reklam
Teknoloji Haberleri

İnternet Hızı Ne Kadar Olmalı? İnternet Hızı Kaç Olmalı

İnternet Hızı Ne Kadar Olmalı? İnternet Hızı Kaç Olmalı? Kimi zaman internet hızımızın düştüğünü fark etmekteyiz. Kaliteli bir internet kullanımı için internet güvenliği olduğu kadar internet hızı da önemlidir. Ev ve işyerlerimizde kullandığımız internetin hızı; internet kalitemizi doğrudan etkiliyor. İnternet hızı düşük internet paketlerine üye olmamız; özellikle film ve video izlerken ya da bilgisayarımızda oyun oynarken internetin ve videonun donması ile sonuçlanıyor.

Yani düşük internet hızı; hem zaman kaybetmemize hem de oynadığımız oyunlardan ve izlediğimiz videolardan yeterince keyif alamamamıza yol açıyor.

Bu yüzden de internet servis sağlayıcımızdan evde ya da işyerinde kullanmak üzere internet paketi satın alırken, internet kotamızın yanı sıra internet hızımıza da dikkat etmemiz; satış temsilcisinden aldığımız internet paketinin hızına dair detaylı bilgi edinmemiz gerekiyor.

Bu yazımızda kısaca internete daha hızlı bir şekilde bağlanmak ve kaliteli bir internet deneyimi yaşamak isteyenler için internet hızı kaç megabit olmalı? İnternet hızı ne kadar olmalı? sorularını yanıtlamaya çalışacağız.

Telefon Wifi Bağlanıyor Ama İnternete Girmiyor (Çözüldü)

MBPS(Mb) Nedir?

İnternet standart hız birimi olarak tanımlayabileceğimiz megabit yani MBPS; internette saniyede aktarılan veri sayısının megabit karşılığını ifade ediyor.

İngilizce açılımı mega bits per second olan MBPS; bir saniyelik zaman diliminde internette kaç mbps veri aktarıldığını gösteriyor.

MBPS; sıklıkla megaybyte(MB) ile karıştırılsa da ikisi farklı şeyleri tanımlıyor.

Öyle ki internet hızı için Mb tanımı kullanılırken, MB yani megabyte ise dosyaların büyüklüğünü gösteriyor.

Bir diğer deyişle indirilen dosyaların kapladığı alanı göstermek için megabyte(MB) kullanılıyor.

Örneğin; 16 mbps internet hızıyla bir saniyede 2MB indirilebiliyor.

24 mbps internet hızıyla ise saniyede 3MB büyüklüğünde bir dosya indirilebiliyor.

Yani internet hızı(megabit) arttıkça bir saniyede internetten indirilebilecek dosya büyüklüğü de paralel bir şekilde artmış oluyor.

İnternet Hızı Kaç Megabit Olmalı?

Günümüzde internet paketlerinin sunduğu internet hızı değişiklik göstermekle birlikte genellikle 16 mbps-50 mbps aralığındaki internet hızına sahip olan paketler tercih ediliyor.

Tabii ki 16 mbps altında hız vaat eden internet paketleri de bulunmuyor değil!

Ancak internette aşırı yavaşlık, donma ve kopma vb. sorunlar ile karşılaşmak istemeyen kişilerin en az 16 mbps hıza sahip paketleri tercih etmeleri gerekiyor.

16mbps hız; çoğunlukla internette yapılan aramalarda, Instagram, Facebook, Twitter gibi sosyal medya platformlarında gezinirken yeterli olsa da Youtube’da gün içerisinde sık sık video izleyen, film sitelerine girerek her gün dizi ve film izleyen ya da bilgisayarında oyun oynayan kişiler için bu hız; çoğunlukla yeterli olmuyor.

Sizler de bilgisayarınızı daha çok film izlemek, oyun oynamak için kullanıyorsanız; en az 24 mbps hıza sahip internet paketlerine yönelmenizi öneriyoruz.

İnternet Hızım Kaç Olmalı

İnternet hızınızın ideal olup olmadığı, internetten beklediğiniz kaliteye göre değişebiliyor.

Örneğin; internette müzik dinlemek istediğimizde çoğunlukla 2 mbps hız yeterli iken full hd yani 1080p kalitesindeki filmleri ve videoları izlediğimizde ise internet hızımızın en az 10 mbps olması gerekiyor.

16 mbps internet hızı; genellikle yeterli olsa da bu noktada internetimizin gerçekten hızlı olup olmadığı yani internet servis sağlayıcılar tarafından vaat edilen hızla mı internete girdiğimiz önem arz ediyor.

Yani internet servis sağlayıcılar, bizlere 16 mbps hız vaat etseler dahi internette video izlerken gerçek internet hızımız, 10 mbps altına kadar bile düşebiliyor.

Bu noktada internet hızınızın size vaat edilen hızla aynı olup olmadığını anlamak için internette yer alan internet hız testlerine katılabilirsiniz.

Ancak hizmet aldığınız internet servis sağlayıcının da bu aşamada sizi yanıltabileceğini yani internet hızınızı olduğundan daha yüksek gösterebileceğini de hatırlatmak istiyoruz.

Kendi internet servis sağlayıcınızın sunduğu internet hız testinin yerine diğer firmaların hız testine girerek, daha iyi ve doğru bir sonuç elde edebilirsiniz.

İnternet Download Hızı Kaç Mbps Olmalı?

Satın almanız gereken internet paketinin hızını etkileyen bir diğer önemli faktörün ise download hızı olduğunu söyleyebiliriz.

En genel tanımıyla download hızı; internetten bir dosya ya da video indirirken kullanılan hızı ifade ediyor.

Yüksek download hızı sayesinde bir videoyu daha kısa bir sürede indirebilme şansına kavuşuyorsunuz.

Düşük download hızı söz konusu olduğunda ise video ve dosya indirme esnasında yüksek hıza göre en az 2-3 kat daha fazla bir süre için beklemek zorunda kalıyorsunuz.

Ev ve işyerlerinde kullandığınız internet için 24 mbps-50 mbps aralığındaki dosya indirme hızı ideal olarak kabul ediliyor.

Tabii ki söz konusu 100 mbps internet hızı olduğunda dosyaları daha hızlı bir şekilde yani dakikalar içerisinde indirebiliyorsunuz.

Yüksek download hızı sayesinde internetten film, müzik, belge, oyun, kitap vb. tüm verileri daha kolay indirebiliyorsunuz.

İnternet Upload Hızı Ne Kadar Olmalı?

Yükleme hızı olarak tanımlayabileceğimiz upload hızı da internet kalitemiz üzerinden belirleyici oluyor.

Yükleme hızı; Instagram, Facebook vb. sosyal medya platformlarına yüklediğimiz videolar, resimler ve diğer içerikler söz konusu olduğunda ön plana çıkıyor.

Yüksek upload hızı sayesinde sosyal medya ağlarına ya da diğer hesaplarımıza video, resim ve dosyalarımızı daha hızlı bir şekilde yükleyebiliyoruz.

İnternette yaptığımız yüklemelerin yanı sıra Whatsapp vb. sosyal medya üzerinden gerçekleştirdiğimiz görüntülü aramalarda, online oyunlar oynarken da yüksek yükleme hızına ihtiyaç duyuyoruz.

Bu bağlamda kaliteli ve hızlı bir deneyim için internetimizin en az 10 mbps yükleme hızına sahip olması gerekiyor.

İnternet hızını öğrenmek için hemen internet hız testi nasıl yapılır yazımızı okumak için İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır makalemizi inceleyebilirsiniz.

Film İzlemek için İnternet Hızı Kaç Olmalı?

Gün içerisinde sık sık film ve dizi sitelerinden film izleyen kişiler; film ve dizileri kesintisiz, donma sorunu olmadan yani daha iyi bir internet bağlantısıyla izleyebilmeleri için internet hızlarının kaç megabit olması gerektiğini merak ediyorlar.

1080p kalitesindeki filmler ve videolar için çoğunlukla 8-10 mbps yeterli olsa da 4K kalitesinde videoları da sorunsuz izlemek isteyen kişilerin internet hızlarının en az 25mbps olması gerekiyor.

Youtube videolarını izlemek içinse 8 mbps internet hızı, genellikle yeterli oluyor.

Online Oyunlar Oynamak için İnternet Hızı Kaç Olmalı?

Bilgisayarınızda ya da telefonunuzda online oyunlar oynuyorsanız; en az 24 mbps internet hızı sunan bir internet paketine üye olmalısınız.

Daha önce de belirttiğimiz gibi internet servis sağlayıcılarının vaat ettikleri internet hızı ile abonelerin internete bağlanma hızları arasında ciddi farklılıklar olabiliyor.

Bu yüzden de gerek oyun oynarken gerek film izlerken gerekse diğer amaçlarla interneti kullanırken internet hızınızın çok fazla düşmemesi adına 24 mbps’ye kadar ya da 50 mbps’ye kadar internet hızı sunan paketleri değil de direk olarak hız belirten yani net bir hız ifade eden paketleri satın almalısınız.

Yani ‘-e kadar, -a kadar’ ifadelerinin kullanılmadığı 16 mbps, 24 mbps, 50 mbps vb. net tanımlar kullanan paketlere abone olmalısınız.

En Yüksek İnternet Hızı Kaç Mbps?

İnternet hızı; ülkelerden ülkelere göre de değişiklik gösterebiliyor.

Türkiye; 18.76 mbps hızı ile dünyada ne yazık ki ilk sıralarda yer almıyor.

Ülkemizde fiber internet hizmeti alan müşteriler, maksimum 1000mbps hızla internete bağlanabiliyorlar.

Fiber internet hizmeti alan kişiler; 1000 mbps hızla internete girebiliyor, kesintisiz ve sorunsuz bir şekilde internetlerini kullanabiliyorlar. Bununla birlikte 1000mbps hız vaat eden bir pakete abone olmak; tam anlamıyla 1000mbps hızla internete bağlanmak anlamına da gelmiyor.

Fiber internet müşterilerin 1000 mbps hızla internete erişebilmeleri için yaşadıkları ve internete girdikleri yerde mutlaka fiber internet altyapısının bulunması gerekiyor.

Turkcell SuperOnline tarafından sunulan 1000mbps ışık hızında internet hizmeti;1000mbps hızında internet vaat etse de müşterilerin bu hızda internete girebilmeleri için aylık 999 TL gibi yüksek bir rakam ödemeleri gerekiyor.

Yani ışık hızında internete girebilmeniz için aylık ciddi bir ödemeyi gözden çıkarmanız gerekiyor.

Turkcell Superonline yanı sıra Türk Telekom ve Turknet firması da 100-200-1000mbps gibi yüksek hızlarda fiber internet sunuyor.

Ancak 1000mbps fiber internet için de yüklü bir miktar ödemeniz gerekiyor.

Telefon İnterneti Nasıl Hızlandırılır? Telefon İnterneti Hızlandırma Yolları

İnternet Hızını Düşüren Etmenler Neler?

Daha önce de belirttiğimiz gibi 16 mbps bir internet hızı; çoğu zaman 1080p kalitesinde bir video ve film izlemek ya da internette online oyun oynamak için yeterli oluyor.

Ancak 16 mbps hız vaat eden internet servis sağlayıcımız olsa dahi asıl internet hızımız; vaat edilen hızın yarısına kadar düşebiliyor.

Yani 16 mbps internet paketimiz olsa gerçekte 8-10 mbps hızla video ya da film izleyebiliyoruz.

Ev ya da işyerimizde interneti paylaştığımız kişilerin sayısının fazla olması; gerçek internet hızımızın daha da düşük olmasına neden olabiliyor.

Bu durumda da internet reel hızımız, 8-10 mbps altına düşebiliyor.

Evinizde ya da işyerinizde sizinle internete bağlanan en az 3-4 kişi bulunuyorsa bu durumda 16 mbps hıza sahip bir internet paketinin bile sizin için yeterli olmayacağını söylemekte fayda var.

24mbps ve üstü internet paketlerinden birini tercih ettiğinizde internete daha yüksek hızda ve kalitede bağlanabilirsiniz.

İnternet Hızı Neden Düşer

İnternet hızını düşüren etmenleri kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • İnternet kotasının dolması ve aşılması
 • İnternetin en az birkaç kişiyle paylaşılması
 • Modeme dair sorunlar
 • Modemin resetlenmeye ihtiyaç duyması
 • Modeme uzak bir noktadan ve mesafeden internete bağlanmaya çalışma
 • İnternet servis sağlayıcısından kaynaklanabilen sorunlar
 • Bilgisayar ya da telefona virüs bulaşmış olması
 • Kişinin wireless bağlantısının çalınması
 • Telefon ya da bilgisayar arka planında vpn uygulamasının çalışıyor olması
 • DNS ayarlarının bozulmuş olması ve düzeltilmeye ihtiyaç duyması
 • Bağlantı yoğunluğu
 • Telefon ya da bilgisayarın belleğinin yani hafızasının dolmuş olması
 • Modem bant genişliğinin düşük ve yetersiz olması
 • Kablolu internet bağlantılarında bağlantı kablolarının gereğinden fazla uzun olması
 • Ev ve işyerlerinde duvarların ya da diğer cihazların neden olabileceği sinyal parazitleri
 • Bilgisayar ya da telefonda eski yazılım veya donanım kullanıyor olma
 • İnternet tarayıcısının önbelleğinin dolmuş olması

İnternetinizin yavaş olduğunu düşünüyorsanız; internetinizin hızını ölçmek için öncelikle internet hız testine girmelisiniz.

İnternet hız testi, hızınızın düşük olduğunu gösteriyorsa internetinizi hızlandırma yollarını denemelisiniz.

Yani internet hızını yavaşlatan ve düşüren etmenleri teker teker ortadan kaldırmalısınız.

İnternet Paketim Var Ama İnternete Giremiyorum

İnternet Hızını Yükseltme Yolları

İnternetinizin daha hızlı olması adına aşağıdaki önerilerimize kulak verebilirsiniz:

 • İnternet hızınızı yükseltmek için bant genişliği yüksek olan kaliteli bir modem kullanmayı deneyin.
 • İnternetinize yani wifi ağınıza başka kişilerin girdiğini düşünüyorsanız; öncelikle wifi şifrenizi değiştirin ve güçlü bir wifi şifresi oluşturun.
 • Bilgisayarınız ve telefonunuzda virüs taraması yapın.
 • Kablosuz internetle internete yavaş bağlanıyorsanız; kablolu internet kullanın.
 • Başarılı ve işlevsel bir tarayıcı kullanın.
 • Mevcut tarayıcınızın önbelleğini temizleyin.
 • Bilgisayarınızın ya da telefonunuzun arka planında çalışan gereksiz uygulamaları kaldırın.
 • İnternetinizin yavaşlamaya başladığında modemi kapatın ve tekrar açın. Gerekirse modeme reset atın.
 • Evinizin ya da işyerinizin uzak bir odasından internete kolay bir şekilde bağlanamıyorsanız; menzil genişletici satın alın. Menzil genişleticiyi modeme yakın bir yere konumlandırın.
 • Kullandığınız yazılımları güncelleyin.
 • Telefonunuzu güncelleyin ve mutlaka son sürümü kullanın.

Yukarıdaki tüm önerilerimizi uygulamaya geçirmenize rağmen hala internete bağlanamıyorsanız; daha yüksek bir mbpsye sahip bir internet paketine abone olabilirsiniz.

Bu noktada satın alabileceğiniz internet hizmetine dair internet servis sağlayıcınıza danışabilirsiniz.

Bu yazımızda kısaca ev internet hızı kaç olmalı? En yüksek internet hızı kaç mbps vb. soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir; önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

 

İnternet Hızınızı En Kolay Nasıl Ölçebilirsiniz?

Bunun için  speedtest.net adresini kullanabilir ve kolaylıkla ölçümünüzü yapabilirsiniz.

İnternetinizi Nasıl Hızlandırabilirsiniz?

Modeminizi açıp kapatarak, sıfırlayarak, ethernet kablosu kullanarak ya da modemi güncelleyerek internet hızınızı arttırabilirsiniz.

VPN Kullanmak İnternet Hızını Etkiler mi?

Hayır.

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu