reklam
Sosyal Medya

Instagram Spam Kaldırma Yöntemleri

Instagram Spam Nasıl Kaldırılır?

Instagram Spam Kaldırma Yöntemleri; Sosyal medya uygulamaları kullanıcı sayılarını uygulamalara yeni özellikler katarak kazanmaya devam etmektedir. Çoğu zaman vaktimizi sosyal medyada harcarız. Sosyal medya uygulamalarının vazgeçilmezi olan “Instagram spam kaldırma nasıl yapılır?” sorusunun cevabını sizin için araştırdık. Günümüzde en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından birisi olan Instagram uygulamasında spam yiyen kişilerin araştırdığı konu “Instagram spam kaldırma nasıl yapılır?” oluyor.

Twitch Nedir? Yayın Nasıl Yapılır? Nasıl Para Kazanılır?

Instagram Spam

Kullanıcılarının kişisel bilgilerine ve hesap güvenliğine son derece önem veren Instagram uygulamasında çeşitli kuralları ihlal eden kullanıcılar için spam cezası veriliyor. Instagram’da iki tür spam bulunuyor. Bunlardan ilki topluluk kurallarını ihlal etmeniz gerekçesi ile verilen spam cezası; ikincisi ise kullanıcılar tarafından spam cezası almak oluyor.

Instagram’da en çok spam yeme sebebi ise topluluk kurallarına uymamanızdan kaynaklı oluyor. Instagram spam kaldırmak için ilk önce, bu topluluk kurallarına aykırı olarak görülen gönderilerinizi ve yine topluluk kurallarına uymayan paylaşımlarınızın tamamını silmeniz gerekiyor. Sonrasında ise bu tür paylaşımları bir daha tekrar etmemelisiniz. Eğer bu şekilde bir topluluk kuralı ihlali yaptıysanız spam engeliniz 1 hafta içerisinde kaldırılıyor.

Netflix Üyelik Ücreti Ne Kadar?

Instagram Spam Kaldırma Nasıl Yapılıyor?

Instagram uygulamasında spam cezası aldıysanız dikkat etmeniz gereken çeşitli kurallar vardır. Bu konularda dikkatli olduğunuz zaman spam cezası almazsınız. Bu kurallardan bazıları şunlar:

 • Başka kullanıcıları rahatsız edici, rencide edici, aşağılayıcı ve ırkçı paylaşımlar ve yorumlar kesinlikle yapmamalısınız.
 • Instagram’ın paylaştığı topluluk kurallarına uymalısınız.
 • Eğer +18 bir görsel paylaşımı yaptıysanız bu paylaşımı silmelisiniz.
 • Normalden hızlı bir şekilde ve seri olarak resim veya gönderi beğenisi yaptıysanız, uygulama sizi robot zannederek spam cezası verebilir. Özellikle hesabınızı yeni açtıysanız buna dikkat etmelisiniz.
 • Instagram’da bir anda ve arka arkaya çok fazla kişiye takip isteği gönderirseniz yine robot olarak algılanarak spam cezası alabilirsiniz.
 • Ayrıca takip isteği yolladığınız kişi veya kişiler sizi reddediyorsa ve yine de istek göndermeye devam ediyorsanız, uygulama başkalarını rahatsız ettiğini düşünerek spam cezası verebiliyor.

instagram "ara verme" özelliğini test ediyor - webrazzi

Instagram Spam Nasıl Kaldırılır?

Eğer kullanıcıların gönderilerine yaptığınız yorumlar ya da attığınız mesajlarınızdan dolayı bir spam cezası aldıysanız “Instagram Spam Nasıl Kaldırılır?” gelin beraber bakalım. Bu durumda şunlara dikkat etmeniz gerekiyor:

 1. Eğer kişilerin şikayetinden dolayı spam yediyseniz, bir paylaşım yaparak hesabınızın spam yediğini belirtin ve diğer kullanıcılardan gönderinizi beğenmesini ve yorum yapmalarını isteyin.
 2. Spam yediğinizi hikayenizde de belirtin ve kullanıcıların bunu görmesini sağlayın.
 3. Instagram’ın beğeni ve yorum yapma gibi özelliklerini aşırı derecede kullanmayın. Hızlı davrandığınız zaman spam cezanız uzatılabilir.

Bu adımları takip ettiğiniz zaman spam’ınızın daha hızlı bir şekilde kalkmasını sağlayabilirsiniz.

Facebook Beni Engelleyenleri Görme

Instagram Spam İtirazı Nasıl Yapılır?

Instagram uygulamasında spam cezası aldıysanız, ilk önce neden spam aldığınıza dikkat etmelisiniz. Daha önce Instagram’da hem topluluk kurallarına uymadığınız gerekçesi ile spam alabileceğinizden hem de kişilerin şikayet etmesinden sonra spam cezası alabileceğinizden bahsetmiştik. Bunun için aldığınız spam cezasının kalkabilmesi için ilk önce Instagram platformu tarafından belirlenen topluluk kurallarını dikkatli bir şekilde okumalı ve bu kurallara ekstra dikkat ederek uygulamayı kullanmalısınız. Eğer topluluk kurallarına uymayan ve diğer kullanıcılar tarafından şikayet edilebilecek olan bir paylaşım yaptıysanız bunları silerek bu tarz paylaşımlarda bir daha bulunmamaya özen göstermelisiniz.

Bunlara dikkat ettikten sonra spam cezasına itiraz etmek için şu adımları takip edin:

 1. Instagram’ın resmi “Yardım Merkezi web sayfası”na giriş yapın. .
 2. Buradaki arama kısmına “Instagram Hesabım Donduruldu” yazarak ilgili sayfaya gidin.
 3. Bu sayfada yer alan spam yiyen hesabınız kişisel bir hesap ise “Hayır” seçeneğini işaretleyin ve “Gönder” butonuna basın.
 4. Sonra açılacak olan sayfa üzerinde nüfus cüzdanı bilgileriniz ile “Adınız, Instagram kullanıcı adı ve e-posta adresi” bilgilerinizi doldurun ve bu formu gönderin.
 5. Sonrasında ise Instagram’a kayıtlı olan mail adresinize takip etmeniz gereken yönergeler gönderilecek.
 6. Instagram tarafından gönderilecek olan yönergeleri takip ederek, spam cezasını kaldırabilirsiniz.

Bu durumlar haricinde, Instagram tarafından spam cezası almamak için hesabınızı kullanırken, bu platform tarafından sunulan beğeni, yorum, mesaj atma, arkadaşlık isteği gönderme gibi pek çok özelliği, gün içerisinde çok sık ve seri bir şekilde yapmamaya dikkat etmelisiniz. Çünkü bu gibi özellikleri sürekli ve seri bir şekilde kullanırsanız, o özellik Instagram tarafından engellenebilir ve kullanamayabilirsiniz. Bunun sebebi ise sizi bot veya robot olarak düşünmesi olabilir.

Instagram Spam’ı Nasıl Kaldırılıyor?

Instagram hesabınız spam cezası aldıktan sonra Instagram spam kaldırma yöntemi olarak, eğer hesabınıza giriş yapabiliyorsanız, ana menüdeki gönderi seçenekleri üzerinden bir paylaşım yaparak, arkadaşlarınızdan o paylaşımı beğenmelerini ve altına yorum yapmalarını istemelisiniz. Bu sayede, yorum ve beğenileriniz arttığı için spam cezanız daha hızlı bir şekilde kalkabiliyor. Ayrıca bu durumu Instagram hikayenizde de paylaşarak yorum, beğeni ve etkileşimlerinizi artırabilirsiniz.

Paylaştığınız gönderinize ne kadar fazla sayıda beğeni ve yorum yapılırsa, etkileşim sayınız ve güvenilirliğiniz de o ölçüde artacağı için spam cezanızın ortadan kalkması da aynı ölçüce hızlanıyor ve kolaylaşıyor. Ayrıca her zaman dikkat etmeniz gereken bir konu ise Instagram hesabınız ile, diğer kişilerin hesapları üzerinde yaptıkları paylaşımlara rahatsız edici, cinsellik içeren, içeriğinde ırkçılık olan yorum yapmamanız gerekiyor. Bu tür başkalarını rahatsız eden yorumlardan uzak durarak spam yeme riskinizi azaltmış oluyorsunuz.

Ayrıca bakınız:

Instagram Çekiliş Hilesi ve Çekiliş Kazanma Taktikleri 

Instagram Beni Engelleyenleri Görme 

Instagram Gizli Profil ve Kapalı Hesap Görme (Kolay Yöntem)

 

İnstagram Spam Süresi Ne Kadar?

Spam yediğiniz zaman cezanız 1 hafta içerisinde kalkmaktadır.

İnstagram Spam Nedir?

Spam atmak yani şikayet etmek anlamına gelmektedir.

İnstagram Hesabı Açabilmek İçin Yaş Sınırı Nedir?

En az 13 yaşında olmak gerektiği belirtilmiştir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu