reklam
Teknoloji Haberleri

RAR Dosyası Nasıl Oluşturulur? Nasıl Yapılır?

RAR Dosyası Nasıl Oluşturulur, Nasıl Yapılır 2023; Dosyalarınızı sıkıştırmak demek RAR uzantısı oluşturmak demektir. Dosyanın fazla yer kaplamasını önlemek amacıyla kullanılan uzantılardan biri de RAR dosyasıdır. Winrar ile RAR dosyası oluşturmanın en önemli amacı bir çok dosyayı sıkıştırmak ve yer kaplamasını önlemektir. Özellikle dosya boyutunun küçülmesi hem daha az yer kaplamasını sağlayacağı gibi dosya gönderme işleminiz oldukça hızlı olacaktır. Ayrıca dosya göndermek istersen boyutundan dolayı sorun yaşayanlar kesinlikle RAR dosyası oluşturmaları gereklidir.

İnternet üzerinden çok fazla dosya, belge yada oyun paylaşıyorsanız mutlaka RAR dosya sıkıştırma yaparak dosyaların boyutunu küçülterek gönderip alabilirsiniz. İnternette genelde dosya paylaşımları ZIP yada RAR formatında olduğu dikkatinizi çekmiştir.

Çok fazla tercih edilen ve bir çok kişi tarafından kullanılan RAR dosyası oluşturmak ve RAR dosya sıkıştırma nasıl yapılır hakkında bilgi vermeye çalışacağım. İşte RAR dosyası nasıl yapılır sorusunun cevabı yazımızda. RAR dosyası oluşturmak için bilgisayarınızda WinRAR programının kurulu olması gereklidir.

RAR Dosyası Nasıl Oluşturulur

Bilgisayarınıza WinRAR programını kurduktan sonra dilediğiniz dosyayı sıkıştırıp RAR dosyasına kolay şekilde dönüştürebilirsiniz. RAR dosyası oluşturmak için;

rar dosyası sıkıştırma

  • Sıkıştırmak istediğiniz dosyanın üzerine fare işaretini getirip sağ tıklayınız ve “Arşive ekle…” linkine tıklayınız
  • Yeni açılan sekmede WinRAR penceresi karşınıza çıkacaktır. Buradan sıkıştırmak istediğiniz dosyayı ZIP veya RAR formatında sıkıştırmak istediğiniz belirleyiniz
  • Tamam tuşuna bastığınızda dosya sıkıştırma işlemi istediğiniz formatta başlayacaktır.
  • RAR dosyası sıkıştırma işlemi dosya boyutuna göre daha uzun sürebilir
  • İşlemin bitmesini bekleyeniz sıkıştırma tamamlandığınızda pencere kendiliğinden kapanacaktır
  • İşlem sonunda artık dosyanız aynı dizinde RAR dosyası olacak şekilde olacaktır
  • RAR dosyasını tıkladığınızda sıkılaştırılmış şekilde dosyanın burada olduğunu görebilirsiniz

Yukarıda adımları takip ederek RAR dosyası nasıl oluşturulur? RAR dosyası nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye çalıştım.

rar dosyası nasıl yapılır

Sıkıştırmış olduğunuz dosyayı WinRAR içerisinde görüp düzenleyebilirsiniz. Ayrıca dosyanızın ne kadar sıkıştırıldığını görmek için sağ tıklayarak “Özellikler” menüsünde “Arşiv” adımlarını takip edebilirsiniz.

Microsoft Teams Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl kullanılır?

Turkcell Lifebox Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanır?

RAR Dosyası Nasıl Yapılır

RAR dosyası nasıl yapılır sorusuna cevap vermek gerekirse RAR dosyası yapmak için tek ihtiyacınız olan WinRAR programının bilgisayarınızda kurulu olmasıdır. Bilgisayarınıza WinRAR indirdikten sonra sıkıştırmak istediğiniz üzerine mause ile gelip sağ tıkladığınızda artık sıkıştırma işlemini yapabilecek sekmeler gelecektir.

RAR dosyası yapmak için dosyanın üzerine gelip sağ tıkladıktan sonra Arşive ekle… denemiz yeterlidir. Artık dosyanın sıkışarak RAR dosyası olacaktır.

Sizlere bu yazımızda RAR Dosyası Nasıl Oluşturulur? Nasıl Yapılır? hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

 

Bilgisayarda RAR Dosyası Nasıl Oluşturulur?

Sıkıştırmak istediğiniz dosyanın üzerine gelip mouse ile sağ tıklayınız ve arşive ekle seçeneğine tıklayıp RAR formatını seçiniz.

RAR Dosyası İçin Hangi Program Gerekli?

RAR dosyası için bilgisayarınızda WinRAR programı olmalıdır.

RAR Ücretli midir?

Ücretsizdir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu