Teknoloji Haberleri

Signal Uygulaması Nedir? Hangi Ülkenin? Güvenli Mi?

Signal Uygulaması Nedir? Hangi Ülkenin? Güvenli Mi? Anlık haberleşme sağlayan uygulamalar sürekli güncellenmekte ve bu işle ilgilenen kişiler tarafından da yeni uygulamalar piyasaya sunulmaktadır. Whatsapp uygulamasına alternatif olarak çıkarılan bir çok uygulama söz konusudur. Whatsapp uygulaması yıllardır hem ülkemizde hem de tüm dünyada en çok kullanılan haberleşme platformlarından biridir. Gizlilik ilkelerine sıkı sıkıya özen gösteren bu uygulama son çıkardığı sözleşme üzerine Türk halkının tepkilerini üzerine çekmiştir. Çünkü uygulamanın sözleşmesinde yazan maddeler, gizlilik ilklerine tamamen aykırıdır. Üstelik Avrupa birliği ülkelerine sunduğu sözleşmede gizlilik kurallarına bağlı kaldığı halde ülkemizdeki kullanıcılar için aynı titizliği göstermemiştir. Bu da gerek devlet kurumları tarafından gerekse bireysel kullanıcılar tarafından büyük tepkilere neden olmuştur.

Devlet kurumları whatsapp’ın sözleşmesini kabul etmeyip, savunma sanayinde dünyaca bilinen HEVELSAN’ın yaptığı uygulamaya geçmiştir. Tamamen yerli ve milli olan HEVELSAN üretimi olan ileti, şimdiden Türk silahlı kuvveleri personelince ve cumhur başkanlığı personelince kullanılmaya başlanmıştır. İleti uygulamasında beyaz kutu kriptografi özelliği bulunduğu için son derece güvelidir. Ama uygulama, sadece devlet kurumları tarafından kullanılabilecek.

Ancak vatandaşların özel görüşmeleri için kullanımı yapılamayacak. Bunun üzerine kişiler kendi özel görüşmeleri ve iş görüşmeleri için güvenli bir iletişim aracı aramaya başlamıştır. Tam da bu noktada güvenli ve kullanışlı olan signal uygulaması gündeme oturmuştur. Peki signal uygulaması nedir? Nasıl kullanılır? Gibi çeşitli sorulara yanıt arıyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Bip Nedir? Kimin? Ücretli Mi? Güvenli Mi?

Signal Uygulaması Nedir?

Signal, anlık iletişim için kullanılabilecek güvenli uygulamalardan biridir. Whatsapp uygulamasının tüm özellikleri bu uygulamada mevcuttur. Yani signal uygulaması ile uçtan uca mesajlar gönderebilir, sesli ve görüntülü görüşmeler sağlayabilirsiniz. Uygulamayı signal vakfı ve signal Messenger LLC  geliştirmiştir. Android olarak ve sms olarak ta kullanılabiliyor. Dosya gönderimi, resim ve video gönderimlerini de kolayca yapabiliyor.

Signal uygulamasının kullanımı da hem pratik hem de kolaydır. Yani her düzeyden kullanıcılar bu mesajlaşma uygulamasını telefonlarına indirip, rahatlıkla kullanabilirler.

Günlük yaşamda kullanılabilecek bu uygulama kullanıcısına uçtan uca şifreleme imkanı sağladığı için güvenli bir şekilde mesajlaşma imkanı sağlamaktadır. Signal uygulamasını kullanmak isteyen kişiler, cep telefonu numaraları ile telefonlarına kurabilir ve hemen mesajlaşmaya başlayabilirler.  Signal uygulamasının yazılımları ve sunucuları bilinir kaynaklı olduğu için güvenilir olduğu kanıtlamıştır. GPL S3 lisansı ile kullanıcısına sunulmuştur. Uygulamanın sunucu kodu ise AGPL s3 lisansına sahiptir. Signal uygulamasının en iyi yönlerinden biri de kesinlikle kar amacı gütmemesidir. Yani signal vakfı tarafından 2018 yılında 50 milyon dolar ile hazırlanmıştır.

Signal Uygulaması Kimin?

Elon musk’un övgüsü ile gündeme oturan signal uygulaması hakkında en çok merak edilen konu signal uygulaması kimin? Signal uygulaması hangi ülkeye ait soruları merak edilmektedir. Signal uygulaması bir kişinin veya bir ülkenin ürünü değildir. Bu uygulama, Amerika birleşik devletlerinde kurulmuş olan signal vakfı ve yine signal Messenger LLC ile geliştirilmiştir.

Bu uygulama belli bir kazanç amacı gütmediği için sosyal sorumluluk projesi olarak ortaya çıkarılmıştır. Signal uygulamasının esas hedefi ise kişilerin gizliliklerini koruyabilmektir. Çoğu kişi signal uygulamasının elon musk’ a ait olduğunu düşünse de esasen uygulama musk’a ait değildir. Hatta aralarında hiçbir bağlantı yoktur.

Telegram Hesap Açma ve Silme

Signal Uygulaması Özellikleri Nelerdir?

Signal uygulaması özellikleri, bu iletişim platformunu kullanacak kişilerce merak edilmektedir. Uygulamanın kullanıcısını memnun edecek pek çok özelliği mevcuttur. Bunlara bakacak olursak;

 • İOS ve Android tabanlı tüm telefonlara uyum sağlar; play store ve app store uygulamaları üzerinden cep telefonlarına kolayca kurulabilir.
 • Görüntülü konulma seçenekleri mevcuttur. Eğer sürekli olarak görüntülü görüşmeler, toplantılar veya uzaktaki sevdiklerinizle iletişim halindeyseniz, bu uygulamayı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Görüntülü görüşme esnasında donma, kopma veya bulanık görüntü gibi sorunlar yaşanmaz.
 • İnternet üzerinden çalışmaktadır. İnternetin olduğu her yerde uygulamaya rahtlıkla giriş yapabilirsiniz. Ayrıca yurt içi ve yurt dışı görüşmelerinizi de kolayca yapabilirsiniz.
 • Grup mesajlaşmaları için uygundur. Özellikle pandemi sürecinde gerek birbirine uzak kalan aile bireyleri, iş arkadaşları, eğitimciler sürekli olarak whatsapp üzerinden grup görüşmeleri sağlamakta idi. Signal uygulaması da tıpkı whatsapp uygulaması gibi grup görüşmeleri için uygundur.
 • Cep telefonlarında kullanıldığı gibi masa üstü web üzerinden kullanabilirsiniz. Dolayısı ile bilgisayarınızdan da rahatlıkla uygulamayı, kullanabilirsiniz.
 • Signal uygulamasından sesli notlar gönderebilirsiniz.
 • Karşı tarafa dosya aktarımı yapabilirsiniz.
 • Video gönderme, ses kaydı gönderme, resim gönderimi yapma ve daha pek çok çeşitli seçenekleri yapabilme imkanınıza sahip olabilirsiniz.
 • Signal uygulamasında güvenlik üst düzeydedir. Yani kişiler kendi anahtarları ile güvenli bir şekilde girişlerini yapabilirler. Diğer üçüncü kişiler ise kendi uygulamanızdaki anahtarı değiştirmek isterse, gerçek kullanıcısına bunun bilgisi anlık olarak verilir. Parmak izi ve QR kodları tarayıcısı da uygulamada mevcuttur.
 • Şifrelenmiş mesaj özelliği mevcuttur. Sms veya mms uygulamaları şeklinde kullanıma uygundur. Mesajları şifreleme yaparak, daha güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz.
 • Signal uygulamasının yer aldığı telefon kaybolduğunda ya da çalındığında uygulama telefonu kitler. Yani sadece kendini değil, telefonun tamamını koruma altına alır. Bu nedenle pek çok kişi tarafından daha sık bir şekilde kullanılmaktadır.
 • Zamanlayıcı mesajlaşma özelliğine sahiptir. Yani uygulamayı kullanan kişiler, karşı tarafa diledikleri zaman mesaj gönderebiliyor.
 • Karşı taraftan otomatik mesaj silme özelliği mevcuttur. Eğer kullanıcılar isterse kendi gönderdikleri mesajları, karşı taraftan zamanlayıcıyı kullanarak silebilir. Bunun nedeni ise mesajların fazla yer kaplamasıdır.
 • Okuma, bildirimlerini çevrim dışı yapabilirsiniz.
 • Bulut yedekleme özelliği mevcuttur.

İnternetsiz Whatsapp Nasıl Kullanılır? Whatsapp İnternetsiz Kullanma

Signal Uygulaması Ücretli Mi?

Signal uygulaması ücretli mi? Sorusu son birkaç gün içinde çok fazla sorulamaya başlamıştır. Çünkü artık pek çok kişi whatsapp’a alternatif uygulama aramaya başlamıştır.  Öncelikle signal uygulaması kesinlikle gelir beklentisi olmayan bir iletişim platformudur. Dolayısı ile bu uygulamayı, ücretsiz bir şekilde indirip, internetiniz vasıtası ile kullanabilirsiniz. Uygulama için hiçbir ücret talep edilmez. Zaten bu uygulamanın amacı, haberleşme ve iletişim alanında %100 güvenlik sağlamaktır.

Signal Uygulaması Güvenli Mi?

Whatsapp’ın son sözleşmesi, pek çok kişi için uygulamalar hakkında güvenli mi? Sorusunu beraberinde getirmiştir. Dolayısı ile signal uygulamasını kullanacak kişiler de signal uygulaması güvenli mi? Sorusunu sormaktadır. Uygulamanın amacı görüşmelerin ve mesajların tam anlamı ile gizlilik içinde yürütülebilmesidir. Dolayısı ile en güvenli iletişim platformlarından biridir demek yanlış olmaz. Güven içinde kullanabilirsiniz.

Signal Uygulaması Yerli Mi?

Signal uygulaması yerli mi? Esasen whatsapp’ın so hamlesi pek çok kişiyi yerli uygulamalara yöneltmiştir. Çünkü whatsapp uygulaması Avrupa birliği ülkeleri haricinde diğer ülkeler için tam manası ile bir tehdit unsuru olmuştur. Bunun bilincinde olan dijital platform kullanıcıları için yerli ve milli uygulamaları kullanmak istemektedir. Signal uygulaması herhangi bir ülkeye  ya da şahsa ait değildir. Yani yerli bir uygulama değildir. Fakat beli bir ülkeye de ait değildir.

Signal Uygulaması İndir

Eğer bu uygulamanın özelliklerini öğrendikten sonra kullanmaya başlamak isterseniz, ilk etapta signal uygulaması indir seçeneğini doğru adımlarla yerine getirmeniz gerekmektedir.  Uygulamayı indirmek için play store ve app store üzerinden kolayca indirebilirsiniz. İndirme işlemini yaptıktan sonra, kolayca kurulumunu da yaparak artık kullanmaya başlayabilirsiniz.

Signal Uygulaması Hangi Ülkeye Ait

2014 yılınıda gizliliğe merhaba sloganı ile kullanılmaya başlanan Signal kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan “The Signal Foundation” ve Signal Messenger isimli şirket tarafından ABD’de üretilmiştir.

Signal Uygulaması Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Signal uygulaması kullanacak kişilerin aynı zamanda Signal uygulaması hesap silme işlemini de bilmesi gerekir. Çünkü kullanmaya başladığınızda silme işlemlerini de bilmeniz sizin için faydalı olacaktır. Signal uygulaması hesap silme nasıl yapılır? Sorusunun yanıtı ise;

 • İlk etapta signal uygulamasına gelin,
 • Sağ üst köşede yer alan üç noktaya basın,
 • Karışınıza ayarlar menüsü gelecektir,
 • Ayarlar menüsüne geldikten sonra,
 • Aşağıya doğru geldiğinizde ‘’gelişmiş’’ seçeneği karşınıza çıkacak,
 • Gelişmiş seçeneğinin en alt kısmında kırmızı renk ile ‘’delete account’’ yazısını göreceksiniz.
 • ‘’delete account’’ seçeneğine bastığınızda karşınıza ‘’enter your phone number’’ çıkacak,
 • Burada ülke ve telefon numarası isteyecek,
 • Ülke seçeneğine Türkiye yazıp, akabinde telefon numaranızı girebilirsiniz
 • Doğrulama kodunu da eksiksiz ve hatasız girdikten sonra hesabınız otomatik olarak silinir.

Signal hesabınızı sildiğinizde mesajlarınız ve diğer tüm bilgileriniz otomatik olarak silinir. Yani profil fotoğraflarınıza kadar her detay otomatik olarak kaldırılır.

 

Signal Uygulaması Gerçekten Güvenilir mi?

Grup sohbetleri ve aramaları bile şifreleyen uygulama verileri koruma konusunda güvenilirdir diyebiliriz.

Signal Uygulaması Hangi Konularda Erişim İstiyor?

Uygulama sadece telefon numarası erişimini talep etmektedir.

Whatsapp da Profilimi Gizleyebilir miyim?

Son yapılan güncelleme ile birlikte bu özelliği kullanabilir, istediğiniz kişilerden profilinizi gizleyebilirsiniz.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu