Teknoloji Haberleri

Telefondan Wi-Fi Şifresi Öğrenme

Telefondan Wifi Şifresi Öğrenme QR Kodsuz

Telefondan Wi-Fi Şifresi Öğrenme; 7’den 70’e birçok insanın elinde telefon bulunmaktadır. Telefon denilince akla gelen en önemli şeylerden biri de internettir. Artık internet hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Her gittiğimiz yerde Wi-Fi şifresini cep telefonumuza kaydediyoruz ve zaman zaman da şifreyi unutuyoruz. Artık şifrelerini paylaşmak için telefondan Wi-Fi şifresi öğrenme adımlarını paylaşıyoruz.

Telefondan Wi-Fi Şifresi Öğrenme

Hangi işletim sistemine sahip olduğun fark etmeden, Android ve iOS cihazlardan Wi-Fi şifresini öğrenmek için aşağıda paylaştığımız adımları takip edebilirsin. İnternet Wifi Şifremi Unuttum Nasıl Öğrenebilirim? diye merak ederek araştıranlar için gerekli işlemleri anlatıyoruz. Bilgisayarların hayatımızda daha fazla yer almaya başlaması ve kablosuz internet kullanımının da giderek artması ile Wi-Fi hayatımızın büyük bir parçası oldu. Ancak artık otomatik bağlanmayı da kullandığımız için Wi-Fi şifresini kolaylıkla unutabiliyoruz.

Tabii ki her işletim sistemine sahip cihazın farklı yöntemlerle Wi-Fi şifresini kaydedeceğini biliyoruz. Eğer Wi-Fi şifresini öğrenme işlemlerini yapamazsan da Wifi Şifresi Nasıl Kırılır? (Çalışan Yöntem) kullanarak kendi kablosuz internetine bağlanabilirsin. Android ya da iOS telefonların ya da tabletlerin kendine özgü yapısal farklılıkları olduğu için izlemen gereken adımlar da birbirinden farklı oluyor. Şimdi gelin, ilk önce Wi-Fi nedir? konusuna ve wi-fi şifreleme yapısına kısaca değinerek bu yapıda kullanılan şifreleri öğrenmek için telefondan Wi-Fi şifresi öğrenme işlemine beraber bakalım.

Telefondan Wifi Şifresi Öğrenme QR Kodsuz

Özellikle sosyal medyada fazlaca dolaşan kişiler, mobil internetten çok wi-fi ağları arıyor ve her gittiği yerde de wi-fi şifresini kaydediyor. Sonrasında da otomatik bağlanma olduğu için bir daha şifreyi görmesine gerek kalmıyor. Uzun ismi Wireless Fidelity olan ve hepimizin kısa ismi wi-fi ile bildiğimiz kablosuz bağlantı alanına neredeyse bütün elektronik cihazlardan bağlanabiliyoruz. Hatta artık akıllı TV’lerden bile kablosuz bağlantı yapabiliyoruz.

Teknik olarak hala imkan olmasa da root erişimi olmayan Android cihazlardan Wi-Fi şifresi öğrenme imkanımız tam olarak bulunmuyor. Ancak bazı telefon üreticileri; örneğin Huawei, karekod sistemini kullanarak Wi-Fi ağına bağlanmanızı sağlıyor. Sonrasında da Android 10 ve üzeri işletim sistemine sahip bütün cihazlarda bu şekilde wi-fi ağı paylaşım imkanı getirilmeye başlandı. Ancak QR kod ile Wi-Fi ağımı paylaşmak yerine direkt olarak telefondan Wi-Fi şifresi öğrenmek istiyorsan da Android admin erişimine sahip olman gerekiyor.

bağlı olduğun wifi şifresi nasıl öğrenilir? - technotoday

Telefonda Bağlı wifi Şifresini Öğrenme Rootsuz

Rootsuz bir cihazdan Wi-Fi şifresi kullanmana gerek kalmadan wi-fi ağını paylaşmak istiyorsan şu adımları takip edebilirsin:

İlk önce cep telefonunda Wi-Fi ayarlarını açman gerekiyor. Sonrasında da bağlı olduğun kablosuz ağına tıklayarak ekranda çıkan QR kodu başka bir telefondan okutarak şifre kullanmadan, direkt olarak wi-fi ağına bağlanabilirsin. Bu şekilde, çok kolay bir biçimde, wi-fi şifresi olmadan da bir başkasının Wi-Fi ağına katılma şansına sahip olabilirsin.

Eğer rootlu bir cep telefonundan wi-fi şifresi öğrenmek istersen de ilk önce şunu belirtmemiz gerekiyor ki bu yöntemi kullanarak telefondan Wi-Fi şifresi öğrenmek için daha önce telefonun rootlanmamışsa cep telefonunu rootlaman gerekiyor ve bu süreçteki bütün sorumluluk sana ait oluyor. Bunu kabul ederek devam etmek istiyorsan detayları aşağıda veriyoruz.

Telefondan WiFi Şifresi Öğrenme Samsung Android (Rootlu)

Eğer rootlu bir cep telefonun varsa da telefondan Wi-Fi şifresi öğrenmek için ilk önce Google Play Store üzerinden Solid Explorer File Manager uygulamasını indirmen gerekiyor. Uygulamayı yükledikten sonra açarak ekranın sağ üst kısmında bulunan üç çizgiye tıklamalısın. Sonrasında da “Storages” kısmına girerek Root klasörünü açman gerekiyor. Bu klasör içerisinde de “Data” klasörünün için girmelisin.

Bu klasöre girerken, Solid Explorer uygulaması ekrana bir uyarı veriyor. Bu esnada “Grant” yazan kısma tıklayarak erişim yetkisi vermelisin. Erişim yetkisi ile klasöre girdikten sonra da “misc” yazan yere tıkladıktan sonra “wifi” yazan yere tıklaman gerekiyor. Burada “wpa_supplicant.conf” dosyasını açmalısın. Bu dosyayı açmak için de herhangi bir text editörünün de telefonda yüklü olması gerekiyor. Eğer böyle bir uygulama yoksa hemen yükleyebilirsin.

İnternet Paketim Var Ama İnternete Giremiyorum

Android wifi Şifresi Öğrenme (Rootlu devamı)

Şunu ekstra olarak belirtmemiz gerekiyor ki az önce açtığın “wpa_supplicant.conf” isimli dosya üzerinde ve isminde KESİNLİKLE VE KESİNLİKLE değişiklik yapmamalısın. Çünkü Wi-Fi’ye bağlanmak için yapılan ayarlamaların tamamı burada kayıtlıdır. Bir anda bütün dosyayı çöpe atabilir ve wi-fi’ye bağlanamayabilirsin. Uyarımızı yaptıktan sonra açtığın dosyada “network” bölümünü bularak “psk” girişine gitmelisin.

Buradaki “=” eşittir işaretinden sonra yazan kısım kullanılan Wi-Fi ağına ait olan şifreyi ifade ediyor. Buradaki şifre bilgisini kopyaladıktan sonra kaydedebilir ve istediğin kişiyle paylaşarak wi-fi ağına bağlanmasını sağlayabilirsin.

Fatih Wifi Şifresi, Fatih İnternet Şifresi

Telefondan wifi Şifresi Öğrenme iPhone (iOS)

Aslında yine rootsız Android cihazlarda olduğu gibi, iOS işletim sistemine sahip cihazlarda da doğrudan telefondan Wi-Fi şifresi öğrenmek pek mümkün değil. Bunun için de Apple marka bir bilgisayar üzerinden bir uygulama kullanarak birkaç işlem yaparak yine wi-fi şifresi öğrenebilirsin. Ancak yine Wi-Fi şifresini öğrenmek yerine herhangi bir kişiyle paylaşmak istersen yine kolay bir çözüm sunuluyor.

iOS cihazlardan Wi-Fi şifresi paylaşmak için ilk önce iOS 11 veya daha yeni bir sürüme sahip cihazın olması gerekiyor. Sonrasında da wi-fi ağına katılmasını istediğin kişinin telefon numarasını telefona kaydetmelisin. Kişiyi telefona kaydettikten sonra da o kişinin iCloud hesabını kendi cep telefonuna eklemelisin. Karşılıklı olarak da arkadaşın senin iCloud hesabını kendi cihazına eklemesi gerekiyor.

Her iki Apple cihazın Bluetooth’unu açarak Wi-Fi seçeneğine tıklayarak paylaşmak istediğin Wi-Fi ağının üstüne tıklayın. Ekranda açılacak olan kutucuktan “Şifreyi paylaş” butonuna tıklayarak şifreyi gönderebilir ve Wi-Fi ağını paylaşma şansına sahip olabilirsin.

 

Wi-Fi Şifresini Nereden Bulabilirim?

Modemin alt kısmında bulunan etiket üzerinde şifre yazmaktadır.

Wi-Fi Şifresi En Az Kaç Haneden Oluşmalıdır?

En az 8 karakterden oluşmalıdır.

Root Ne Demektir?

Cihaza en üst seviyede erişim izni vermek anlamına gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu