Sosyal Medya

İnstagram Canlı Yayın Açma, Kaydetme ve İzleme Nasıl Yapılır?

İnstagram Canlı Yayın Açma, Kaydetme ve İzleme Nasıl Yapılır? Günümüzde hemen hemen herkesin bir sosyal medya uygulaması bulunmaktadır. Sosyal medya uygulamalarından olan Instagram da paylaşım yapmanızı ve istediğiniz kişileri takip edebilmenizi sağlamaktadır. Son dönemlerde popülerliği artan sosyal medya araçlarının başında biliyorsunuz ki Instagram yer alıyor. Günümüzde hemen hemen herkesin bir Instagram hesabına sahip olduğunu biliyoruz. Hatta bizler fotoğraf ve videolarımızı paylaştığımız gibi sevdiklerimizi de Instagram hesaplarından sıkça takip ediyoruz.

Birkaç yıl öncesine kadar Instagram hesaplarında sadece fotoğraf ve videoları paylaşıyorduk. Fakat günümüzde Instagram hesaplarına birçok özellik eklenmiş durumda. Eklenen özellikler arasında canlı yayın özelliğinin oldukça yaygın bir şekilde kullanıldığını görüyoruz. Peki, Instagram da canlı yayını hangi alanlarda kullanılabilir?

Tiktok Takipçi Hilesi – Bedava Takipçi Kasma (10K Takipçi)

Instagram Canlı Yayın Açma 

İnsanların sevdiklerini takip ettiği gibi bu platformun haber kaynağı, pazarlama, reklam gibi amaçlarla da kullanıldığına şahit olmaktayız. Aklınıza gelebilecek her alanda Instagram hesapları kullanılmaktadır. Özellikle firmanın pazarlama gücünü artırabilmek için Instagramdaki canlı yayın bölümünü oldukça aktif bir şekilde kullandığını görmekteyiz.

Firma sahipleri Instagramda açmış oldukları işletme hesapları ile satış gücünü arttırmak, ürünlerini veya hizmetlerini tanıtmak, firmanın işleyişini anlatmak için canlı yayınlarla çok kısa bir sürede farklı kitlelere ulaşabilirler. Farklı kitlelere ulaşabilmesi açısından da tercih edilen canlı yayın özelliği, doğrudan aktif ziyaretçilere ulaşmanın yollarından bir tanesi olduğu söylenebilir.

İşletmelerin yanı sıra gezginlerin ve haber kanallarının da Instagramdaki canlı yayın özelliğini de sıklıkla kullandıklarını görüyoruz. Ayrıca seminer veya sunum gibi projelerde de Instagram canlı yayınları sık sık kullanılıyor. Öğretmenlerin soru çözümlerinin yaptığı Instagram canlı yayınlarını da başka bir canlı yayın kullanım alanları arasında değerlendirebiliriz. Saymayacağımız daha birçok alanda Instagram canlı yayını açılmaya devam ediyor. Sizde Instagram canlı yayınınızı açmak ve çeşitli amaçlarla kullanmak istiyor olabilirsiniz. Peki, Instagram canlı yayını nasıl açılır?

Instagram Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Sizlerin Instagram hesabınızda canlı yayın açabilmeniz için gerekli adımları bu yazımızda sizlere anlatıyor olacağız. Öncelikle atmanız gereken ilk adım kesinlikle kendiniz için bir Instagram hesabı edinmek olmalıdır. Instagram hesabını açtıysanız, adım adım yapılması gerekenleri sizler için anlatmaya başlıyoruz.

 • Cihazınızda kayıtlı olan Instagram uygulamasının kesinlikle güncel versiyonunu kullandığınızda emin olmalısınız. Eski versiyonlarını kullandığınız takdirde canlı yayın özelliğini kullanamayabilirsiniz. Eğer uygulamanız güncel değilse, indirdiğiniz marketten güncellemesini de yapabilirsiniz. Uygulamanız güncel ise bu aşamayı geçebilirsiniz.
 • Cihazınızda bulunan uygulamanızda Instagram hesabınıza giriş yapın ve hikaye paylaştığınız ekranı açın. Hikaye paylaşım ekranı için uygulamaya girdiğinizde sol üst kısımdaki kamera ikonuna tıklayabilirsiniz.
 • Ekranın alt tarafında çeşitli kamera seçenekleri ile karşılaşacaksınız. Boomerang, Normal, Canlı gibi seçenekleri burada göreceksiniz. Farklı görevleri olan bu seçenekler arasından canlı yayın açmak istediğiniz için “Canlı” yazısına tıklamanız gerekiyor.
 • “Canlı” yazısına tıkladıktan sonra “canlı video başlat” yazısını ekranın alt kısmında göreceksiniz. Bu yazıya tıklayarak canlı yayınınızı başlatabilirsiniz.

İşte Instagram canlı yayınızı açmak bu kadar kolay. Ayrıca sizlere canlı yayın hakkında birkaç basit bilgi vermek istiyoruz. Instagram da canlı yayınınızı açtığınızda ekranınızın sol üst kısmında gelen ziyaretçi sayısını görebilirsiniz. Ayrıca gelen ziyaretçilerinin sorduğu sorulara ulaşabileceğiniz ve katılımcıları canlı yayınına davet edeceğin başka bir bölümde bulunmaktadır. Bu bölümlerin hepsine canlı yayınını başlattığınızda sağ alttaki ikonlara tıklayarak, kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

instagram canlı yayın açma

Instagram Canlı Yayını Nasıl Kaydedilir?

Instagram canlı yayınızı takipçileriniz ile yaptınız. Burada aklınıza gelmesi gereken en önemli durum ise sizi takip eden kullanıcıların canlı yayınınıza katılamamasıdır. Belli nedenlerden dolayı Instagramda canlı yayınınıza katılamayan takipçileriniz için Instagram canlı yayınızı kaydetme seçeneğini de sizlere sunuyor. Canlı yayınınızı kapattıktan sonra gelen ekranda, sizlere canlı yayınınızı kaydedip kaydetmeyeceğiniz soruluyor. İsterseniz canlı yayınınızı silebilir, isterseniz de kaydedebilirsiniz. Eğer canlı yayınınızı kaydetmeyi seçerseniz, Instagramınızda hikayeler bölümünde canlı yayınınızın 24 saat görünür kalmasını sağlayabiliyorsunuz.

Bedava App Store iTunes Kart Kodları (Çalışan Kodlar)

Instagramda Canlı Yayın Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hangi uygulamada olursa olsun canlı yayın yaparken dikkat etmeniz gereken faktörler vardır. Instagramda canlı yayınızı yaparken dikkat etmeniz gereken faktörlerden birkaç tanesine sizler için değineceğiz. Öncelikle bağlantı ayarlarınızı kontrol ederek canlı yayınınızı başlatmalısınız. Bağlantı ayarlarının kötü olduğu bir canlı yayında donmalar, ses kaymaları gibi birçok sorun yaşayabilirsiniz. Instagram canlı yayınınızın aksamaması veya yayında donmaların olmaması için bağlantı ayarlarınızı kontrol etmelisiniz.

Dikkat edilmesi gereken başka bir faktör ise video kalitesidir. Video kalitesinin kötü olduğu bir canlı yayını takipçilerinizin izlemek istemeyeceğini unutmamalısınız. Ya da video kalitesinin çok yüksek olduğu bir durumda takipçilerinizin internet hızı bunu karşılayamayabilir. İkisini de göz önünde bulundurarak, canlı yayınınızın video kalitesini ayarlamalısınız. Bahsettiğimiz bu iki faktör yanında dikkat etmeniz gereken başka faktörlerde bulunmaktadır. Bunlar kameradaki görüntünüzü etkileyen aydınlatmalar, ses kalitesi, kullanacağınız cihazlardır. Aynı zamanda kullanacağınız cihazların şarjlarının olup olmamasına da dikkat ederseniz daha sağlıklı bir canlı yayın geçirebilirsiniz.

İnstagram Canlı Yayın Para Kazandırıyor Mu?

Bir çok kişinin merak ettiği sorulardan biride İnstagram canlı yayın para kazandırıyor mu sorusudur. Yapılan son güncelleme ile beraber İnstagram içerik üretici ve video üreticiler için  IG TV üzerinden canlı yayınlar yaparak para kazanmalarına olanak tanımaktadır. Sizde İnstaragm üzerinden canlı yayın yaparak para kazanabilirsiniz.

İnstagram Canlı Yayın Açmak Ne Kadar İnternet Yer

İnstagram canlı yayın açmak ne kadar internet yer, kaç gb internet harcar sorusu bir çok kişinin merak ettiği sorulardan biridir. Bir çok kişi İnstagramda canlı yayın yaparken internet paketinin bitmesini istemediği için kaç GB harcama yapacağını merak etmektedir. Ortalama 1 saat instagramda vakit geçirmek için 50 ile 100 MB internet harcamaktadır.  Ancak canlı yayın açmak ve yayın yapmak telefonun çekim kalitesine görüntü kalitesine bağlı olarak değişmesine karşın 30 dakika için ortalama 500 MB harcar.

instagramda canlı yayın

İnstagram Canlı Yayın Bildirimleri Açma ve Kapatma

Bir çok kişi özellikle çok fazla kişiyi takip edenlerin en rahatsız olduğu konulardan biride devamlı canlı yayın bildiriminin gelmesidir. İnstagram canlı yayın bildirimlerini açma ve kapatmak için;

 • İnstagram canlı yayın bildirimleri otomatik olarak açık halde bulunmaktadır.
 • Dilediğiniz zaman canlı yayın bildirimlerini açıp kapatabilirsiniz
 • İnstagram uygulamasına girin ve profil sekmesine tıklayın
 • Profilde sağ köşede bulunan 3 çizgi yada 3 nokta işaretini tıklayın
 • Açılan sayfadan ayarlara girin
 • Ayarlar sayfasında Bildirimler tuşuna basın
 • Açılan sayfadan ister tüm bildirimleri isterseniz sadece canlı yayın bildirimlerini açıp kapatabilirsiniz.

İnstagram Canlı Yayın Yorumlara Kapatma

İnstagram canlı yayınlarda bildirimleri gibi dilerseniz canlı yayın yorumlarını da kapatabilirsiniz. İnstagram canlı yayın yorumları kapatmak için ise,

 • Instagram hesabınıza giriş yaparak hikayeler kısmına girip üç nokta simgesine tıklayınız
 • Açılan sayfadan ayarlar linkine tıklayarak açılan pencereden alt kısma indiğinizde “yorum yapmayı kapat” linkine tıklayarak canlı yayınları yorumlara kapar diyerek kaydedebilirsiniz.
 • Dilerseniz ayar yaparak bazı yorumları kısıtlayabilirsiniz.

Telefondan ve Bilgisayardan Hangi Sitelere Girilmiş Nasıl Öğrenebilirim?

İnstagramda Canlı Yayın Açamıyorum

İnstagramda canlı yayın yapamıyorum diyorsanız bunun en güçlü nedenlerinden biri internetten tam olarak güçlü şekilde çekmemesidir. İnstagramda canlı yayın yapmak için internetinizin tam olarak çekmesi gereklidir. Eğer internetiniz zayıfsa İnstagramda canlı yayın yapamazsınız.

İnstagram Canlı Yayın Sonra İzlenir Mi

İnstagramda canlı yayın yatıktan sonra dilerseniz bu canlı yayını hikayenizde paylaşabilirsiniz. Bu sayede canlı yayın hem hikayede hem de hikaye arşivinde görülür. Bu sayede istediğiniz zaman canlı yayınızı tekrar izleyebilirsiniz.

Instagram canlı yayın indirme ve İnstagram canlı yayın sonra izlemek için canlı yayını kaydet derseniz canlı yayın telefonunuzun galerisine kayıt edilir.

 

Instagram Kullanım Yaşı Kaçtır?

Instagram kullanımı için 13 yaş ve üzeri sınır olarak belirlenmiştir.

TikTok da Yaş Sınırlaması Kaçtır?

TikTok ta yaş sınırlaması en az 16 olarak belirtilmiştir.

Sosyal Medya Uygulamalarında Neden Yaş Sınırlaması Bulunur?

Uygulamanın ve kişilerin güvenliğini sağlamak adına bulunur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu