reklam
Teknoloji Haberleri

Ok Google Cihazımı Kur Nasıl Yapılır?

Ok Google Cihazımı Kur Nasıl Aktif Edilir?

Ok Google cihazımı kur nasıl yapılır; Akıllı cihazların çoğunda bulunan Google asistanın özelliklerini ve kullanımını sizler için ele aldık… Google asistan kurulumu hakkında merak edilenleri yazımızda bulabilirsiniz. Sizler için hazırladığımız bu yazımızda “Ok Google” ya da “Hey Google” diyerek kullanmaya başlayabileceğiniz Google Asistan uygulamasını nasıl kurabileceğiniz ve etkinleştireceğinizi anlatıyoruz.

Whatsapp Sohbet Geçmişi Geri Yükleme, Aktarma ve Silme

Ok Google Google Asistan Nedir?

Siz de akıllı cihazınızı sisli komut aracılığıyla kontrol etmek ister misiniz? Bunun için cep telefonunuza ya da elektronik cihazınıza Google asistanı kurarak, bu cihazınız sizin sesinizi tanımasına olanak sağlayabilir ve cihazınızı sisli komut ile yönetebilirsiniz. Bunun için bu uygulamayı Google Play üzerinden indirerek kurmanız gerekiyor. Eğer isterseniz de ücretli indirmeler için kullanabileceğiniz Bedava Google Play Kodu verdiğimiz yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Kullanmak istediğiniz akıllı cihazın, sizin sesinizi tanıması için de ilk başta “Ok Google” ya da “Hey Google” şeklinde, cihazın yapacağı yönlendirmeler doğrultusunda cihazınıza seslenerek sesinizin kaydedilmesi gerekiyor.

Cihazınıza yapacağınız seslenmeler ile sesinizi direkt olarak sanal asistanın veri tabanına kaydını yaparsınız. Daha sonraki seslenmelerinizde de sesinizin uyuştuğu teyit edilerek, sizden başkasının sanal asistan ile iletişim kurmasının önüne geçebilirsiniz. Sanal asistan aracılığıyla cep telefonunuzun ya da akıllı cihazınızın kontrolünü yapabilir ve isterseniz de sanal asistanı bir arama motoru olarak kullanarak merak ettiğiniz sorulara cevap alabilirsiniz.

como ativar o 'ok google' em qualquer dispositivo android - tecmundo

Ok Google Google Asistan Nasıl Kullanılır?

Pek çok Android cihazın içerisinde Google alt yapısı kurulu olarak geldiği için, akıllı cihazların çoğunda Google asistan kullanıma hazır bir şekilde oluyor ve sadece aktif ederek kullanmaya başlamanız kalıyor. Örnek vermek gerekirse de Google Home için akıllı asistanı kullanabilirsiniz.

Ancak bazı akıllı cihazlarda ya da cep telefonlarınızın içerisinde Google asistan, yani Ok Google kurulu olmayabilir. Bu durumda da ilk önce Ok Google kurulumu yapmanız ve sonrasında da Ok Google cihazımı kur işlemini tamamlayarak Ok Google’ı aktive etmeniz gerekiyor.

Sizler için hazırladığımız yazımızda Ok Google’ı kullanabilmeniz için yapmanız gereken bütün işlemleri adım adım anlatıyoruz. Siz de buradaki adımları doğru bir şekilde takip ederek Ok Google’ı kurulumunu kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bigo Live Nedir? Nasıl Kullanılır?

Android Ok Google Kurulumu Nasıl Yapılır?

Android cihaza Ok Google kurulumu yapmak için ilk önce Android cihazınızın, Google Asistan’ı kullanmaya hazır olup olmadığı öğrenmeniz ve tespit etmeniz gerekiyor. Bunun için de takip etmeniz gereken birkaç küçük adım var.

Ok Google cihazımı kur işlemini yapmadan önce ilk olarak Google Asistan’ın kullanıma hazır olup olmadığını tespit etmeliyiz. Bunu tespit etmek için de cihaza “Hey Google” ya da “Ok Google” şeklinde seslenmeniz gerekiyor.

Eğer cihaza bu şekilde seslendikten sonra akıllı cihazınızın ekranında herhangi bir etkileşim ve değişiklik görmüyorsanız, telefonunuzun ya da akıllı cihazınızın Ana Ekran düğmesini basılı tutun ve Turn On (Aç) yazısı gelene kadar bekleyin. Turn On ( ya da Aç ) yazısı geldikten sonra ise Ana Ekran düğmesinden parmağınızı çekin.

Bu işlemi yaptıktan sonra akıllı cihazınıza tekrar “Ok Google” ya da “Hey Google” diye seslenin. Eğer bu şekilde seslendikten sonra hala bir değişiklik yok ise ve Google Asistanı göremiyorsanız, telefonunuzun Android sürümü Ok Google’ı desteklemiyor olabilir ya da Ok Google cihazımı kur işlemini henüz yapmamış olabilirsiniz. Bunu tespit etmek için de aşağıdaki başlıkta size verdiğimiz maddeleri tek tek kontrol ederek cihazınızın Google Asistan kullanmaya uygun olup olmadığını belirlemeniz gerekiyor.

Google Asistanı Kullanabilmek İçin Minimum Sistem Gereksinimleri Nedir?

Google Asistanı kullanmanız için belirlenen sistem gereksinimleri şu şekildedir:

Akıllı cihazınızda en az 1 GB boş alan olmalı ve cihaz sürümünüzün Android 5.0 veya daha yüksek olması,

Akıllı cihazınızda en az 1,5 GB boş alan olmalı ve cihaz sürümünüzün Android 6.0 veya daha yüksek olması ya da

Akıllı cihazınızda yüklü olan Google uygulamasının 13.0 ya da daha güncel bir sürümde olması gerekiyor.

Ayrıca akıllı cihazınızda “Google Play Hizmetleri” uygulaması yüklü olmalı ve cihazınızın ekran çözünürlüğünün ve desteğinin de 720p veya daha yüksek olması gerekiyor.

Bunların yanında kullandığınız akıllı cihazınız dilinin (Arapça, Çince (Basitleştirilmiş), Çince (Geleneksel) Almanca, Bengalce, Fransızca, Endonezce, Felemenkçe, İsveççe, İspanyolca, Norveççe, Portekizce (Brezilya), Portekizce (Portekiz), Rusça, Tayca, Urduca, İtalyanca, Japonca, İngilizce, Türkçe, Hintçe, Danca, İtalyanca, Tayca, Rusça, Marathi, Tamilce, Urduca, Korece, Kannada, Malayalam veya Marathi) dil desteklerini sağlaması da gerekiyor. Eğer kullandığınız cihazınızın dili buradakilerden biri değilse, yani cihazı yurt dışından aldıysanız veya cihazınızı başka bir dilde kullanıyorsanız Google Asistan uygulamasının güncellenmesini ve kullandığınız dili desteklemesini beklemeniz gerekiyor.

Ok Google Cihazımı Kurmak İçin Kontroller Nasıl Yapılır?

Yukarıda anlattığımız üzere Ok Google cihazımı kur işlemi yapmak için telefonunuzun sistem gereksinimlerinin, Google Asistanı kullanmaya uygun olup olmadığını denetlemek için ayarlar menüsü üzerinden birkaç yere bakarak kolaylıkla denetimi yapabilirsiniz.

Eğer Android cihazınızın sürümü güncel değil ise Ok Google cihazımı kurulumunu yapmak için Android için en güncel sürümü yükleyin.

Sonra ise Google uygulamasının sürümünü kontrol ederek eğer güncel değil ise Google uygulamasını da güncelleyin. Google uygulamasının güncelliğini kontrol etmek için, telefonunuzun ayarlar menüsünden uygulamaya tıkladıktan sonra Diğer > Ayarlar > Hakkında adımlarını takip edebilirsiniz.

Ok Google cihazımı kur işlemini yapmak için eğer Google Play Hizmetleri uygulaması telefonunuzda ya da cihazınızda yüklü değil ise Google Play Hizmetleri uygulamasını yükleyin.

Bu işlemlerden sonra da Android cihazınızın Ayarlar menüsünden Geliştirici modunu açarak cihaz belleğini kontrol edin. Cihazınızda en az 1 GB boş alan olmalıdır. Bunu kontrol etmek için de Ayarlar > Sistem > Gelişmiş > Geliştirici Seçenekleri > Bellek adımlarını takip edebilirsiniz.

Ok Google cihazımı kur işlemi yapmak için cihazınızın dil ayarlarını kontrolünü Ayarlar > Sistem > Diller ve Giriş > Diller adımlarını izleyerek sağlayabilirsiniz.

İPhone veya iPad OK Google Kurulumu Nasıl Yapılır?

Apple marka cihazlarda Google Asistan’ı kullanabilmek için Ok Google cihazımı kur işleminde aranan cihaz sürümünün iOS 10 veya daha yüksek bir sürümde olması gerekiyor. Google Asistan uygulaması, Apple cihazlarda kurulu olarak gelmediği için bu uygulamayı ayrıca indirmeniz gerekiyor. Şu adımları takip ederek Apple cihaza Google Asistan uygulaması indirme işlemini yapabilirsiniz:

Google Asistan uygulamasını yükledikten sonra uygulamayı açın ve sizden istenildiği şekilde Google hesabınıza giriş yaparak uygulamaya da Google hesabınıza erişim için yetki verin.

Bu işlem için Google Partner sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfaya gittikten sonra Devam butonuna basarak işlemi devam ettirin.

Uygulama tarafından gelecek olan bildirimleri almak için ekrana gelecek olan izin isteklerini onaylayabilirsiniz. Google Asistan uygulamasının bildirim göndermesini istemiyorsanız izinleri reddedebilirsiniz.

Sonra ise isteğinize bağlı olarak teklifler, reklamlar yeni özellikler ve Google Asistan ile ilgili güncellemelere dair iletişimlerden haberdar olmak için gelen onay adımını isterseniz onaylayabilirsiniz.

En son olarak da mikrofon erişim isteğine onay vermeniz gerekiyor. Aksi takdirde, uygulamanın mikrofon erişimi olmadığı için sizin sesli komutlarınızı duyamaz ve sesli asistanı kullanamazsınız.

 

Google Asistanı Kullanmak İçin Telefonumuzda Kaç GB Yere İhtiyacımız Vardır?

Telefonda 1GB – 1.5 GB alana ihtiyacımız vardır.

Google Asistanı İnternetsiz Kullanabilir miyim?

Google asistanı kullanmak için internete ihtiyacınız vardır.

Google Asistan Ücretli midir?

Hayır, ücretsiz olarak kullanılmaktadır.

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu