reklam
Teknoloji Haberleri

FiveM Terimleri ve Anlamları

GTA 5 RP Terimleri

FiveM Terimleri ve Anlamları; Dijital medyada zaman geçirenlerin çoğu piyasaya sürülen oyunları oynamaktadır. Son zamanlarda oyuncu sayısı hızla artan heyecanlı oyunların başında da GTA 5 gelmektedir. Oyun dünyasının vazgeçilmezleri arasına giren GTA 5 oyununda FiveM terimlerini öğrenerek oyunda çok daha etkin olabilirsin. GTA 5 FiveM terimleri ve anlamlarına dair merak ettiklerini cevaplıyoruz.

En Güzel Oyun Nickleri Erkek ve Kız Nickleri

FiveM Terimleri ve Anlamları

Bilgisayar oyunu denince hepimizin aklına ilk gelen oyunlardan birisi GTA 5’tir. İster GTA 5 Bedava Hesap kullanarak oyunu oyna; istersen de Bedava GTA 5 Key – Kod kullanarak satın almış ol, oyunu oynarken GTA 5 RP terimleri ise çokça kullanıldığı için herkes tarafından oyun içi terimlere dair aradığınız her şeyi senin için araştırdık. ve aradığınız her şeyi listeledik. Eğer GTA 5 Roleplay sunucularına yeni başlamayı düşünüyorsan, aşağıdaki terimler senin için kapsamlı bir rehber niteliğinde olacak.

FiveM terimleri ve anlamlarını öğrenmek ve FiveM oyun oynarken Roleplay yapmak için ilk önce bu programı da bilgisayarına indirerek kurmuş olman gerekiyor. GTA 5 Roleplay sunucularında oyun oynamaya başlamadan önce kesinlikle ve kesinlikle FiveM terimlerini öğrenmeli ve bu yönde hareket etmelisin. Çünkü Roleplay’e başlarken sen de bir oyuncuya hayat veriyorsun. Bu nedenle de oyunu gerçeğe uyarlama ve belli karakterleri de kontrol ederek bu karakterleri yaşatmak için çeşitli terimleri bilmeli ve kesinlikle kullanmalısın.

GTA 5 RP Terimleri

Senin için araştırarak yazımızın devamında paylaştığımız terimler sayesinde sen de GTA 5 Roleplay yaparken büyük rahatlık sağlayacaksın. Roleplay’e başlamadan önce bütün FiveM terimlerini öğrenerek ya da en azından terimlere aşina olarak oyunu oynamazsan çok geri kalırsın ve sunucu yöneticileri tarafından sunucudan atılabilirsin. Çünkü GTA 5 FiveM terimleri ve anlamları, oyunu oynarken pek çok durumda yardımına koşuyor ve bilmediğin zaman çok şey kaçırabilirsin.

GTA 5 FiveM terimleri ve anlamlarına birkaç örnekle başlayabiliriz:

In Character (IC): Bu terimin Türkçe karşılığı “Karakter içi” anlamına geliyor. Bu tür için gerçek dünya ile bir alakanın olmaması gerekiyor. Bir örnek vermek gerekirse, oyunda henüz tanışmadığın ancak dışarda tanıdın birisine oyun içerisinde ismiyle seslenmemeli ve oyun düzenine göre karakterine yön vermelisin.

Out Of Character (OOC): Bu terimin Türkçe karşılığı da “Karakter dışı” anlamına gelir ve bu olayları kapsar. Bir örnekle açıklamak gerekirse de oyundan birinin bilerek veya bilmeyerek düşmesi durumunda “/ooc Nereye gitti bu” gibi kullanabilirsin.

Yopmail Brawl Stars Hesap Çalmak

Vdm ve RDM Nedir?

Random DeathMatch (RDM): Karakterden bağımsız bir şekilde ve sebepsiz yere bir adamı öldürme durumunda kullanılır.

Vehicle DeatchMatch (VDM): Karakterden bağımsız bir şekilde ve sebepsiz yere araçla bir adamı öldürme durumunda kullanılır.

MetaGame (MG): Bu durum IC’ye benzemekle beraber, rol sırasında olmaması gereken bir durumu tarif etmek için kullanılır. Benzer bir örnek verecek olursak oyunda daha önce tanımadığın ama dışarda tanıştığın birisine gerçek ismiyle seslenirsen MG olur.

PowerGame (PG): Bu terim, gerçek hayatta yapılması mümkün olmayan şeyleri, oyun içerisinde yaptığın zaman kullanılır. Örneğin bir spor arabayla dağ başında gezmek.

fivem rol terimleri nelerdir - oyun dijital

Fivem Mixing Nedir?

Mixing IC-OOC: Yukarıda açıkladığımız IC ve OOC’yi karıştırdığınız, yani oyundaki karakterinizin rolü ile gerçek hayattaki kişilini karıştırdığın zaman bu terim ortaya çıkıyor ve kural ihlali yapmış sayılırsın.

Bunny Hopping: Gerçek hayatta bir noktadan başka bir noktaya daha hızlı gitmek için tabii ki koşarız. Ancak oyun içerisinde, koymak yerine sürekli olarak bir yerlere zıplayarak ilerlerlemeye başlarsan, gerçek hayatta olmayacak bir durumu meydana getirerek kural ihlali yaparsın ve ceza alabilirsin.

Retarted Roleplay: GTA 5 FiveM terimleri ve anlamları içerisinden bu terim, Roleplay yaptığınız her şeyin bir sebebinin ve bir dayanağının olması anlamına geliyor. Yani daha somut bir örnekle açıklamak gerekirse de normal hayatta durduk yere birisini öldüremezsin ve oyunda da yine sebepsiz yere birisini öldürmemen gerekiyor.

GTA 5 FiveM Terimleri 2023

Smileys IC: Oyun içerisinde kimi zaman yazarak da iletişim kuruyoruz. Ancak bu yazıları “xd, tm, mrb” gibi kısaltmalar kullanarak ya da yazım stilinden farklı bir şekilde yazdığın zaman da karakter dışına çıkmış sayılırsın ve kural ihlali yapmış oluyorsun.

Guns Out Of Ass (GOOA): Yine bu terim de PowerGame terimi ile biraz benzerlik gösterir. Tam olarak da normal şartlarda yapamayacağın bir yerden, herhangi bir silahı çıkarırsan, yani pantolonun cebinden yarı otomatik bir silah çıkarırsan bu terim kullanılır ve absürt bir durum olduğu için kural ihlali yapmış sayılırsın.

Bug Abuse: Eğer oyun içerisindeki hataları, IC karakterinin üzerinde kullanırsan bu terim karşılık buluyor.

Non RP Driving Nedir?

NON-RP: Bu terim, GTA 5 FiveM terimleri ve anlamları arasında en çok kullanılan terim olmakla birlikte Roleplay yapmamak anlamına geliyor.

Deathmatching (DM): Roleplay sırasında hiçbir sebebi olmadan birilerine zarar verirsen ya da öldürürsen DM terimi kullanılır.

Revenge Kill (RK): Daha önce kullandığın bir karakteri birisi öldürdüyse, oyunda başka bir karakter açarak o kişiden intikam alamazsın.

Car Surfing: Bu terim de arabaların ya da araçların içerisinde değil de üzerinde, adeta sörf yapıyormuş gibi yolculuk yapmaya verilen isimdir.

Age of Empires 3 Hileleri Güncel Yeni Hileler

Problock Nedir FiveM

Car Ramming: Kullandığın araçla, durduk yere çevredeki insanlara ya da araçlara çarparsan bu terim kullanılır.

Ninja Jacking (NJ): Eğer rolün gereği değil de tamamen kendi isteğin ile araç çalarsan bu terim kullanılır.

Refuse Roleplay: Eğer karakterin için verilen rolü yapmayı reddedersen bu terim kullanılır.

Copbait: Eğer gerçek hayatta polislere karşı yapmaman gereken bir hareketi yaparsan bu terim kullanılır. Bir örnek vermek gerekirse de polislerin önünde motosiklet ile ön kaldırarak geçersen bu terim kullanılır.

 

GTA 5 Oyunu İçin Kaç GB Alana İhtiyacımız Vardır?

Oyun için 72 GB boş alan yeterlidir.

GTA 5 Oyunu Kaç GB RAM?

Oyun 4 GB RAM.

GTA 5 Oyunu İçin Tavsiye Edilen Yaş Sınırı Nedir?

En az 18 yaşında olmak gerekmektedir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu