Teknoloji Haberleri

Telefondan ve Bilgisayardan Hangi Sitelere Girilmiş Nasıl Öğrenebilirim?

Telefondan ve Bilgisayardan Hangi Sitelere Girilmiş Nasıl Öğrenebilirim? İnternet güvenliği için girilen sitelerin güvenirliği de önemlidir. Günümüzde internet kullanımı arttığı için güvenlik de son derece önem arz etmektedir. Zaman zaman hepimiz, daha önce film izlediğimiz ya da oyun oynadığımız sitenin adını unuttuğumuzda bu sitelerin hangi siteler olduğunu yani telefonumuzdan veya bilgisayarımızdan hangi sitelere girdiğimizi öğrenmek istiyoruz.

Bazen de eşimizle veya aile bireylerimizle ortak kullandığımız bilgisayarımızda onların hangi sitelere girdiğini görüntülemeyi diliyoruz.

Özellikle gelişim çağındaki çocuklarımızın hangi sitelerde zaman geçirdiğini öğrenmek ve bu doğrultuda hareket etmek, onların sağlıklı gelişimi noktasında son derece önem arz ediyor.

Bu yazımızda kısaca telefondan ve bilgisayardan hangi sitelere girilmiş nasıl öğrenebilirim? sorusunu yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak merak edilenleri aydınlatmaya çalışacağız.

İnternet Wifi Şifremi Unuttum Nasıl Öğrenebilirim?

Bilgisayardan Hangi Sitelere Girilmiş Nasıl Öğrenebilirim?

Gerek bilgisayarınızdan gerekse telefonunuzdan daha önce girilmiş olan internet sitelerine yani arama motorlarında yapılan aramalara kolaylıkla erişebilirsiniz.

Aynı zamanda girdiğiniz sitelere dair geçmiş kaydı silebilir, yani başkalarının bilgisayarınıza ve telefonunuza girerek, daha önce hangi siteleri ziyaret ettiklerini görmelerini engelleyebilirsiniz.

Bilgisayarınızdan veya telefonunuzdan girdiğiniz siteleri görüntülemek için;

  • Tarayıcınızın hemen sağ üst köşesinde yer alan üç nokta işaretine daha sonra da Geçmiş menüsüne tıklamalısınız.

Geçmiş menüsüne tıkladığınızda yeni ekranda daha önce girdiğiniz siteler, listeleniyor.

Bu sitelerin hemen başında ise kutucuklar bulunuyor. Silmek istediğiniz sitelerin başındaki kutucuğa tick işareti koyarak ve sayfanın sağ üst köşesindeki Sil butonuna tıklayarak, silme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Tüm tarama geçmişini silmek istediğinizde ise sayfanın solundaki ‘Tarama verilerini temizle’ seçeneğine tıklamalısınız.

Bilgisayarınızın tarama verilerini temizlediğinizde artık bilgisayarınızın geçmişine girerek, hangi sitelere girildiğini öğrenmek isteyen kişilerin bu çabaları sonuçsuz kalıyor.

Aynı şekilde çocuğunuz ya da eşiniz; tarama verilerini sildiğinde de onların hangi sitelere girdiğini ne yazık ki öğrenemiyorsunuz.

Ancak Google My Activity’de daha önce bilgisayarınız üzerinden girilen siteler görülebiliyor.

Yani telefon ya da bilgisayarınızın tarayıcı geçmişini tamamen temizlemek istiyorsanız; My Activity sitesinde de silme işlemini tamamlamalı ve bu uygulamayı kapatmalı yani pasif hale getirmelisiniz.

Bu noktada ilk olarak  https://myactivity.google.com/ linkini tıklamalısınız.

Oturum açtıktan sonra Etkinliğim menüsündeki yatay üç çizgiye tıklamalı ve etkinlik silme ölçütünü belirlemelisiniz.

Tüm zamanlar ve tüm ürünler seçeneğine tıklayarak, tüm tarama geçmişinizi My Activity uygulamasından da silebilirsiniz.

Böylelikle bilgisayarınızdan veya internetinizden girdiğiniz siteleri üçüncü kişilerin öğrenmesini önleyebilirsiniz.

Çocuğum İnternette Nerelere Giriyor?

Çocuğunuzun internette hangi sitelere girdiğini görüntülemek için yukarıda da bahsettiğimiz gibi tarayıcının sağ üst köşesindeki üç noktaya tıkladıktan sonra Geçmiş’e tıklamalısınız.

Geçmiş’te herhangi bir veri bulunmuyorsa onun Google Hesabı ile My Activity uygulamasına girip girmediğini kontrol edebilirsiniz.

Çocuğunuzun My Activity hesabında da internet geçmişine erişemiyorsanız; onun bilgisayarına casus programlardan birini ya da internette girilen siteleri görme programını yükleyebilirsiniz.

Kendi internet geçmişinizi gizlemek ve başkalarının görmesini önlemek adına aşağıdaki önerilerimizi de dikkate alabilirsiniz:

Bilgisayardan Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

  • Gizli Sekme Kullanarak İnternet Geçmişinizi Başkalarının Görüntülemesine Engel Olun

Daha önce de belirttiğimiz gibi tarayıcınızın hemen sol üstündeki üç noktaya tıklayıp, geçmiş menüsünden girdiğiniz siteleri teker teker ya da toplu halde silebiliyorsunuz.

Her defasında tarayıcı geçmişini silme ile vakit kaybetmek istemiyorsanız; internette gezinirken gizli sekme kullanabilirsiniz.

Gizli sekme kullandığınızda daha sonra bilgisayardan ya da telefondan hangi sitelere girdiğinizi hiçbir şekilde görüntüleyemiyorsunuz.

Gizli sekme kullanmayı bilmiyorsanız; aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Bilgisayarınızla ya da telefonunuzla internete girdikten sonra sağ üst köşedeki üç noktaya ve daha sonra Yeni Gizli Pencere seçeneğine tıklayın.

Her defasında yeni gizli pencere açarak, ziyaret ettiğiniz sitelere dair bilgilerin tarayıcınız tarafından kaydedilmesini engelleyebilirsiniz.

Gizli sekmenin hemen sağ üst köşesindeki çarpı işaretine tıklayarak gizli moddan ayrılabilirsiniz.

Gizli sekme özelliğini aktif hale getirdiğinizde bilgisayarınızı kullanan diğer kişiler, tarayıcı geçmişinizi görüntüleyemese bile ziyaret ettiğiniz web siteleri, hangi Ip adresi üzerinden ziyaretin gerçekleştirildiğini görebiliyor.

Aynı şekilde internete okul ya da cafe vb. farklı wifi ağlarından bağlanıyorsanız da internet servis sağlayıcı tarafından girdiğiniz adresler görüntülenebiliyor.

Yani girilmesi yasak olan illegal sitelere girdiğinizde de gizli sekme özelliği, size yardımcı olmuyor.

  • Silinen Geçmişi Görme Programı Kullanarak, Girilen Siteleri Görüntüleyin

Telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan her ne kadar tarayıcı geçmiş bilgilerinizi silseniz de telefonunuza ve bilgisayarınıza kurabileceğiniz birtakım programlar ile tarayıcı geçmişini görebiliyorsunuz.

Aynı şekilde bu programı siz kullandığınız taktirde eşinizin ya da çocuklarınızın da hangi sitelere girdiğini öğrenebiliyorsunuz.

Browsing History View vb. uygulamalarla ve indirebileceğiniz casus programlar ile silinen internet geçmişini görüntüleyebiliyorsunuz.

Alternatif olarak bilgisayarınızda Sistem Geri Yükleme özelliğini kullanarak da silinen internet geçmişine erişebiliyorsunuz.

Ancak Sistem geri yükleme ile internet geçmişine erişebilmeniz için bilgisayarınızdaki bu özelliğinin silme tarihinde açık olması gerekiyor.

DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir? (Güncel DNS Adresleri)

Silinen İnternet Geçmişi Geri Getirme

Sistem Geri Yükleme ile silinen internet geçmişini geri getirmek için;

Bilgisayarınızdan sırasıyla Başlat—Tüm Programlar—Donatılar—Sistem Araçları—Sistem Geri Yükleme seçeneklerine tıklamalısınız.

Telefonunuza VPN Uygulaması Yükleyerek İnternet Geçmişinize Erişimi Engelleyin

Girdiğiniz internet sitelerin kötü niyetli kişiler tarafından görüntülenmesini istemiyorsanız; son çare olarak telefonunuza VPN uygulaması yükleyebilirsiniz.

Telefonunuza ya da bilgisayarınıza VPN uygulaması indirdiğinizde ortak modeme giren diğer kişilerin de internet geçmişinize erişmesine engel olabilirsiniz.

Modemden İnternet Geçmişi Görünür mü?

Sizinle birlikte aynı modemi kullanan başka kişiler de mevcutsa örneğin, okulunuzun wifi ağından internete bağlanıyorsanız; internet geçmişinize modemden kolaylıkla erişebileceğini söyleyebiliriz.

Bu yüzden de ortak wifi ağlarından internette dolaşırken girdiğiniz sitelere dikkat etmeli, modem sahibinin sizi takip edebileceğini unutmamalısınız!

Girdiğiniz sitelere erişimi tamamen engellemek adına yukarıda da bahsettiğimiz gibi VPN uygulamalarından yardım alabilirsiniz!

Bu yazımızda kısaca çocuğum internette nerelere giriyor, nasıl öğrenebilirim? İnternette girilen siteleri görme programı hangileri? vb. soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

 

Bilgisayar Üzerinden Geçmişe Nasıl Bakabilirim?

Arama geçmişine arama motorunu açıp sağ üstte yer alan üç noktaya tıklayıp geçmiş kısmından bakabilirsiniz.

Arama Kayıtları Ne Kadar Süre İçin Saklanmaktadır?

Arama kayıtları genel olarak 1 yıl gibi bir süre boyunca saklı tutulmaktadır.

VPN Konumumuzu Gizler mi?

Evet, IP adresinizi ve konumunuzu gizler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu