Teknoloji Haberleri

Mobil Numara Taşıma Tonu Nedir? Nasıl Kapatılır?

Mobil Numara Taşıma Tonu Nedir? Nasıl Kapatılır? Mobil uygulamalar kullanıcıların istek ve ihtiyaçları göz önüne alınarak sürekli yenilenmektedir. Özellikle numara değişikliğine gerek kalmadan yapılan uygulamalar daha çok tercih edilmektedir. Numaranızı değiştirmeden hattınızı istediğiniz operatöre taşıyabilir ve kampanyalardan yararlanabilirsiniz. 2015 yılı itibariyle faturalı ve faturasız hat kullanıcıları, artık numara değiştirmek zorunda kalmadan cep telefonu numaralarını başka bir operatöre taşıma avantajına sahip. Yeni bir GSM operatöründe aynı numara ile devam eden hat kullanıcılarına yapılan aramalarda ise, numaranın başka bir operatöre taşındığını gösteren “mobil numara taşıma tonu” uyarısı yer almaktadır.

Numara taşımanın başladığı ilk günlerden bu yana hayatımızda olan mobil numara taşıma tonu, BTK kararı gereğince verilmektedir. Yaptığınız aramalarda bu uyarı tonunu duymak istemiyorsanız, kullandığınız GSM operatörüne göre değişiklik gösterecek şekilde, bu uyarı tonunu kaldırmanız da mümkündür. Peki, numarasını farklı bir operatöre taşıyan bir hat sahibini aradığınızda duyacağınız mobil numara taşıma tonu uyarısını kaldırmak için ne yapmanız gerekiyor?

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır? Kaç Olmalı?

Numara Taşıma Uyarı Tonu Nedir

Numara taşıma uyarı tonu kullandığı hattı başka bir numaraya taşıyanların numarasını arayan kişiye bildirmek üzere devre alınmış bir sistemdir. Karşı tarafın hangi hattı kullandığı eskiden numarasından tahmin edilirken yapılan düzenleme ile hat sahibi numarasını taşıdığında karşı tarafından bu numaranın başka bir operatöre ait olduğu arayan kişiye bildirilmesidir.

Türk Telekom Mobil Numara Taşıma Tonu Nasıl Kapatılır?

Türk Telekom müşterisiyseniz ve yaptığınız aramalarda bu uyarıyı almak istemiyorsanız, cep telefonunuzun mesaj bölümüne H yazıp 5555’e SMS göndermeniz yeterlidir. SMS sonrasında, artık mobil numara taşıma tonu duymayacaksınız.

Turkcell Mobil Numara Taşıma Tonu Nasıl Kapatılır?

Turkcell müşterisiyseniz ve yaptığınız aramalarda bu uyarıyı almak istemiyorsanız, yine H yazıp 6611’e SMS göndermeniz, uyarıyı almak istiyorsanız da E yazıp 6611’e SMS göndermeniz yeterlidir.

Numara Taşıma İşlemi Kaç Ayda Bir Yapılır? Ne Kadar Sürer?

Vodafone Mobil Numara Taşıma Tonu Nasıl Kapatılır?

Vodafone müşterisiyseniz ve yaptığınız aramalarda mobil taşıma tonu uyarısını duymak istemiyorsanız H yazıp 2222’e ücretsiz olarak SMS gönderebilirsiniz. Uyarı tonunu almak istiyorsanız, E yazıp 2222’e SMS gönderebilirsiniz.

Mobil Numara Taşıma Tonu Ne İşe Yarar?

Mobil numara taşıma tonu, kullanıcıları aradıklarını numaranın başka bir operatöre geçtiğini göstermektedir. Bu uyarı tonu, özellikle belirli tarifelere dahil olan hat sahipleri için gerekli olabilir. Örneğin, sadece aynı operatör kullanıcılarına arama yapabildiğiniz bir paket kullanıyorsanız ve aradığınız numara farklı bir operatöre geçtiyse, aramanız için dakika başına 0.50 kuruş gibi ekstra ücret ödemeniz gerekebilir.

Bu nedenle, fatura aşımlarını engellemek isteyen bazı paket ve tarife kullanıcıları için mobil numara taşıma tonu uyarısının alınması gerekli olabilir. Her yöne dakika ve SMS hakkı tanıyan bir tarife kullanıyorsanız, yukarıda anlattığımız şekillerde hattınızı mobil numara taşıma tonu uyarısına kapatabilirsiniz.

Numara Taşınabilirliği Uyarı Tonu Ücretli mi

Bir operatörden diğer operatöre numara taşıdıktan sonra çıkan uyarı tonunu kapatmak ya da açmak tüm operatörlerde ücretsizdir.

Beni Arayanlar Uyarı Tonu Duymasın

Beni arayanlar uyarı tonu duymasın diyorsanız yada numara taşıma sesini kapatma işlemi için sizlere verdiğim yöntemleri kullanarak rahatlıkla işleminizi hemen yapabilirsiniz.

Numara taşıma sonrası duyulan uyarı tonunu kapatmak için kullandığınız operatörün müşteri hizmetlerini arayarak hızlı şekilde işlem yapabileceğiniz gibi Numara taşıma sonrası bip sesini mesaj yolu ile kapatabilirsiniz.

 

Vodafone Numara Taşıma Tonunu Nasıl Kapatabilirsiniz?

H yazıp 2222 ye göndererek numara taşıma tonunu kapatabilirsiniz.

Operatör Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Operatör sorgulaması için https://www.turkiye.gov.tr/btk-numara-tasima adresini ziyaret edebilirsiniz.

Farklı Operatöre Taşınan Hat Kaç Günde Açılır?

Ortalama 3-4 gün içerinde açılmaktadır.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu