Teknoloji Haberleri

Numara Taşıma İşlemi Kaç Ayda Bir Yapılır? Ne Kadar Sürer?

Numara Taşıma İşlemi Kaç Ayda Bir Yapılır? Ne Kadar Sürer? Numarasını farklı operatöre taşımak isteyen kişiler işlemlerin nasıl yapılacağını merak etmektedir. Operatörlerin kampanyalarında numara taşıma işlemi yapanlara özel bir çok kampanya bulunmaktadır. Resmi olarak 2014 yılından itibaren başlayan numara taşıma işlemi artık her operatörde kolaylıkla yapılmaktadır. Kullandığı hattan ve tarifen memnun olmayanların numara taşıma işleminde en çok merak ettiği sorulardan biri numara taşıma işlemi kaç sürer ve numara taşındıktan sonra tekrar taşınma süredir.

Numara taşıma işleminde Vodafon’dan Turkcell’e, Turkcell’den Vodafone, Türk Telekom’dan Turkcell’e ya da Turkcell’den Türk Telekom her gün sayısız insan hattını taşımaktadır. Genelde numara taşıma işleminde numarasını taşıyan abonelere verilen hediyeler ve ücretsiz kampanyalar pek çok kişinin belli dönemlerde hattını taşımasına neden olmaktadır.

Numara taşıma işleminde numaranızın değişmemesi ve işlemin oldukça kolay yapılması bütün operatörlerin müşterilerini kaybetmemek adına kampanya yapmalarına sebep olmuştur. Neredeyse yarış içerisine giren operatörleri bir birinden cazip hediyeler ve kampanyalar ile hat sahiplerini kendilerine çekmesine neden olmuştur.

Numarama Taşıma İşlemi Kaç Gün Sürer

Hattınızı taşımaya karar verdikten sonra genelde merak edilen sorulardan biri ise numara taşıma işlemi kaç gün sürer ve numara taşıma ne zaman olur sorusudur. Hat taşıma işlemi için yasal süre en fazla 6 gündür kesinlikle bu süre aşılmaz.

Genelde numara taşıma işleminde eski hat operatörünüz ne kadar hızlı cevap verirse yeni hatta geçiş süreciniz hızlı olur. Eski hat operatörü en geç 2 gün içerisinde kesinlikle yeni hatta geçiş bildirimi gönderir. Her hangi bir sorun yoksa ve hat sahibi iseniz yeni hattınız için numarama taşıma sistemini giriş yapılır ve size anında bilgi mesajı gönderilir. Genelde yasal süre 6 gün olmasına karşın 2 yada 3 gün içerisinde yeni hatta geçiş işlemi sonuçlanır.

Mobil Numara Taşıma Tonu Nedir? Nasıl Kapatılır?

Numara Taşıma Avantajları

Genelde numara taşıma işlemi yaptığınızda yeni operatör firması sizlere aylık bedava internet, konuşma ve SMS paketleri hediye etmektedirler.

Hat taşıma işlemi yaparken numaranızı taşıyacağınızı bildirdiğinizde numarasını taşıyan özel paketlerin yanında büyük oranda indirim ve hediye internetinizi alabilirsiniz. Numaranızı taşırken kullanacağınız paketi ve fiyatını kesinlikle iyice araştırmanızı tavsiye ederim.

Numara Taşıdıktan Sonra Tekrar Taşıma Süresi

Numaran taşıma sonrası bekleme süresi daha önceleri 90 gün iken yapılan düzenleme ile numara taşıma süresi 30 güne düşürülmüştür. Eğer hattınızı yeni aldıysanız bu durumda 90 gün beklemek zorundasınız.

Numara Taşınınca Hat Hemen Açılır Mı

Numarasını taşımak isteyenler en çok merak ettiği sorulardan biride numara taşıma sonrası hat hemen açılır mı sorudur. Bazı kişiler numara taşıma sonrası belli bir süre hatlarının kapalı kalmasını istemedikleri için bu sürenin oldukça kısa olmasını yada hiç olmamasını istemektedirler.

Hat taşıma işleminin sonucunda size mesaj bilgi verileceğiniz daha önce söylemiştik. Mesaj kısmında yeni hattınızın açılacağı saati yazmaktadır. İşte bu yeni hattınızın aktif olacağı saattir. Genelde yeni hattınız mesajda yazan saatten sonraki 30 dakika içerisinde aktif olur.

Hat taşıma işleminde hattınızın taşınacağı saati belirleyebilirsiniz. Hat taşıma işlemi sırasında taşıma saatini bildirerek sorunsuz şekilde hat taşıyabilirsiniz.

Kaç Ayda Bir Numara Taşınır

Genelde bazı kişiler belirle süre sonunda hattını tekrar başka operatöre taşımak istemektedirler. Yasal olarak hattınızı taşıdıktan sonra 3 ay sonunda tekrar hattınızı başka operatöre sorunsuz olarak taşıyabilirsiniz. 1 yıl içerisinde hat taşıma işlemi 4 defa yapılır.

Kaç ayda bir numara taşınır sorusuna vereceğimiz cevap 90 gündür ve asla bu süre dolmadan tekrar hat taşıma işlemi yapılmaz.

Numara Taşıma İçin Gerekli Evraklar

Numara taşıma işlemi için hangi hatta geçmeyi düşünüyorsanız ilk olarak en yakın iletişim merkezine bizzat hat sahibinin gitmesi gereklidir. Numara taşıma işlemi için kimlik kartı ve bir adet son 3 aya ait fatura götürmeniz yeterlidir.

Numara Taşıma Red Nedenleri

Numara taşıma işlemi sonucunda nadiren de bazı durumlarda hattınızın taşıması iptal edilebilir. Hat sahibinin başvuruda bulunmaması, 3 ay içerisinde taşıma işlemi gerçekleştiren kişilerin taşıma işlemleri iptal edilir.

Turkcell Fatura Ödeme Tarihi Değiştirme ve Öğrenme

Numara Taşıma Abone Kimlik Bilgilerinin Uyuşmaması

Bir çok kişinin yaşadığı sorunlardan biride numara taşıma abone kimlik bilgileri uyuşmadı sorunudur. Genelde numara taşıma işleminde operatörün doğru bilgi vermemesinden dolayı yaşanmaktadır.

Numara Taşıma Taahhüt Bitimine Kaç Gün Kala Yapılır

Numara taşıma işleminde eğer taahhüt varsa mutlaka dikkatli olmalısınız. Çünkü numaranı erken taşımak taahhüt bozulmasına neden olacağınız size cayma bedeli çıkacaktır. Kesinlikle taahhüt bitmeden numaranızı kesinlikle taşımamalısınız.

Sizlere bu yazımızda kaç ayda bir numara taşınır ve numara taşıdıktan sonra tekrar taşıma süresi hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

 

Numara Taşıma İşlemi Yasal Süre Kaç Gündür?

Numara taşıma işlemi için yasal süre en çok 4 gündür.

1 Yılda Kaç Defa Numaramı Taşıyabilirim?

Hattını başka bir operatöre taşımak isteyenler 1 yılda 4 defa hat taşıma işlemi yapabilmektedir.

Kaç Ayda Bir Numara Taşıyabiliriz?

90 gün dolmadan hat taşıyamazsınız.

15 Yorum

 1. 30 veya 90 değil, gidin operatör değişin 2 gün sonra hattınız açılsın 10 dk sonra başka operatöre geçin. Gün verenleri dinlemeyin. Tecrübe ile sabit..

 2. Ben bir şey sorucam ben türk telekomdayım uzun süredir kullanıyorum ama güzel bir tarife yok özellikle yeni gelenlere var bende hattımı vodofone taşıyıp ondan sonra yani 3 ay sonra hattımı geri taşısam olurmu?

 3. Bir 30 GÜN diyorsun devamında 90 GÜN diyorsun ne dediğini sende bilmiyorsun, 30 mu 90 mı kara ver ?

  1. Mevcut kullanmakta olduğunuz hattı değiştirebilirsiniz,eskiden 30 gün du şimdi o süre kalktı. Ama yeni sıfır bir hat (numara) almissaniz o zaman 90 gün yani 3 ay bekleme zorunluluğu vardır

   1. Merhaba sürenin kalktığı ile ilgili yasal metni paylaşırmısınız
    Hattımı taşıdım 90 gün dolmadığı İçin 30 lira faturama yansıtmış türktelekom
    Hakem heyetine başvuracağım elimde kanıt olması İçin istedim hat taşıma süresinin kalktığı ile ilgili yasa yönerge vs
    Şimdiden teşekkürler

 4. Tekrar numara taşımaya 30 güne indirildi diyorsun, altta da kesinlikle 90 gün diyorsun, kendinle çelişiyorsun

 5. Ben vodafone a 3 hafta önce numaramı taşımıştım fakat çok kötü olduğu için turkcell e taşıdım ve bugün kullanmaya başladım. Vodafone faturamı nasıl ödeyeceğim ya da bana herhangi bir yaptırımı olacak mı?

  1. Merhabalar yanlış anlamadıysam hattınızı taşıdıktan 3 hafta sonra tekrardan hat taşıma yaptınız doğru mu?

 6. En geç 2 gün içinde cevap verilmesi gerekir diyorsunuz fakat bu iş günü harici de geçerli mi ve numara taşıma talebinde bulundum iki tane hattı fakat biri bir gün sonra reddedildi diğerine bilgi mesajı gelemedi 3 gün oldu hâlâ mesaj yok
  Reddedileni tekrar başvuru yaptım onada bilgi mesajı gelmedi bu kimlik no uyuşmazlığın nedir böyle birşey söz konusu olamaz normalde benim kimlik bilgimi yanlış vermek suç.

 7. Turkcellden sasmayin 10 lira fazla verin adam gibi kullanin.ben turk telekom kullandim yillarca cok cekme sorunu var turkcel hepsinden guzel

 8. Ben hattimi dün vodafona taşıdım rezalet bi operator ve degistirmek istiyorum Lütfen yardımcı olun bizlere benim gibi çok insan var

  1. Eğer 25 yaş altıysan türk telekom selfy e geç çok uygun ve güzel kampanyalar her yerde çekiyo bide

  1. taşıyabilirsin ama borcunu yinede ödeyeceksin hatta hattını taşıdıgın icin seni biraz sıkıştırabilirler:D

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu