Turkcell

KVK Garanti ve Fatura Sorgulama Nasıl Yapılır?

KVK Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır? Telefon kullanım yaşı teknolojinin hayatımıza bu kadar dahil olmasıyla birlikte oldukça düşmüştür. Aldığımız cihazların kaç yıl garanti kapsamında olduğu bizim için önemlidir. Cep telefonu, tablet ve bilgisayarların garanti kapsamında olması; cihazlarımızda arızalarla karşılaştığımızda garanti süresi boyunca cihazlarımızı ücretsiz bir şekilde tamir ettirebilmemizi sağlıyor.

Bozulan cihazlar; tamir edilemediğinde ise cihazlarımızın garantisi sayesinde cihazlarımızı yenisi ile değiştirebiliyoruz.

Garantili telefon denildiğinde akla ilk gelen markalardan olan KVK; kurulduğu günden bu yana akıllı telefon, tablet ve bilgisayarlarımıza sunduğu garantisi ile cihazlarımızın kısa sürede onarılmış bir şekilde bizlere teslim edilmesini sağlıyor.

Bu noktada KVK anlaşmalı markalardan birini satın almamız; satın aldığımız cihazın KVK garantisi olduğu anlamına geliyor.

Günümüzde pek çok kişi de cihaz satın alırken cihazın KVK garantisi kapsamında olmasına özen gösteriyor.

KVK garantili cihazları servise teslim ettikten sonra internet üzerinden de takip edebiliyor yani cihazımızın son durumuna dair ayrıntılı bilgi edinebiliyoruz.

Cihazımızın onarımının mümkün olup olmadığını, onarıldıktan sonra kargoya verilip verilmediğini yani kargo durumunu da KVK sorgulama işlemi sayesinde öğrenebiliyoruz.

Bu yazımızda cihazı bozulan ve cihazı KVK kapsamında onarıma giden kişiler için KVK garanti sorgulama nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya, konuya dair sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Whatsapp İndiremiyorum Ne Yapmalıyım? Telefona Whatsapp İndiremiyorum

KVK Nedir?

KVK; kurulduğu 1993 yılından bu yana Türkiye merkezli bir cep telefonu distribütörü olarak hizmet veriyor.

KVK kısaltılması ise kurucularının soy isimlerinin baş harflerinin yan yana yazılması ile elde edilmiş.

KVK yani KVK Teknoloji Ürünleri ve Ticaret Anonim Şirketi, 3 kurucu olan Mehmet Emin Karamehmet, Murat Vargı ve Osman Kavala’nın soyadlarının ilk harflerinin yan yana yazılması ile oluşmuş.

KVK; markalara garanti hizmeti sunmanın yanı sıra aynı zamanda pek çok güncel ve modern cihaz markasının ürünlerini satın alabileceğiniz bir mağaza olarak da hizmet veriyor.

KVK resmi sitesi üzerinden cihazınızın son durumunu sorgulayabileceğiniz gibi yeni bir cihaz da satın alabiliyorsunuz.

Cep telefonu distribütörü olarak hizmet veren marka, satış sonrası destek sürecinde de yer alıyor. Yani telefon arızalanması durumunda da servis hizmeti sunuyor.

KVK Teknik Servis Hizmetleri olarak 2007 yılında ayrı bir şirket olarak kurulan KVK’nin ülkemizde şu an için 13 adet Teknik Servis Müdürlüğü ve 7 adet Bölge Satış Müdürlüğü bulunuyor.

Bu müdürlüklerde ise müşterilerin onarıma ihtiyacı olan cihazları onarılıyor.

Samsung Mu İphone Mi Daha İyi ve Uzun Ömürlü

KVK Hizmet Verdiği Markalar

KVK; akıllı telefon, tablet ve bilgisayar satışı gerçekleştirmenin yanı sıra bazı markalara da garanti ve teknik servis hizmeti sunuyor.

KVK internet sitesi üzerinden en güncel telefon, tablet ve bilgisayar modellerinin yanı sıra akıllı saat, taşınabilir hoparlör ve pikap satın alabiliyorsunuz.

Şarj ve veri kabloları, kulaklıklar, robot süpürge ve sterilizatör; site üzerinden satın alabileceğiniz diğer teknolojik cihazlar arasında yer alıyor.

KVK; başta Samsung ve Apple olmak üzere LG, Sony, General Mobile, Asus, Vestel, Reeder, Fluo, ZTE, Huawei, HP, Alcatel gibi son derece güçlü markalarla günümüzde işbirliği yaparak, bu markalara teknik servis ve garanti hizmeti sunuyor.

Yani bu markalardan KVK garantili ürün satın alan müşterilerin cihazları, KVK teknik servis müdürlüklerinde onarılıyor.

Telefona Mesaj Gelmeme Sorunu (ÇÖZÜLDÜ)

KVK Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır?

Cep telefonu, bilgisayar ve tablet gibi KVK garantisinde olan cihazların garanti durumunu öğrenmek yani ne kadarlık bir garanti süresi kaldığını sorgulamak isteyen müşteriler, sorgulama işlemlerini internet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebiliyorlar.

Fatura ve garanti sorgulamak isteyen müşterilerin https://www.kvk.com/Page/SafetyAndInvoice linkini tıklamaları gerekiyor. Site üzerinden sorgulama yapmak için cihaza ait olan IMEI numarasını sayfadaki kutucuğa yazmak ve ardından da güvenlik kodunu girmek gerekiyor.

Böylelikle müşteriler; cihazlarının fatura ve garanti bilgilerine ulaşabiliyor, garanti başlangıç süresini ve garanti süresinin ne zaman dolacağını öğrenebiliyorlar.

Sıfır cihazların yanı sıra ikinci el satın alınan cihazların da fatura ve garanti sorgulama işlemi aynı sayfa üzerinden yapılabiliyor.

Sorgulama esnasında müşteriden talep edilen IMEI numarası, cihazın garanti belgesinde ya da kutusunda bulunsa dahi IMEI numarasını bulamayan kişiler, cihazlarından sorgulama işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebiliyorlar.

Cihazınıza ait IMEI yani Uluslar arası Mobil Ekipman Kimliği numarasına ulaşmak için cihazınızdan #06# tuşlamasını yapmanız gerekiyor.

Bu tuşlama sonrasında karşınıza çıkan numara, cihazının IMEI numarası olduğundan bu numarayı KVK sayfasındaki kutucuğa yazarak, sorgulama işlemini yapabiliyorsunuz.

KVK Fatura ve Garanti Sorgulama

KVK garanti ve fatura sorgulama için aldığınız telefonun cihazın 15 haneli IMEI numarasını bilmeniz gerekmektedir. Almış olduğunuz telefonun KVK garantisi olup olmadığını sorgulamak için gerekli olan IMEI numarasını örenmek için telefonunuzdan *#06# tuşlayarak IMEI Numaranızı öğrenebilirsiniz.

KVK Müşteri Hizmetleri Numarası

Cihazınızın faturasına ya da garantisine dair bilgi edinmek istediğinizde KVK müşteri hizmetlerini arayabiliyor, konuyla ilgili olarak müşteri temsilcisine danışabiliyorsunuz.

Bu noktada müşteri temsilcisine bağlanmak için 0850 222 15 85 şeklinde olan müşteri hizmetleri numarasını aramanız, sesli komut sisteminin yönlendirmesi sonrasında bazı tuşlamalar yapmanız gerekiyor.

Tuşlamaları doğru bir şekilde yaptığınızda müşteri temsilcisine bağlanabiliyor ve canlı destek alabiliyorsunuz.

KVK yetkililerine cihazınızla ilgili sorun ve şikayetlerinizi iletmek istediğinizde Whatsapp iletişim hattı üzerinden de yetkililerle iletişime geçebiliyorsunuz.

Whatsapp üzerinden KVK yetkilileri ile iletişime geçebilmeniz için 0530 150 15 85 telefon numarasına yazabilirsiniz.

Son olarak soru, şikayet ve talepleriniz için [email protected] mail adresi üzerinden de yetkililerle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazımızda KVK garanti sorgulama ile ilgili olarak merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

 

KVK Yasal Onarım Süresi Ne Kadardır?

KVK yasal onarım süresi yaklaşık 20 günü kapsamaktadır.

KVK Garantisi Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Ürün kutu üzerinde KVK hologramı bulunmaktadır.

KVK Müşteri Temsilcisine Nasıl Bağlanabilirim?

0850 222 15 85 numarası aracılığıyla bağlanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu