Teknoloji Haberleri

Modeme Başkasının Bağlandığını Nasıl Anlarım? Modemime Kimler Bağlı?

Modeme Başkasının Bağlandığını Nasıl Anlarım? Modemime Kimler Bağlı? İnternet kullanıcıları için internet hızı önemli olsa da internet güvenliği daha önem arz etmektedir. İnternet bağlantısının güvenliği ve internet hızı bizler için son derece önemlidir. İnternetinizde bir yavaşlık mı var? Bir komşunuzun wi-fi şifrenize ulaştığını düşünüyorsanız, bağlantıları kullanarak modeminize bağlı cihazları tanımlayabilirsiniz.

Birisi internet ağınıza erişebiliyorsa, bu o ağdaki tüm bilgisayarlara ulaşabileceği anlamına gelir ve bu tehlikelidir. Paylaştığınız dosyalara ulaşabilir, kötü amaçlı yazılımlara bulaşmanıza neden olabilir ve internet üzerinde paylaştığınız şifre ve diğer kişisel bilgilere ulaşabilir. Sonuç olarak, ağınıza bağlı her bir cihazın güvenilir bir cihaz olduğundan emin olmalısınız. Neyse ki, modeminize bağlı cihazları görmenize yardımcı olacak ücretsiz seçenekler de var. Neler mi? İşte cevabı…

Modem Arayüzüne Nasıl Girilir? 192.168.1.1 Kolay Giriş

Modemime Kim Bağlanıyor? Modeme Kaç Kişi Bağlanmış?

Başka birinin benim modemime girdiğini nasıl anlarım sorusunu genelde interneti yavaş olanlar ve modemine başka birinin girdiğini düşünenlerin en sık sorduğu sorulardan biridir. Modemime kaç kişi bağlı ve İnterneti başkasının kullandığını nasıl anlarım sorularının cevabı;

  • Wireless Network Watcher Programı

Windows kullanıcısıysanız, bilgisayarınıza ücretsiz olarak indirebileceğiniz Wireless Network Watcher programı ile, o anda modeminize bağlı her cihazın listesine ulaşabilirsiniz. Böylece, size ait olmayan cihazları tanımlamanız mümkün olacaktır.

Programı bilgisayara indirdikten sonra, ağınız taranmaya başlayacaktır. 1-2 dakika sürecek tarama işleminin ardından, tarama tamamlandığında modeme bağlı cihazların tam bir listesi sunulmaktadır. İşlem ücretsiz ve program güvenilir olduğundan, bu programı indirerek “Modemime kimler bağlı?” sorunuzun cevabına kolayca ulaşabilir ve yabancı cihazları kolayca tanıyabilirsiniz.

Superonline Modem Arayüzüne Giriş ve Modem Şifresi Değiştirme

  • GlassWire Programı

Glass Wire programının Pro versiyonun sahip olduğu özelliklerden biri, Wi-fi ağınıza bağlı tüm cihazları gösteren kolay ve hızlı bir uygulama olmasıdır. Hangi uygulamanın ne kadar bant genişliği kullandığını ya da neye bağlandığını göstermek için de çeşitli grafikler içermektedir. Bu programı kullanıyorsanız, bir uygulamada bir şey değiştiğinde ya da sistemde bir değişiklik olduğunda da uyarı olabilirsiniz. GlassWire programının daha listelenebilecek çok fazla özelliği olduğunu da söyleyelim.

  • İnternet Yönlendiricisini Kullanın

İnternet yönlendiriciniz Wi-fi ağınızı da barındırdığından, kendisine bağlı tüm cihazlar hakkında doğru bilgilere de sahiptir. Çoğu yönlendirici, internet ağına bağlı cihazların listesini görüntülemenize olanak sunar. IP adresinden emin değilseniz, internet kontrol panelinden bilgisayarınızın IP adresine ulaşabilirsiniz. Ayrıca, komut penceresini ulaşarak ipconfig/all yazarak bu komutu çalıştırabilirsiniz.

IP adresini web tarayıcısının internet adresi bölümüne yazıp Enter tuşuna bazın. Bu şekilde, internet yönlendiricisi bilgilerine ulaşabilirsiniz.

  • Eski Bir Yöntem Olarak: Modem Işıklarını Kontrol Edin

Modeminize bağlı cihazları bulmanın bir yolu da, herhangi bir kablosuz etkinlik gösteren bir ışık göstergesi bulmaktır. Bunu yapmak için; modeminize bağlı tüm kablosuz aygıtların internetini kapatın ve modemin üzerindeki kablosuz ışığın hala yanıp yanmadığını kontrol edin. Bu yöntem, evdeki televizyon, oyun konsolu ve diğer tüm cihazları kontrol etmenizi gerektireceğinden zor olabilir, ayrıca bu işlem size fazladan bilgi vermeyecektir. Ancak, yine de wi-fi şifrenizin ele geçirildiği ile ilgili şüphelerinizi kontrol etmek için hala etkili bir yoldur.

  • Önlem İçin Modeminizin Güvenliğini Arttırın!

İnternet bağlantınızı güçlü bir parola ile korumuyorsanız, modeminiz şifrenizi ele geçirmek isteyenlere karşı oldukça savunmasızdır. Güçlü bir wi-fi şifresi belirlemek, başkalarının modeminize bağlanmasını zorlaştıracaktır.

Benim internetime kimler bağlı nasıl görebilirim ve wifi başkası kullanıyor nasıl anlarım soruna cevap vermek gerekirse wifi ağınıza bağlananları öğrenmenin en etkili yöntemi modem arayüzüne giriş yaparak öğrenmektir. Modem ağına bağlanarak bağlı cihazların tüm bilgilerini detaylı görebilir dilerseniz bu cihazları engelleyebilirsiniz.

modeme başkasının bağlandığını nasıl anlarım? 2022 - devlet destekleri ve  yardım başvuruları

Modeme Bağlananları Nasıl Görürüm

Evde ya da iş yerinde kullandığınız modeme kimler bağlı ve modeme bağlı cihazları görüp buna göre hareket edebilirsiniz. Modeme hangi cihazlar bağlı diye merak ediyorsanız bunun için 192.168.1.1 ya da 192.168.2.1 adresine bağlanmanız gerekmektedir.

Bilgisayarınızın tarayıcı kısmına yukarıda verilen adresi girdikten sonra karşı gelen ekrandan admin ve şifre bilgilerini girmeniz gerekmektedir. Açılan menüden Kablosuz> Kablosuz Durum seçeneğine tıklayarak modeme bağlı cihazları görebilirsiniz. Buradan bağlı olan cihazların MAC adresini kopyalayarak MAC filtreleme kısmından engellemeniz mümkün.

Modeme Bağlı Cihazları Engelleme

Modeme bağlı cihazları engellemek için modemin admin panelinden  Kablosuz Mac Filtreleme kısmına gelerek modeme bağlı cihazlar sayfasından kopyaladığınız MAC adresini ekleyerek ağınıza bağlanmasını önleyebilirsiniz.

Modeme Bağlı Cihazları Görme Programı ve Uygulaması

Oldukça kullanışlı uygulamalardan biri olan Wireless Network Watcher adlı programı bilgisayarınıza indirdikten sonra anında anlık olarak ağınızı tarayarak ağınıza bağlı olan bütün cihazları tarayarak size bildirir. Bağlanan cihazın IP adresiMAC adresi dahil bütün bilgilerini görebileceğiniz programlardan biridir.

Bilgisayarınıza Wireless Network Watcher programını kurduktan sonra tarama işlemine başlayarak size bağlı telefon ve bilgisayarların bütün bilgilerini verir.

Turkcell Superbox Modem Arayüzü ve Şifresi

Modeme Kimlerin Bağlandığını Nasıl Görebilirim

Kablosuz ağa kimlerin bağladığını görmek için program kullanmak hem daha pratik hem de daha kolaydır. Modem arayüzüne girdiğinizde sadece bağlı cihazları anlık olarak görebilirken program kullandığınızda daha hızlı şekilde modemimize bağlananları görebilirsiniz. Modem arayüzüne girmek biraz zahmetli ve zor geliyorsa bilgisayarınıza indirdiğiniz programla anında hızlı takip yapmanız mümkün.

Kablosuz Modeme Başkasının Bağlandığını Nasıl Anlarım

İster kablolu olsun isterse kablosuz modem başkasının bağlandığını anlamak için bir çok yöntem bulunmaktadır. Kablosuz modeme kimlerin bağlandığını görmek için aşağıda sizlere sıraladığım yöntemleri deneyebilirsiniz. Özellikle komşunun internete girdiğini anlamak için aşağıda videoyu izleyebilirsiniz.

Modeme Başkasının Girmesini Engelleme

Modeme bağlanan kişileri görüntülemek ve engellemek için modeme arayüzüne giriş yapmanız gereklidir. Modem arayüzüne bağlanmak için “192.168.2.1” ya da “192.168.1.1” rakamlarını arama kısmına yazarak giriş yapabilirsiniz.

Modem arayüzüne kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaptıktan sonra “MAC Filtreleme” linkine tıklayınız ardından “MAC Filtreleme Etkin” tuşuna basın. Modemimize bağlı cihazların MAC adreslerini göreceksiniz. MAC adresini seçip ekle seçeneğine basın.

Cihazların Mac adresini bilmiyorsanız LAN linkine tıklayarak modem ağına bağlı cihazları detaylı görebilirsiniz. Engelleme işleminden sonra kaydet tuşuna basmanız yeterlidir.

Peki ya siz modemime kimler girmiş, internetime kimler bağlı sorununu nasıl çözüyorsunuz. Modeme kimler bağlanmış nasıl görüyorsunuz yorum kısmına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

 

Wireless Network Watcher Programı Nedir?

Modeminize bağlı olan cihazları sizler için listeleyen ücretsiz bir programdır.

Modeminize Bağlı Cihazları Nasıl Görebilirsiniz?

192.168.1.1 ya da 192.168.2.1 arama kısmına yazarak karşınıza gelen ekrandan admin ve şifre bilgilerini girmeniz gerekmektedir. Açılan menüden Kablosuz> Kablosuz Durum seçeneğine tıklayarak modeme bağlı cihazları görebilmeniz mümkündür.

DNS nin Karşılığı Nedir?

Alan isimlendirme sistemidir.

2 Yorum

  1. 20gunluk konusma mesajlMa arayan numara aranan numara DetaYi e postMa gelsin

  2. Selam.Ben Avast Free Antivirus ve ya Avast Premium Security programıyla göre biliyorum,Programı kurduktan sonra sol tarafta koruma var ona 1 kere basıyoruz ve ardından sağda wifi denetleyicisi var ona basıyoruz ve ağı tarayıcaz.Bu kadar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu