Teknoloji Haberleri

Klavyede TL ( ₺ )Simge İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyede Türk Lirası (₺) Simge İşareti Nasıl Yapılır? Sanal ortamda TL simgesinin nasıl yazılacağını merak eden ve hakkında bilgi sahibi olmayan kişiler TL simgesi işaretini nasıl yapacaklarını araştırmaktadır. Bilgisayar kullanan kişiler de TL simgesinin klavyede olup olmadığını merak etmektedir.

2012 yılında düzenlenen yarışma sonrasında TL simgesi değişti. İlk etapta alış veriş merkezlerinde kullanılmış ve daha sonra her alanda simge kullanılır duruma getirilmiştir. 2012 yılından sonra TL yerine ₺ simgesi kullanılmaya başlanmıştır.

Simge iki harfin birleşimi ile meydana geldiği için sanal ortamda kullanılması, kişileri az da olsa zorlamıştır. Klavyeyi sık kullanmak zorunda kalan kişiler yeni simgenin, klavye üzerinde nasıl yapıldığını da merak etmişlerdir. Bu yazımızda sizler için Bilgisayar Klavyede TL Simge işareti nasıl yapılır? Sorusuna yanıt vereceğiz.

TL Simgesi Ne Zaman Yürürlüğe Girdi?

TL simgesi hakkında en çok merak edilen konulardan biri de TL simgesi ne zaman yürürlüğe girdi? Sorusudur. 2012 yılında yürürlüğe giren ₺ simgesi mağazalarda kullanılmaya başlamıştır. Günümüzde ise akıllı telefonların klavyelerinde ₺ simgesini görebilirsiniz. Yaygın bir şekilde kullanılan simge kolay ve akılda kalıcı bir şekilde tasarlanmıştır.

Para İşareti Bilgisayarda Nasıl Yapılır?

Bilgisayar üzerinden çalışan ya da bilgisayar üzerinden sıkça alış veriş yapan kişilerin merak ettiği konuların başında para işareti bilgisayarda nasıl yapılır? Sorusu gelir. ₺ simgesini yapabilmek için bilgisayarınızda birkaç işlem yapmanız gerekir. Bunlara bakacak olursak;

₺ simgesi Windows işletim sistemindeki bilgisayarlarda (₺) şeklinde görülebilir. Mac sistemlerde ise ₺ şeklinde çıkar. Yanı kullandığınız işletim sistemi de burada önemlidir.

  • Windows işletim sistemlerinde TL simgesini yazmak istiyorsanız, alt gr tuşuna basılı tutmanız gerekir, akabinde t tuşuna basmanız gereklidir. Yapmanız gereken işlem aynı anda Alt Gr + T tuşlarına aynı anda basmanızdır.
  • Mac işletim sistemine sahipseniz ₺ işareti yapmak için izlemeniz gereken adımlar; Alt + T tuşlarına aynı anda basmak olacaktır.

EBA TV Frekans Ayarlama ve Frekans Bilgileri

Mobil Klavyelerde TL Simgesi Nasıl Yapılır?

Mobil telefonlarda kullanılan klavyelere ₺ simgesinin eklenmesi gerekir. Eğer klavyede ekli değil ise simgeyi yapma şansınız olmayacaktır. Fakat bazı ücretli mobil klavyeler kullanarak tl simgesini yapabilirsiniz.

telefondan tl işareti

Klavyede Türk Lirası İşareti (₺) Nasıl Yapılır?

Gündelik hayatımızda sık kullandığımız Türk Lirası işareti bir çok kişi tarafından klayvede Türk Lirası işareti nasıl yapılır sorusunu sormaktadır. Klavyede Türk lirası ₺ işaretini kullanmak için AltGr +T veya Ctrl+Alt+T kombinasyonlarından her hangi birini kullanmanız yeterlidir. İster AltGr +T tuşlarına basarak TL simgesi yapabileceğiniz gibi isterseniz Ctrl+Alt+T tuşlarına basarak klavyede Türk lirası simgesini kullanabilirsiniz.

Bilgisayarın Marka Ve Modelini Nasıl Öğrenirim

Windows ve Mac İşletim Sisteminde Klavyede ₺ (TLSimgesi İşareti Nasıl Yapılır?

Windows tüm işletim sistemiyle çalışan bilgisayarlarda klavyede Alt Gr + T tuşlarına aynı anda basarak kolaylıkla TL ₺ simgesi yapabilirsiniz

klavyede tl işareti

 

TL Simgesi Nasıl Yapılır

Windows işletim sistemi ve MAC işletim sisteminde TL işreti ayrı ayrı tuşlara basılarak yapılır. TL simgesi nasıl yapılır sorusuna cevabı ise;

  • Windows işletim sistemleri için TL Simgesi tuşları : Alt Gr tuşuna basılı tutarak “T” tuşuna basmak  yeterlidir. = Alt Gr+T
  • Mac işletim sistemleri için TL Simgesi simgesi tuşları : Alt tuşuna basılı tutarak “T” tuşuna basmak yeterlidir = Alt+T

Sizlere bu yazımızda tl işareti klavye de yapma yolları ve tl simgesi nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bize sorabilirsiniz.

 

Bilgisayarda TL İşaretini Nasıl Yapabilirsiniz?

Alt Gr + T tuşlarını kullanarak TL işaretini yapabilirsiniz. Ayrıca Mac işletim sistemini kullanıyorsanız Alt + T tuşlarını birlikte kullanabilirsiniz.

Her Mobil Klavyede TL Simgesi Bulunur mu?

Telefonunuzun klavyesinde TL simgesi yoksa bu simgeyi yapma şansınız yoktur.

TL Simgesi Kaç Yılında Değişti?

2012 yılında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu