgili genel bir arıza olabileceğinden, telefonunuzu kullandığınız markanın destek ve tamir birimine götürmeniz daha yararlı olacaktır.

Vodafone GANİ Tarifeleri 30 GB İnternet Gani M, L ve XL Paketleri

 • 4.5G Şarjı Çabuk Bitiriyor

4.5G hayatımıza girdikten sonra internet paketlerinin yetmediğini neredeyse artık herkes biliyor. 4.5G daha hızlı internet ve yüksek görüntü kalitesi sunmasına karşın telefonun şarjının çabuk bitmesine neden olmaktadır. 3G ve 4G de şarjlar daha uzun giderken 4.5G kullananlar telefonların şarjı kısa sürede bitmektedir.

 • Hızlı Şarj Kullanmak

Bazı şarj aletleri telefonu çok uzun sürede şarj ederken bazı şarj aletleri ise çok kısa sürede telefonu hızlıca şarj etmesine karşın hızlı şarj aletlerinin telefonun bataryasına zarar verdiği ve batarya şişirdiği bilinmektedir. Hızlı şar cihazları telefonun kısa sürede şarj olmasını sağlamasına karşın şarjın aynı şekilde hızlı bitmesine neden olmaktadır.

telefonun şarjı neden çabuk biter

Telefonun Şarjı Çabuk Bitiyor Çözüm Önerileri

Telefonumun şarjı hemen bitiyor ne yapmalıyım diyorsanız sizlere bazı etkili çözüm önerileri vermek istiyorum. Teknik servisi gider telefonlarda yaşanan sorunlarda genelde kullanıcılar telefon şarjı ile ilgi yaşadıkları sorunlar aşağıda şekilde açıklamaktadırlar.

 1. Telefonumun şarjı hemen bitiyor ne yapmalıyım ?
 2. Telefonumun şarjı kendi kendine bitiyor.
 3. Bataryanın şarj durduk yere bitiyor
 4. Şarjım sadece bir kaç saat yeterli oluyor nasıl bu sorunu çözerim ?
 5. Telefonum şarjı kendiliğinden azalıyor
 6. Telefonu kullanmadığım halde şarj bitiyor

Eğer sizde yukarıda yaşanan sorunlara benzer şarj bitme sorunları yaşıyorsanız sizlere bazı çözüm önerilerini sıralamak istiyorum.

 • Telefonun şarjı bitmeden şarja takmayın
 • Telefonu kullanmadığınız dönemde mobil veri ve WIFI yi kapatın
 • Gmail, kişiler vs. otomatik eşitlemeleri kapatın.
 • Bluetooth’u kullanmadığınızda kapatın.
 • GPS’i kullanmadığınız zamanlarda kapatın.
 • Ekran otomatik kapanma süresini azaltın
 • Ekran parlaklığını aşırı yükseltmeyin
 • Otomatik güncellemeleri kapatın.
 • Telefonun titreşim özelliğini kapatın.
 • Bataryanın şişmesi genelde şarjın 1 yada 2 saat kadar idare etmesine neden olur
 • Orijinal olmayan sahte batarya kullanmayın
 • Sosyal medya sitelerinde videoların kendiliğinden yüksek kalitede açılması önleyin
 • Arka planda çalışan gereksiz uygulamaları telefondan kaldırın

Bataryanın kullanım ömrü olduğundan belli bir süre sonra dayanıklılık ömrü azalır bu yüzden 1 yada 2 gün giden batarya 1 yıl sonra 1 saat bile yetmeyebilir. Ayrıca bataryanın şişip şişmediğini belli aralıklarla kontrol etmeniz önemlidir.

Yasaklı Sitelere Nasıl Girilir? Programsız Yasaklı Sitelere Giriş

Telefonun Şarjı Çabuk Bitiyor Neden

Telefonun şarjının erken bitmesinin en büyük nedenlerinden biride telefonu aç fazla uygulama yüklemektir. Arka planda çalışan uygulamalar her zaman veri harcadığı için bu telefon şarjının çabuk bitmesinin en büyük nedenlerinden biridir.

Telefonunuza yüklediğiniz sosyal medya, hava durum yada oyunlar arka planda çalışarak size bildirim gönderirken şarjınızın çabuk bitmesine neden olur. Özellikle konum servisleri ve hava durumu gibi uygulamalar arka plan çalışarak şarjın daha hızlı bitmesine neden olur.

Sosyal medya uygulamalarına girişlerde otomatik oynatılan videolar şarjın hızlıca bitmesindeki en büyük etkendir. Ayrıca telefonunuzun şarjının çabuk bitmesinin sebepleri ise;

 • Arka planda çalışan gereksiz uygulamalar
 • Widgetler ve hareketli duvar kağıtları
 • Telefonunuza çok fazla bildirim gönderen uygulamalar
 • Konum servisleri
 • Telefonu titreşim moduna almak
 • Telefonunuzu aşırı ısıtan programlar
 • Sosyal medyada fazla video izlemek

Telefonun Şarjı Kendi Kendine Bitiyor

Telefonun şarjı kendi kendine bitiyor diyorsanız bu artık bataryanın eskidiğini ve doğru şarj yapmadığını gösteren en büyük işarettir. Hatta bazı telefonlar batarya sorunlu ise telefon şarjda bile olsan telefonunuz kapanır. Telefon şarjı kendi kendine bitiyor ise yeni batarya almanız gereklidir.

Telefonun Şarjı Hemen Bitiyor Ne Yapmalıyım

Telefonun şarjı hemen bitiyor ne yapmalıyım diyorsanız ilk yapmanız gereken husus gereksiz uygulamaları kaldırmak olacaktır. Eğer eski model bir telefonda şarjı çok hızlı bitiyorsa batarya alınması gereklidir. Aldığınız telefon çok yeni ise şarjın yetmemesinin nedenler yukarıda verdiğim sorunlar ile alakalıdır.

Peki ya telefonunuz şarjı çabuk bitmesinin nedenleri hakkında ne düşünüyorsunuz yorum kısmına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

 

Hangi Uygulamalar Telefon Şarjını Çabuk Bitiriyor?

Telefonunuzun arka planında çalışan pek çok uygulama bulunmaktadır. Ayarlar kısmından buna ulaşabilir ve kullanmadığınız uygulamaları durdurarak telefon şarjınızın çabuk bitmesini önleyebilirsiniz.

Hızlı Şarj Kullanmak Bataryayı Öldürüyor mu?

Biten şarjınızı daha çabuk doldurmak için kullandığınız hızlı şarjlar, bataryaya zarar vererek telefonunuzun kullanım ömrünü kısaltır.

Şarj Soketi Değişim Fiyatı Ne Kadar?

Ortalama 200-500 TL arasında değişmektedir. Tabi markaya göre bu fiyat daha fazla da olabilir.

2 Yorum

 1. Merhaba ben telefonun internet ayarını 4,5 g’den 3 g’ye düşürdüm ama telefonun şarjı yine çabuk bitiyor.Acaba sim kartıda mı 3g’ye düşürmem lazım?

 2. Telefon şarj aleti çıktıktan sonra telefon kendi kendine kapatıyor neden olur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu