Teknoloji Haberleri

Hes Kodu Nedir? Hes Kodu Nasıl Alınır?

Hes Kodu Nedir? Hes Kodu Nasıl Alınır? Salgın olarak belirlenen bir durumun tüm dünyayı etkilemesi ve ülkemizde de 2020 yılında görülmesiyle birlikte adeta endişeli günler yaşadık. Tüm dünyada yaşanan olumsuz sağlık tehlikesi söz konusuyken bazı tedbirler alınmıştır. Bunlardan biri de hes kodudur. Hes kodu açılımı olan Hayat Eve Sığar kapsamında kontrollü olarak kişilerin ulaşım, seyahat, okul yada her hangi bir devlet kurumuna girmeden önce risk taşıyıp taşımadığını belirlemek için istenen bir koddur.

Corano sonra artan salgının önüne geçmek için kişilerin  Covid-19 hastalığını taşıyıp taşımadıklarını belirlenmektedir. Hes kodu ile beraber eğer riskli grupta değilseniz seyahat, okul yada her hangi bir kuruma girişte sorun yaşamada işlemlerini yapabilirsiniz. Hali hazırda uçak firmaları, okullar ve bir çok kurum Hes kodu olmadan işlem yapmamaktadır.

Artan saldın ile beraber test sonucu pozitif olan veya pozitif hasta ile temas eden kişilerin diğer insanlarla temasını azaltmak için uygulamaya alınan Hes kodu Sağlık Bakanlığı tarafından kişiye özel olarak verilmektedir. Son yapılan düzenleme ile beraber HES kodunun alınması zorunlu hale gelmiştir.

Sizlere bu yazımızda hes kodu nedir? Hes kodu nasıl alınır? hes kodu alma e-devlet üzerinden nasıl alınır? ve SMS ile hes kodu alma yöntemlerinden bahsetmeye çalışacağım.

Vodafone Yurtdışı Arama Paketleri ve Ücreti

Hes Kodu Nedir?

Hes ( Hayat Eve Sığar) kodu Kontrollü sosyal hayat kapsamında test sonucu pozitif olan veya pozitif hasta ile temasta bulunan kişilerin diğer insanlar ile iletişimi azaltmak için devreye alınmış uygulamadır. Covid-19 hastalığınızı taşıyıp taşımadığınız hes kodunuz ile belirlenir. Hes kodu almadan seyahat edemeyeceğiniz gibi sınavlara katılmanız, okula gitmeniz yada her hangi bir kurumda işlem yapmanız mümkün değildir.

Sağlık Bakanlığı tarafından devreye alınan HES kodu Covid-19 riski taşıyıp taşımadığınızı belirlemek için kullanılır. Ayrıca bir çok kuruma girişte sizden HES kodunuz istenerek sorgulama yapıldıktan sonra işlemleriniz yapılacaktır. Örneğin devlet dairesine girişte danışma birimi sizden Hes Kodunuzu talep ederek sorguladıktan sonra içeri alacaktır.

Yurt Dışından Dönüşte Vergiden Muaf Eşya Getirme Şartları

Hes Kodu Ne İşe Yarar?

HES kodu ne işe yarar sorusuna cevap vermek gerekirse kişinin korona hastalığını taşıyıp taşımadığı ya da hasta biri ile temas edip etmediğini belirlemek için kullanılır. Mutlaka alınması zorunlu olan HES kodu sınavlarda, banka, uçak yada okul gibi toplu alanlarda salgının önlenmesi için kullanılır.

HES kodu alarak sizlerde şehirler arası yolcuk, sınav yada kamu kurum ve kuruluşlarında rahatlıkla işlem yapabilirsiniz.

Hes Kodu Nasıl Alınır?

Hes kodu alma işlemi için bir çok farklı yöntem bulunmaktadır. 3 farklı yöntem kullanarak Hes kodu alabilirsiniz. Sağlık bakanlığı tarafından hazırlanan Hayat Eve Sığar uygulamasını kullanarak kodunuzu alabileceğiniz gibi e-Devlet üzerinden ve SMS ile hes kodu almanız mümkündür.

Hes Kodu Alma Yolları;

 • Hayat Eve Sığar mobil uygulaması
 • e-Devlet uygulaması
 • SMS ile hes kodu alabilirsiniz.

Yukarıdaki yöntemleri kullanarak kolay ve hızlı şekilde hes kodu alabilirsiniz. Hayat Eve Sığar uygulamasını telefonunuza indirerek kullanabilirsiniz.

Hes Kodu e-Devlet Üzerinden Nasıl Alınır?

Hes kodu almak için e-Devlet uygulamasını kullanabilirsiniz. e-Devlet üzerinden hes kodu alma, üretme ve silme işlemlerinizi yapabileceğiniz gibi Hes kodu sorgulama işlemini de kolaylıkla yapabilirsiniz. Ayrıca 18 yaşından küçük çocuklarınızın hes kodu sorgulaması e-devlet üzerinden kolaylıkla yapılmaktadır

e-Devlet üzerinden Hes Kodu almak için https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme linkine tıklayarak hemen hes kodunu alabilirsiniz.

 • e-Devlet uygulamasına kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapınız
 • Açılan sayfadan Yeni Hes Kodu Oluştur linkine tıklayın
 • Hes kodunu kendiniz için mi yoksa 18 yaşından küçük aile bireyleri için alınacağını belirtin
 • Açılan sayfada hes koduna bir isim verin
 • Hes kodu geçerlilik süresi yada süresiz linklerinden birini tıklayın
 • Son olarak devam et tuşuna basarak Hes Kodunuzu alınız

Hes kodunuzu sisteme kaydedilecektir ve dilediğiniz zaman bu hes kodunu kullanabilirsiniz. Aynı şekilde Hes kodu sorgulama işlemlerini e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz.

Hes Kodu SMS ile Alma

Hes kodu alma yollarından bir diğeri ise SMS ile hes kodu almaktır. Ek bir ücret alınmamasına karşın SMS gönderim ücreti bulunmaktadır. Hes kodu sms ücreti operatörlerde değişiklik gösterebilir.

2023 kısa numarasına göndereceğiniz SMS ile;

 • HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,
 • TC kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan kişiler; HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,
 • T.C. Kimlik veya Yabancı Kimlik (99,98,97 ile başlayan) Numarası bulunmayan kişiler için Pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS göndererek,

Hes Kodu Almak Zorunlu Mu

Tüm yurt içi ve yurt dışı uçuşlarda, okullarda, sınavlarda ve devlet kurumlarda hes kodu almak zorunludur. Hes kodu almadan seyahat, tatil, eğitim, sınav yada devlet kurumlarından işlem yapanız mümkün değildir.

EBA Puan Kasma ve Kazanma Hilesi (KESİN YÖNTEM)

Hes Kodu Almak Ücretli Mi

Sağlık Bakanlığı hayat eve sığar uygulaması üzerinden ve e-Devlet üzerinden hes kodu almak tamamen ücretsizdir ve sizden asla her hangi bir ücret talep edilmez. SMS ile hes kodu alma işlemlerinde ise sadece standart sms gönderim ücreti bulunmaktadır ve asla ek bir ücret alınmaz.

Hes kodu almak için sakın kimseye paranızı kaptırmayın tamamen ücretsiz olan bu işlemi ücret ödemeden kendiniz halledebilirsiniz. Eğer her hangi bir sorun yaşarsanız yorum kısmına yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Hes Kodu Kaç Gün Geçerli

Hes kodu geçerlilik süresi tamamen sizin hes kodu alma yönteminize ve talebinize bağlı olarak değişmektedir. SMS ile alınan hes kodu en az 28 gün boyunca en fazla ise 1 yıl boyunca geçerlidir. E- Devlet ve Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden alınan hes kodu geçerlilik süresi ise en fazla 18 aydır. Eğer E-Devlet üzerinden kod oluşturduysanız geçerlilik süresini 18 ayı geçmeyecek şekilde kendiniz belirleyebilirsiniz.

Hes Kodu Doğrulama Hatası

Hes kodu doğrulama hatası genelde sistem hatasından ve yoğunluktan yaşanan sorunlardan biridir. Ayrıca kod blokeli ise  Otobüs, uçak yada seyahat araçları ile yolculukta belirlenen koltuk 5 dakika sizin adınıza bloklanır. İşleminizi 5 dakikadan fazla sürerse hata verir ve sizin tekrardan kod almanız gereklidir.

He kodu alma ve hes kodu nasıl alınır soruları için Sağlık Bankalığı  0850 477 04 77 numarasını arayabilirsiniz.

T.C. ile Hes Kodu Sorgulama

T.C. numarası ile hes kodu sorgulaması yapmak için en kolay yöntem e-devlet üzerinden T.C. numarası ile giriş yaparak sorgulamaktır. Daha önce oluşturduğunuz hes kodu sorgulama yada yeni hes kodu oluşturma işlemini e-devlet üzerinden yapabilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda hes kodu nedir? Hes kodu nasıl alınır sorularına cevap vermeye çalıştık aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

 

HES Kodu Nereden Alınır?

Hes kodunu SMS ile ya da e-Devlet üzerinden alabilirsiniz. Ayrıca Hayat Eve Sığar uygulamasından da bu işlemi yapabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı Hes Kodu Alma İletişim Numarası Nedir?

 İletişim numarası 0850 477 04 77

SABİM Nedir?

Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu