Müşteri Hizmetleri

Finansbank Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

Finansbank Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma; Bankacılık işlemlerinde çoğunlukla aldığımız hizmetle ilgili gerekli bilgileri ve sorun çözümlerini müşteri temsilcileri aracılığı ile yaparız. Finansbank 1987 yıllarında kurulan ve günümüzde de bir çok müşterisi bulunan bir bankadır. Finansbank müşteri hizmetlerine direk bağlanma için sizlere bu yazımızda ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağım. İlk temelleri 1987 yılında atılan Finansbank 1995 yılından sonra atılım yaparak hızlıca büyüme sürecine girmiştir. Yaptığım yatırımlar ve verdiği hizmetler ile müşteri ağını her geçen büyüten bankaların başında gelmektedir.

Bütün bankacılık işlemlerini telefon bankacılığı üzerinden hızlıca yapmanıza olanak sağlayan finansbank müşteri hizmetlerine bağlanmak bazen çık uzun sürmekte yada müşteri temsilcisi ile konuşmadan aramanın sonlanmasına neden olmaktadır.

Sesli yanıt sistemi üzerinden bir çok bankacılık işleminizi rahatlıkla yapabilmenize karşın müşteri temsilcisi ile direk görüşmeniz gereken durumlarda direk müşteri hizmetlerine bağlanmak hangi numaraları tuşlamanız gerektiği yazımızın devamında.

Finansbank Müşteri Temsilcisi İle Nasıl Görüşebilirim

Finansbank müşteri temsilcisi ile görüşme yapmak için müşteri hizmetlerine hemen bağlanmak için kısa yolunu bilenler oldukça basit olmasına karşın kısa yoldan müşteri temsilcisine bağlanmayı bilmeyenler için oldukça zahmetlidir.

Finansbank müşteri temsilcisi ile görüşmek için 0850 222 0900 numarasını aradıktan sonra sesli yanıt sistemi üzerinden müşteri temsilcisi ile görüşebilirsiniz.

TEB Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

Finansbank Müşteri Temsilcisine Direk Bağlanma 2023

Finansbank müşteri hizmetlerine direk bağlanmak için 0850 222 0900 numarasını aradıktan sonra sırası ile 1 ve ardından 5 tuşuna basarak müşteri temsilcisi ile direk görüşebilirsiniz.

Finansbank Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma yolu ise;
0850 222 0 900 -> 1-5

Finansbank Direk Müşteri Temsilcisi İle Görüşme

Finansbank müşteri hizmetleri ile direk görüşmek istiyorsanız sesli yanıt sisteminde zaman kaybetmek istemiyorsanız Finansbank müşteri temsilcisi numarası olan 0850 222 0 900 arandıktan sonra ilk olarak 1 daha sonra ise 5 rakamına basarak hızlı şekilde bağlanabilirsiniz.

Finansbank Müşteri Temsilcisine Bağlanmanın Kısa Yolu

Finansbank müşteri temsilcisine bağlanmanın bir diğer kısa yolu ise;

  • Finansbank müşteri hizmetleri numarası olan 0850 222 09 00 QNB Finansbank müşteri hizmetleri aranır
  • Sesli yanıt sisteminde sesi duyduğunuzda 1 tuşuna basın
  • Sonraki adımda ise 5 tuşuna basın
  • Son olarak 4 tuşuna basın
  • Eğer her hangi bir sıra yoksa müşteri temsilcisine direk bağlanırsınız.

Kendinizi Kimlik Hırsızlığından Korumanın 10 Yolu

Finansbank Müşteri Hizmetleri Ücretli Mi

Finansbank müşteri hizmetlerini aramak ücretlidir. Ücret kullandığınız paketten dakikalardan düşer ekstra ücret ödemezsiniz.

Finansbank Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Telefon No 0 (850) 222 09 00

Finansbank müşteri hizmetleri numarasını arayarak bütün bankacılık işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 

Finansbank Müşteri Temsilcisi ile Hangi Numara Üzerinden Doğrudan İletişim Kurabilirim?

Finansbank müşteri temsilcisine bağlanmak için 0850 222 0 900 numarasını arayabilirsiniz.

Finansbank Müşteri Temsilcisi ile Görüşmek Ücretli mi?

Finansbank müşteri temsilcisi ile görüşmek için fazladan bir ücret ödenmemektedir. Sadece tarifenize göre dakikalarınızdan düşer.

Finansbank Çalışma Saatleri Nedir?

09.00-17.00 arasıdır.

2 Yorum

  1. Kartımı caldirdim ve bloke ettirip yeni kart talebinde bulundum ama hala adresime ulasmadi

  2. BUGÜN İŞYERİNE GÖRÜŞME İÇİN GELİNDİ KREDİ KARTI İSTEMİYORUM DEDİM AMA GELEN ANLAMADI SANIRIM KAYIT YAPTI GİBİ GELDİ SANIRIM ÖYLE BİR İŞLEM OLDUYSA LÜTFEN İPTAL EDER MİSİNİZ. KART İSTEMİYORUM KESİNLİKLEEEE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu