Teknoloji Haberleri

SMS İle Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

SMS İle Araç Hasar Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır? Artık hasar kaydını sorgulatmanın daha kola bir yolu var. Araç satın almadan önce hemen hemen herkesin yaptığı ilk işlem hasar kaydını sorgulatmaktır. Hasar sorgulama denilince alınacak araç hakkında bilgi edinmeyi sağlayan, aracın daha önce kaza yapıp yapmadığı, parçaların değişip değişmediği gibi bilgiler öğrenilerek, araç alırken araçlar arasında tercih yapma konusunda yardımcı olmaktadır. Bu nedenle ikinci el araç araştırılırken mutlaka hasar kaydının yapılması faydalı olacaktır.

Hasar kaydı sorgulaması yapıldığında aracın daha önceki hasar geçmişine, kasko bilgilerine, kaza tutanaklarına, ne kadar süre içerisinde kaskolu olduğu, aracın kaç defa satılıp el değiştirdiği ve aracın en son sahibinin kim olduğu gibi bilgilere ulaşılabilir. Hasar kaydı sorgulaması yapıldığında araçtaki hasar düzeyi, ağır hasarlı olup olmadığı, yapılan masrafların miktarı gibi bütün detaylara ulaşmak mümkün. Hasar kaydı bilgilerinin sorgulanması neticesinde ulaşılacak bilgilerin 2003 yılından itibaren kayıtlardaki bilgilerle sınırlı olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Araç Hasar Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Araçların hasar kaydı bilgilerine ulaşmanın birçok yolu vardır. Bunlar SMS yolu ile e-devlet üzerinden ya da sigorta gözetim ve bilgi merkezi web sitesi üzerinden ulaşmak mümkündür. Sorgulama yaparken araç plakası, T.C. kimlik numarası vergi kimlik numarası gibi bilgilerle sorgulama yapılır. SMS ile hasar kaydı sorgulaması gayet basit bir yöntem olup mesajda bazı bilgiler ile birlikte ve belli bir hizmet bedeli karşılığında iletinin 5664’e gönderilmesi ile yapılır.

SMS İle Findeks Kredi Notu Öğrenme ve Sorgulama

SMS İle Sorgulama Yapılırken Gerekli Olan Bilgiler

Plaka ile sorgulama yapmak için araç plakası birleşik bir şekilde yazıldıktan sonra (örneğin 44abc44 gibi) 5664 numarasını göndermek yeterli olacaktır. Aracın plakası daha önceki zamanlarda değişmiş olsa bile araç ile ilgili eski hasar bilgilerine ulaşmak mümkündür. Burada dikkat edilecek nokta, hasar kaydı bilgilerinin 2003’ten itibaren sorgulanabilir olmasıdır.

2003 yılından önceki yıllarda, araçta hasar olsa bile kayıtlarda yer almadığından, ilgili hasar bilgilerine ulaşmak mümkün değildir. Mesaj 5664’e ulaştıktan sonra kısa bir süre içerisinde SMS ile bilgi verilir. Bu mesajda aracı kaza yaptığı tarihler, hasar düzeyi, hasarların nelerden ibaret olduğu ve hasarların maliyeti gibi detaylar yer almaktadır. SMS ile aracın şase numarası, değişen parça gibi diğer bilgilere de ulaşılabilir.

Hangi Operatörlerden Hasar Kaydı Sorgulaması Yapılır?

Vatandaşların, araç hasar kayıt bilgileri, değişen araç parçaları gibi bilgilere kolayca ulaşabilmeleri hedeflenerek 5664 uygulaması yürürlüğe konulmuştur. Araç hasar sorgulaması yapılırken, aracın geçmiş hasar kaydı bilgilerine tüm operatörlerden Vodafone, Türk Telekom ve Turkcell operatörlerine araç ile ilgili bilgiler mesaja yazılarak 5664’e gönderilmesi ile istenilen bilgiler elde edilebilir.

5664 Araç Hasar Kaydı Sorgulama Ücreti

Plaka yazarak Turkcell, Vodafone ya da Türk Telekom fark etmeksizin 5664’e gönderilecek bir SMS ile belli bir ücret karşılığında istenilen bilgiler öğrenilebilir. Tüm operatörlerden SMS ile hasar kaydı sorgulama ücreti 11,00 TL olarak uygulanmaktadır.

Iphone (Apple) Müşteri Hizmetleri Numarası ve Direk Bağlanma

Telefondan SMS ile Hasar Kaydı Sorgulama

Telefondan hasar kaydını sorgulamak için yapmanız gereken telefonunuz mesaj kısmına almak istediğiniz aracın plakasını yazarak 5664’e mesaj atmanız yeterlidir. Turkcell, Vodafone veya Türk Telekom dahil tüm operatörlerden sorgulama yapabilirsiniz. Mesaj kısmına sadece aracın plaka numarasını yazmanız yeterlidir Örnek (34abs35). Arcın hasar sorgulama işlemini bu sayede telefonunuza gelecektir.

SMS ile Hasar Kaydı Sorgulama Ücretsiz

Araç plakasını yazdıktan sonra Turkcell, Avea, Vodafone 5664’e SMS atarak aracın plakası değiştirilse bile hasar kayıtları hemen SMS olarak cebinize iletilecektir.

Mesaj atarak araç hasar kaydı sorgulamak için telefonundan mesaj attığınız sizden ücret talep edilmektedir. SMS ile ücretsiz hasar kaydı sorgulamak mümkün değildir. Bütün operatörlerden attığınız mesaj için sizden sabit olarak ücret almaktadır.

Sizlere bu yazımızda SMS İle Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır? ve Mesaj ile araç hasar kaydı sorgulama hakkında bilgi vermeye çalıştım aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

 

SMS İle Hasar Kaydı Nasıl Sorulur?

Hasar kaydını sormak istediğiniz aracın plakasını yazarak 5664’e mesaj atabilirsiniz.

SMS İle Hasar Kaydı Sorma Ücreti Ne Kadar?

SMS ücreti 11,00 TL’dir.

Araç Hasar Kaydı e-Devlet Üzerinden Sorgulatılır mı?

Evet.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu