Teknoloji Haberleri

Telefon İnterneti Nasıl Hızlandırılır? Telefon İnterneti Hızlandırma Yolları

Telefon İnterneti Nasıl Hızlandırılır? Telefon İnterneti Hızlandırma Yolları; Teknoloji çağı ile birlikte birçok alışkanlığımız değişti. Hemen hemen her işlemimizi internet üzerinden kolayca yapabilir hale geldik. Bu nedenle internet hızı da bizim için daha önemli bir sorun haline geldi…

Günümüzde en çok karşılaştığımız sorunlardan biri telefon internetini hızlandırmak için ne yapmamız gerektiğidir. Teknolojinin artmasıyla beraber yediden yetmişe hemen hemen herkesin elinde akıllı telefonları görebilmekteyiz. Bu telefonları anlamlı kılan şey ise hayatımızın merkezine aldığımız internettir. Sosyal medyalar, sanal oyunlar, videolar, filmler müzikler, hepsine kolay bir şekilde ulaştığımız internetin bağımlısı olduk demek mümkündür. 

Arkadaşlarımızla, sohbet edip, oturmak için gittiğimiz kafeler de bile ilk sorduğumuz şey internet ve internet şifresi olmuş durumda. İnternet bu kadar hayatımızın ortasındayken yavaş olmasına tahammül edemeyebiliyoruz. Bu sebeple teknolojik ürünler artarken, aktif internet kullanıcıları, yeni bir cihaz ve hat alımında artık en çok dikkat etikleri şey, cihazın hızı ve internetin hızı olmaktadır. Fakat yine de aldığınız bu cihazlara rağmen internetinizin hızı tam olarak istediğiniz hızda olmayabilir. Bu durumu düzeltmek için ise telefonunuzun internetini hızlandıracak işlemler yapmanız yeterli olacaktır.

Türk Telekom Bedava İnternet Kazanma Yolları

Telefon İnterneti Daha İyi Çekmesi İçin Ne Yapılır

Telefon internetini hızlandırma ayarları diğer bir ismiyle APN ayarları konuyla ilgili işlemlerin yapılacağı ayarlardır. Sizlere bahsedeceğimiz yolları ve adımları güzel bir şekilde takip ettiğiniz zaman internet hızınızda kısa bir süre de gözle görülür bir artış göreceksiniz. İlk olarak akıllı telefonunuzdan ‘’erişim noktası bağlantıları’’ bölümüne girmelisiniz. Daha sonra burada var olan APN (internet ayarları) ayarınızın üzerine tıklamalısınız. Bu aşama da karşınıza 3 seçenek çıkacaktır. Bu seçenekler arasında “Varsayılan Yap” adlı başlığa tıklamanız gerekmektedir. Bu işlemi yaptıktan sonra APN ayarınız varsayılan olmuş olacaktır ve kuracağınız her bağlantıda hızlı bir şekilde direk bağlanacaktır. Siz de bu işlemlerden sonra ciddi bir şekilde hızlanmanın farkına varıp, keyfini çıkaracaksınız.

Telefon İnterneti Hızlandırma Yolları

Eğer sürekli kullandığınız internetiniz kablosuz internetse ve bu interneti, bir takım işlemlerle kablolu olarak kullanma şansınız bulunuyorsa, kablosuz bir ağa bağlanıp bu şekilde kullanmak yerine kısa yoldan kablolu internet bağlantısını tercih etmeniz de internetinizin hızını bir miktar daha artmasına yardımcı olacaktır. Eğer sürekli kullanmış olduğunuz internet ağını, komşularınızla ya da bir başkalarıyla beraber kullanıyorsanız bu durum da karşı tarafın interneti kullanmasına göre bağlantı hızını etkileyecek ve düşürecektir.

Aynı zaman da bir takım programları da kullanarak internet hızınızı arttırabilirsiniz. Bu programların başında ‘’NetBalancer’’ programı gelmektedir. Bu program bilgisayarınıza bağlı olan interneti, arka planda sürekli tüketen programları bulup tespit ederek, bunlar arasında işinize çok fazla yaramayan programları kaldırarak, silebilirsiniz. Bu işlem sonrasında da internet hızınız artış gösterecektir. 

Turkcell Otomatik Ödeme Talimatı İle 2GB Hediye İnternet

Yavaş İnterneti Hızlandırmanın Yolları

 • Telefonu açıp kapamak : Devamlı açık kalan telefon hem sınır hem de interneti yavaşlar telefonu kısa bir süre kapatıp açmak ilk deneyeceğimiz yöntemlerden biridir.
 • Bazı uygulamaları devre dışı bırakın: Telefonunuza yüklediğiniz bazı uygulamalar arka planda çalışarak internetinizi tüketebilir.
 • Konum Değiştirmek: Bulunduğunuz bölgede internet sinyallerinin uzak olması evin duvarları yada hava iklimi bile telefonun çekmemesine neden olabilir.
 • Gerekmedikçe VPN bağlantısını kullanmayın: VPN kullanmak çoğu zaman işe yaramasına karşın aşırı şekilde telefon interneti yavaşlatan uygulamalardandır.
 • SIM kartı söküp çıkarmak: Telefonu kapatıp SIM kartınızı telefondan çıkarıp biraz bekledikten sonra tekrar takın.

Telefon İnterneti Nasıl Daha İyi Çeker

Eğer sık sık kullandığınız internete telefonunuzdan bağlanıp giriş yapıyorsanız ve telefonunuz da ki internet hızından şikayetçiyseniz, yapmanız gereken birkaç adım var. İlk olarak, telefonunuza indirdiğiniz uygulamalara göz gezdirmelisiniz. Her Uygulamaya tek tek göz atarak hangi uygulamanın telefonunuzda ki interneti yavaşlattığını ve internet paketinizin daha çabuk bitirmiş olduğunu öğrenebilirsiniz. Tüm bunların nasıl tespit edildiğini bilmiyorsanız, telefonunuz da ayarlara girip, veri Kullanımı seçeneklerinden hangi uygulamanın ne kadar internet tükettiğini göz atarak kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

telefon internetini hızlandırma

Telefon İnternetini Nasıl Hızlandırabilirim

Telefon internetini hızlandırmak ne yapılması sorusuna cevap vermek için sizlere telefon internetini hızlandıran etkili bir yöntemden bahsetmek istiyorum. Telefon internetim çok yavaş diyenlerin yapması gereken yöntemler ise;

Telefon internetini hızlandırmak için 1. yöntem ise Ayarlar > Kablosuz ve Ağlar/Diğer > Mobil ağlar > Erişim Noktası Adları > kısmında kullandığınız operatörün adının olmasına dikkat edin. Daha sonra ise seçenek tuşuna basıp bütün ayarları sıfırlamanız telefon internetin daha iyi çekmesini sağlayacaktır.

Telefon interneti hızlandırmak için 2. yöntem ise telefonun ayarlar kısmına girip Diğer Ağlar/Mobil Ağlar kısmından Ağ Modu kısmına giriş yapmanız gerekmektedir. Burada telefonu 2G/Yalnızca GSM moduna getirip 1 dakikam kadar bekledikten sonra tekrardan 4.5G/LTE/Otomatik bağlantı getirip telefonunuzu açıp kapatırsanız telefonunuzun hızlandığını göreceksiniz.

Telefonum çok yavaş diyenler için 3. yöntem ise telefonunuzun 4.5 g yi desteklemiyorsa operatörünüzü arayıp sim kartınızı 4.5g ye kapatıp 3G aktif etmenizi öneririm. Bazı cihazların 4.5 G yi desteklemediği bilinmektedir.

Yukarıda saydığımız ayarları kesinlikle Mobil Veri açık olduğu zaman denemelisiniz.

Youtuber olmak istiyorum. Ama nasıl?

Telefonun İnterneti Çok Yavaş

Telefonun interneti çok yavaş ve telefonun interneti neden çekmiyor sorusu bazen nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Özellikle internet ile yoğun şekilde çalışanlar yada film izleyenler donma ve yavaş lamalardan oldukça şikayetçiler. Eğer telefonun interneti çok yavaşsa bunun başlıca sebepleri ise;

Wifi Bağlantısının Uzak Olması

Yavaş internet bağlantısının en büyük sebeplerinden biri wifi bağlantısına uzak olmasıdır. Wifi çekim olanı ortalama 70 metre olmasına karşın 3 metreden bağlantı ile 50 metreden bağlantı aynı kalitede olmaz. Ayrıca duvar gibi kapalı ortamlar çekim kalitesini düşürür. Evinizdeki modemi evin merkezi noktasına koymak çekim kalitesinin yükselmesini sağlar.

Yoğun Wİfi Bağlantısı

Aynı anda bir çok kişinin aynı internet paketine bağlanması veri kullanımı artıracağı için internetinizin yavaşlamasına neden olur. Aynı anda bir çok kişinin internete bağlanıp film, video yada müzik dinlemesi sinyal kalitesinin düşmesine neden olacaktır. Ayrıca modeme kimler bağlı diye arayüzden incele yaparak haberiniz olmadan bağlananları görmeniz gerekmektedir.

Wifi Parazitleri

Wifi bağlantısının kalitesinin düşmesinin bir diğer nedeni ise modemin yanımda bulunun elektrik cihazlar gelen sinyallerin sağlıklı gelmesini önleyebilir. Modemin yanında bulunan cihazları modemden uzaklaştırarak sağlıklı internet bağlantısı elde edebilirsiniz.

Yavaş VPN Kullanmak

Ülkemizde bazı internet sitelerine giriş yasak olduğundan VPN ile bağlantı en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Özellikle ücretsiz VPN sizin internete yavaş girmenize neden olmaktadır.

Zayıf 4.5G Kapsam Alanı

Kablosuz ağlarda olduğu gibi bazen mobil veri kullananlar aynı şekilde internetinin yavaş olduğunu söylemektedirler. Özellikle yoğun şekilde aynı baz istasyonuna bağlanması çekim kalitesinin düşmesine neden olur. Operatörünüzü arayarak bağlantı ayarlarını tekrar kurmanız mobil internetin hızlanmasına olarak sağlamaktadır. Bazı durumlarda internetin bağlantısı 3G düşüyorsa internet bağlantınız oldukça yavaşlayacağı için kesinlikle müşteri hizmetlerini aramanız ve destek almanız gerekmektedir.

telefon interneti çok yavaş

Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom İnternet Hızlandırma Ayarları

İnternet hızın yavaşlaması mobil cihazlarda sık görülen ve çoğu zaman keyif kaçıran bir durumdur. Özellikle evde yada iş yerinde mobil internetin hızının hemen düşmemesi ve bitmemesi için wifi ağına bağlanmaya özen göstermelisiniz.

Telefon hızının belirgin bir şekilde düştüğü görüyorsanız bunun en büyük sebeplerinden biri arka planda çalışan uygulamalardır. Özellikle Tik Tok gibi uygulamalar aşırı şekilde veri harcar ve kapalı dahi olsa arka planda çalışarak internet hızının düşmesine neden olur.

iPhone’daAyarlar > Hücresel adımlarını izleyerek uygulamaların veri tüketimlerini görebilir ve devre dışı bırakabilirsiniz.

Android’de ise; Ayarlar > Veri Kullanımı adımlarını izleyerek aynı işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Telefonunun ayarlar kısmında bulunan uygulamalar kısmına göz atarak hangi uygulamanın ne kadar veri harcadığını inceleyerek gerekli önlemleri alabilirsiniz. Gereksiz yada hiç kullanmadığınız uygulamalar sadece internetin yavaşlamasına neden olmaz ayrıca şarjında çabuk bitmesine neden olur.

Telefonun internetini hızlandırmanın yolları ise;

 • Telefonunuzu kapatıp tekrar açın
 • Bulunduğunuz konum internet yavaşlamasına neden olabilir
 • Kullanmadığınız uygulamaları devre dışı bırakın yada telefondan kaldırın
 • Telefonda bulunan VPN uygulamasının bağlantısını kesin yada devre dışı bırakın
 • Ağ bağlantısını kontrol edin
 • Sim kartı kontrol edin
 • Ağ ayarlarını sıfırlayın

Telefon bağlantısının yavaş olması durumda ağ ayarlarını sıfırlamak için yapmanız gerekenler ise;

iPhone’da ağ ayarlarınızı sıfırlamak için Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla adımlarını izleyebilirsiniz.

Android’de ağ ayarlarını sıfırlamak için; Ayarlar > Yedekle ve Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla adımlarını izleyebilirsiniz.

İnternetim Çok Yavaş Ne Yapabilirim

İnternetiniz çok yavaş yada internete hiç bağlanmıyorsa sizlere yukarıda verdiğim yöntemleri deneyerek bağlantı kalitesini yükseltebilirsiniz. Bazen ülkemizde geçici olarak internet kısıtlamaları olduğunda dönemsel olarak internet bağlantısı kısıtlanabilir.

Telefon internetini nasıl hızlandırırım, telefon internetini hızlandırma yolları. Sizlere bu yazımızda telefon interneti nasıl hızlandırılır hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

 

Telefon İnternetini Hızlandıran Programlar Hangileridir?

Farklı programlar kullanarak telefon internetinizi hızlandırmanız mümkündür. Bunların başında bulunan programlardan biri de NetBalancer programıdır.

Hangi Uygulama Telefondaki İnterneti Yavaşlatıyor?

Kullandığınız uygulamalara telefonunuzun ayarlar kısmından girerek veri kullanımı seçeneğine bakmalısınız. Böylece internetinizi yavaşlatan ya da daha çabuk tüketen uygulamayı tespit edebilirsiniz.

İnternet Hız Testini Bilgisayar Üzerinden Nasıl Yapabilirim?

Speedtest.net, Fast.com ve Ookla gibi uygulamalar üzerinden hız testini gerçekleştirebilirsiniz.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu