Teknoloji Haberleri

MEB Ücretsiz Tablet Başvurusu

Ücretsiz Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır?

MEB Ücretsiz Tablet Başvurusu; Eğitime destek ve fırsat eşitliği kapsamında bazı projeler devlet tarafından uygulamaya konularak yürütülmektedir. Bunlardan biri de tablet dağıtımı..

Tablet başvurusu hakkında birçok merak edilenleri sizler için paylaştık. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından dağıtılan ücretsiz tablet başvurusu nasıl yapılıyor? tüm detaylara beraber bakalım. Ülkemiz genelinde, okulların tekrar açılması ve yüz yüze eğitimin başlaması ile birlikte yeni eğitim ve öğretim dönemi için öğrencilerin eğitim sürecine destek olmak için tablet bilgisayar ve internet ihtiyaçları doğuyor.

Türk Telekom EBA 8 GB Bedava İnternet

MEB Ücretsiz Tablet Yardımı

Daha önceki dönemden itibaren Milli Eğitim Bakanlığı ücretsiz tablet yardımları tekrar gündeme geliyor. MEB ücretsiz tablet yardımı alabilmek için istenen şartlar neler? MEB ücretsiz tablet başvurusu nasıl yapılıyor? Milli Eğitim Bakanlığı tekrar ücretsiz tablet dağıtacak mı? gibi soruların cevaplarını sizler için araştırdık ve bu yazımızda derledik.

MEB Ücretsiz Tablet Başvurusu

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yürüttüğü bu proje kapsamında, ihtiyaç sahibi olan öğrenciler için verilecek olan ücretsiz tablet bilgisayarlar ile hem yüz yüze eğitim sürecinde eğitimlerine destek olunacak hem de uzaktan eğitim aşamaları için kolaylıkla kullanılmak için 25 GB internet de öğrencilere veriliyor. Böylece eğitimde eşitliği sağlamak amacı doğrultusunda hiçbir öğrencinin eğitim sürecinde, geri kalmaması amaçlanıyor.

MEB ücretsiz tablet yardımı almak isteyen ailelerin ilk önce hane halkının gelir durumu, aynı ev içerisinde okuluna devam eden öğrenci sayısı, ailenin sahip olduğu çocukların sayısı ve öğrencinin okul eğitimine düzenli olarak devam ediyor olması gibi kriterler değerlendirilerek ücretsiz tablet yardımı yapılıyor. MEB ücretsiz tablet yardımı yapılmaya başladığı ilk günden günümüze kadar da ilk adım olarak 500 binden fazla ücretsiz tablet dağıtıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ücretsiz tablet dağıtımı, hiçbir başvuru yapmanıza gerek kalmadan; maddi durumu yerinde olmayan ailelerin tespiti bizzat bakanlık tarafından yapılarak yardımlar gerçekleştiriliyor. Bakanlık tarafından yapılan yardım doğrultusunda, tablet başvurusu yapmanıza gerek kalmadan, bakanlığın değerlendirme kurulu tarafından ailelerin gelir düzeyleri, eğitim süreci devam eden öğrenci sayısı ve öğrencilerin okullarında elde ettiği ders başarısı gibi kriterler dikkate alınarak direkt olarak ailelere ihtiyaçları olan tablet ve 25 GB internet desteği veriliyor.

Turkcell EBA 6 GB Bedava İnternet

meb tablet başvurusu nasıl yapılır? meb ücretsiz tablet bilgisayar ne zaman  dağıtılacak? açıklama geldi

MEB Ücretsiz Tablet Yardımı Kimlere Veriliyor?

Sivil Toplum Kuruluşları ve Kamu Özel Kurumları aracılığı ile ihtiyaç sahibi olan aileler yapılan ücretsiz tablet yardımı yapılırken adil bir dağıtım sağlanmaya amaçlanıyor. Yukarıda belirttiğimiz maddi durumu yerinde olmayan ailelerin çocukları için dağıtılan ücretsiz tablet yardımı bekleyen aileler için, Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıklamaları doğrultusunda kaçıncı sınıf öğrencilerinin bu yardımdan yararlanacağı da belli oldu. Bakanlığın yaptığı açıklamalar ile ilkokul 1. sınıftan başlamak üzere, Lise eğitimine devam eden 12. sınıf öğrencilerine kadar ihtiyaç sahibi olduğu bakanlık tarafından tespit edilen ailelere doğrudan tablet yardımı verileceği kesinleşti.

Epic Games Ücretsiz Oyunlar

MEB Ücretsiz Tablet Yardımı Ne Zaman Yapılacak?

Bu yıl için de “Ücretsiz tablet yardımı ne zaman yapılacak?” sorusu, aileler tarafından araştırılan konular arasından neredeyse en başta yer alıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın projesi doğrultusunda öğrenciler için yapılan ücretsiz tabletlerin dağıtımı aşaması, bakanlığın çeşitli adımlar halinde uygulaması ile adil bir dağıtım gerçekleştiriliyor. Nisan ayında da 12. faz tablet dağıtımlarının tamamlanmasından sonra, henüz yeni bir faz çalışması açıklanmadı.

“Eğitimde Fırsat Adaleti” mottosu ile projeye başlayan Milli Eğitim Bakanlığı, hem uzaktan eğitim sürecinde hem de yüz yüze eğitimin başlamasından sonra da, öğrencilerin eğitim sürecine katkıda bulunmak için yürütülen bu proje ile ihtiyaç sahibi olan öğrencilerin tablet bilgisayar ve internet erişimine ulaşması amacı doğrultusunda ilk hedef olarak belirlenen 500 bin adet tablet bilgisayar dağıtımı kısa bir süre içerisinde tamamlanarak toplamda ise 750 binden fazla ücretsiz tablet yardımı ve 25 GB internet paketleri ulaştırıldı.

En son Nisan ayında sonlandırılan ücretsiz tablet dağıtım çalışmaları doğrultusunda, bakanlık tarafından yapılan açıklamalar ile 12-18 Nisan tarihleri arasında, toplamda 62 ilde yaşayan ihtiyaç sahibi öğrencilere 42.873 adet tablet bilgisayarın yanında 25 GB internet paketi de ücretsiz olarak ulaştırıldığı duyuruldu. Daha önceki dönemler boyunca da, yapılan açıklamalar doğrultusunda;

  • 2021 Ocak ayında yaklaşık 500 bin adet ücretsiz tablet bilgisayar,
  • 2021 Şubat ayında yaklaşık 100 bin adet ücretsiz tablet bilgisayar,
  • 2021 Mart ayında yaklaşık 68 bin adet ücretsiz tablet bilgisayar,
  • 2021 Nisan ayı içerisinde de yaklaşık olarak 90 bin adet ücretsiz tablet bilgisayar dağıtımı yapıldı.

Günümüzde ise yeni bir dağıtım çalışmasına dair açıklama yapılmazken, pek çok aile de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gelecek açıklamaları bekliyor.

Ücretsiz Tablet Yardımı Yapan Kurumlar

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yanı sıra pek çok belediye de öğrenciler için ücretsiz tablet yardımı yapmak amacı ile çeşitli kampanyalar başlattılar. Bu doğrultuda İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Bozüyük Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Tuzla Belediyesi (Askıda Tablet Kampanyası), Beşiktaş Belediyesi (Askıda Tablet Kampanyası), Esenler Belediyesi (Tabletsiz Çocuk Kalmasın Projesi), Bağcılar Belediyesi, Yeşilyurt Belediyesi, Kadıköy Belediyesi, Adana Büyükşehir Belediyesi, Arnavutköy Belediyesi, Çaldıran Belediyesi, Sivas Büyükşehir Belediyesi, Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Konyaaltı Belediyesi, Nilüfer Belediyesi, Döşemealtı Belediyesi, Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Baykar Genel Müdürü (MEB ile birlikte) de ihtiyaç sahibi öğrencilere destek olmak amacıyla yardım kampanyaları yaptılar.

Bir çok belediyenin sonlandırdığı kampanyalar doğrultusunda yeniden bilgi almak için, ikametgah adresinizin bağlı olduğu Belediye merkezlerine giderek;

  • Öğrenci Adı ve Soyadı,
  • Veli bilgileri,
  • Ev adresi bilgileri,
  • Öğrencinin okul ve sınıf bilgileri istenen başvuru formlarını doldurabilir ve belediyeler tarafından ekstra destek isteyebilirsiniz.

Ayrıca bakınız:

Anket Doldurarak Para Kazanma Siteleri 

Reklam İzleyerek Para Kazanma

 

EBA Açılımı Ne Demektir?

Eğitim Bilişim Ağı

Tabletler Kaçıncı Sınıflara Verilecektir?

Tablet desteği 1. sınıftan 12. sınıfa kadar sağlanacaktır.

MEBBİS Nedir?

Millî Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri anlamına gelmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu