Sosyal Medya

Instagram Kullanılmayan Kullanıcı Adı Alma

Instagram Kullanılmayan Kullanıcı Adı Alma 2023; Günümüzde neredeyse hemen hemen herkesin kullandığı Instagram milyonlarca kullanıcıya sahiptir. Instagram, şu an dünyada en çok kullanılan mobil uygulama olarak sürekli gündemdedir. En çok kullandığımız sosyal medya uygulamalarından Instagram’da hepimiz; kullandığımız kullanıcı adlarının yalnızca bize özel olmasını, bizi en iyi şekilde tanımlamasını istiyoruz.

Kullanıcı adımız ile diğer kullanıcılar arasından kolaylıkla sıyrılabilmeyi yani fark yaratmayı hedefliyoruz.

Ancak her zaman, gönlümüzdeki kullanıcı adını almak ne yazık ki mümkün olmuyor.

Instagram; bu konuda bizleri uyararak, almak istediğimiz kullanıcı adının başkaları tarafından kullanıldığına dair bize bilgi veriyor.

Kimi zaman da almak istediğimiz kullanıcı adını bizlere vermiyor.

Peki, Instagram’da kullanılmayan kullanıcı adını alabilmemiz ya da başkalarının kullandığı bir ada sahip olabilmemiz için neler yapmamız gerekiyor.

Bu yazımızda kısaca Instagram kullanıcı adı nasıl alınır? sorusunu yanıtlamaya, konuya dair merak edilenleri aydınlatmaya çalışacağız.

Instagram İstediğin Kullanıcı Adını Alma 2023

Genellikle Instagram’da dilediğiniz kullanıcı adını formal yolla alabiliyorsunuz.

Instagram kullanıcı adı alma yöntemlerini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Instagram Canlı Yayın Hilesi

Instagram’da Kullanıcı Adı Alma

Instagram’da kullanıcı adı oluşturabilmeniz için ilk olarak profilinizdeki yani ana sayfadaki ‘Profili Düzenle’ menüsüne tıklamalısınız.

Açılan sayfada ‘Kullanıcı adı’ alt menüsüne tıkladığınızda buradan dilediğiniz kullanıcı adını alabiliyorsunuz.

Hesabınızı bireysel bir hesap ya da işletme hesabı olarak kullanıyorsanız, buradan kullanıcı adı oluşturabiliyorsunuz.

Form doldurarak Instagram Kullanıcı Adı Alma

Almak istediğiniz kullanıcı adı Instagram’da başka bir hesap tarafından kullanılıyorsa bu durumda Instagram size aynı kullanıcı adını ne yazık ki vermiyor.

Ancak kullandığınız hesap, ticari bir Instagram hesabıysa o halde form doldurarak, Instagram yetkililerine bu kullanıcı adını almak istediğinizi iletebiliyorsunuz.

Talebiniz; Instagram yetkilileri tarafından değerlendiriliyor ve ortalama 2 hafta-4 hafta arasında size olumlu ya da olumsuz cevap gönderiliyor.

Bazen de geri dönüş süresi, 2-3 ay kadar sürebiliyor.

Yani başkasına ait bir kullanıcı adını almak istiyorsanız; sabırlı olmanız, Instagram tarafından size gönderilecek cevabı beklemeniz gerekiyor.

İnstagram Kullanılmayan Hesabın Kullanıcı Adını Alma

Başkası tarafından kullanılan kullanıcı adını almanız için adım adım neler yapmanız gerektiğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Öncelikle almak istediğiniz kullanıcı adına sahip olan Instagram hesabını bir yere not edin.
 • Daha sonra bilgisayarınızdan https://help.instagram.com/contact/230197320740525 linkini tıklayın.
 • Karşınıza çıkan Ticari Marka Şikayet formundaki en son seçeneğe tick işareti koyun. ‘Ticari marka haklarımı ihlal ettiğini düşündüğüm bir içerik buldum’ seçeneğini işaretlemelisiniz.
 • Sayfanın hemen altındaki ‘Ticari marka şikayetime devam et’ seçeneğini işaretleyin.
 • İletişim bilgilerinizi, ticari marka bilgilerinizi ve şikayet etmek istediğiniz içerik yani hesap bilgilerini girin.
 • Adres, telefon, e-posta, hak sahibinin adı(kendi adınız) vb. diğer soruları yanıtlayın.
 • Ticari marka bilgilerinizi giriş yaparak, formu doldurmaya devam edin.
 • Elektronik imza sorusuna ‘isim ve soy isim’ bilgilerinizi girerek, cevap verin.
 • Beyannameyi onaylayarak, başvurunuzu oluşturun.

Yukarıdaki şekilde bir başka hesap tarafından kullanılan kullanıcı adını alabiliyorsunuz. Eğer instagram kullanılmayan kullanıcı adını alamıyorum diyorsanız yukarıda verdiğimiz adımları uygulayabilirsiniz.

Ticari bir işletmeyseniz; kullanıcı adını alma şansınız artıyor. Bireysel başvurularda da Instagram’ın size istediğiniz kullanıcı adını verme yetkisi bulunuyor.

Özellikle almak istediğiniz hesap, başkası tarafından artık aktif bir şekilde kullanılmıyorsa yani tabiri caizse çöp hesapsa Instagram bu hesaba ait kullanıcı adını kullanma talebinize olumlu geri dönüş yapabiliyor.

Başvurunuz sonrasında başvuru sonucu size formu doldururken belirttiğiniz mail ya da e-mail hesabınız aracılığıyla gönderiliyor.

Ancak daha önce de dediğimiz gibi bu süreç, bazen 2-3 ay hatta daha uzun sürebiliyor.

Instagram Kullanıcı Adı Hilesi

Instagram’da dilediğiniz kullanıcı adını almayı başaramadıysanız, bu konuda hizmet veren medya ajanslarıyla ya da sosyal medya uzmanlarıyla iletişime geçebilirsiniz.

Instagram kullanıcı adı hilesi hizmeti veren birçok kişi; pek çok alternatif arasından beğendiğiniz kullanıcı adını belirli bir ücret karşılığında sizlere sunuyor.

Normal şartlarda kendiniz alamadığınız kullanıcı adlarını bu kişilerle iletişime geçerek alabilirsiniz.

Ancak, istediğiniz adı alabilmeniz için ciddi anlamda yüklü bir ödeme yapmanız gerektiğini de söylemek istiyoruz. Hatta başkası tarafından kullanılan kullanıcı adını almak istediğinizde 1000-2000 TL gibi bir fiyat sizden talep edebiliyorlar.

Bu yüzden de öncelikle yukarıda sizlerle paylaştığımız yöntemi denemenizi, bu yöntemle istediğiniz sonucu alamamanız halinde bu hizmeti almanızı öneriyoruz.

Instagram’da kullanılmayan ya da başkası tarafından kullanılan bir ad almak istediğinizde birçok firma, sizden Instagram şifre bilgilerinizi de talep edebiliyor. Bu durum, dolandırılma ihtimalinizi yükseltebiliyor. Bu yüzden de şifre bilgilerinizi talep eden kişi ya da kurumlardan uzak durmanızı öneriyoruz.

Google’da Instagram kullanıcı adı alma kelimelerini aratarak, bu hizmeti veren sayfalarla ya da kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

Detaylı bir araştırma yaptıktan sonra güvenilir kişi ya da ajanslarla anlaştığınız takdirde hayalinizdeki kullanıcı adını alabilirsiniz.

Instagram Eski Kullanıcı Adı Alma

Instagram kullanıcıları, zaman zaman farklı nedenlerden ötürü Instagram hesaplarını silmeyi tercih ediyorlar.

Instagram hesabını silen kullanıcılar, tekrar yeni bir hesap açtıklarında eski hesaplarına ait kullanıcı adını tekrar nasıl alabileceklerini öğrenmek istiyorlar.

Instagram hesabınızı sildiğinizde daha önce kullandığınız kullanıcı adı, Instagram veri tabanında kayıtlı kalmaya devam ediyor.

Yeni hesap açtığınızda maalesef eski kullanıcı adınızı tekrar üzerinize alamıyorsunuz.

Bu noktada Instagram, bu kullanıcı adını alamayacağınıza dair sizlere bilgi veriyor.

Eski kullanıcı adınızın önüne ya da sonuna bazı eklemeler yaptığınız takdirde yeni bir kullanıcı adı oluşturabiliyorsunuz.

***Instagram hesabınızı silmediyseniz, değişiklik olsun diye kullanıcı adınızı değiştirdiyseniz o halde eski kullanıcı adınızı minimum14 gün sonra alabiliyorsunuz.

Yani hesabınızı tamamen sildiğinizde eski kullanıcı adınızı daha sonra tekrar alamazken, hesabınızı silmediğiniz takdirde eski kullanıcı adınızı tekrar alabiliyorsunuz.

Instagram Çekiliş Hilesi ve Çekiliş Kazanma Taktikleri

Instagram Kullanıcı Adı Ne Zaman Boşa Düşer?

Instagram silinen hesaplara ait kullanıcı adları, Instagram veritabanında saklanıyor.

Kullanıcılar, bu kullanıcı adlarının ne zaman boşa düşeceğini yani ne zaman alınabileceğini de araştırıyorlar.

Bu konuda Instagram tarafından yapılmış, resmi bir açıklama bulunmuyor.

Yani silinmiş bir hesaba ait eski kullanıcı adı, üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen alınamayabiliyor.

Kullanıcı adınız sizin için çok ama çok önemli ve değerliyse Instagram hesabınızı silmeden önce iyice düşünmenizi, ileride tekrar hesap açmayı düşünüyorsanız, hesabınızı silmek yerine geçici olarak dondurmanızı öneriyoruz. Böylelikle kullanıcı adınızı kaybetme riskinden kurtulabilirsiniz.

Bu yazımızda kısaca Instagram aktif olmayan kullanıcı adı alma yöntemini sizlerle paylaşmaya Instagram eski kullanıcı adını alma nasıl olur? vb. soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuya dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

 

Instagramda Biri Bizi Engellemiş mi Nereden Anlarız?

Eğer kişiyi uygulamada arattığınızda hesabı bulamıyorsanız büyük ihtimal sizi engellemiştir. Ya da sıfır gönderi sıfır takipçi ve sıfır takip gibi bir durumla karşılaşırsanız da engellendiğinizi anlayabilirsiniz.

Instagram Kullanıcı Adı Değiştirme Süresi Nedir?

Instagram kullanıcı adı değiştirme süresi 14 gün olarak belirlenmiştir.

Instagram 14 Gün İçinde Kaç Defa Kullanıcı Adını Değiştirebilirim?

2 defa.

6 Yorum

 1. kardeş ben bunu yaptığım an mahkemeyle uraşmıyım bi nick alcaz diye

 2. merhaba benim bir sorunum var normalde marka bılgılerımı gırıyorum hesap kullanılmıyor ama bana böyle bir cevap verılıyor ne yapmam gerekiyor sizce ( Merhaba,

  Şikayetiniz için teşekkür ederiz. Sağladığınız bilgilerden, şikayet edilen içeriğin fikri mülkiyet haklarınızı veya diğer yasal haklarınızı nasıl ihlal ettiğini anlaşılamamaktadır.

  Tam olarak ifade etmek gerekirse, hak sahibi olduğunuz ya da hak sahibi adına bu şikayeti göndermeye yetkili olduğunuz net olarak anlaşılamamaktadır. Lütfen yalnızca hak sahiplerinin veya hak sahipleri adına şikayette bulunma yetkisine sahip olan avukat veya temsilci gibi kişilerin şikayetlerini işleme alabileceğimizi aklınızda bulundurun.

  Teşekkürler,

  Kendra
  Instagram )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu