Sosyal Medya

Facebook Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alırım?

Çalınan Facebook Hesabı Nasıl Geri Alınır?

Facebook Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alırım? ;  Sosyal medya uygulamaları hemen hemen herkes tarafından kullanılmaktadır. Sosyal medyada sıkça vakit geçirdiğimiz uygulamalardan biri de facebooktur. Facebook kullanıcıları kötü amaçlı yazılımlara maruz kalabiliyor. Peki Facebook Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alırım? yazımızda bulacaksınız. Facebook, oldukça geniş bir kullanıcı ağına ulaşmış olan sosyal medya uygulaması olup Facebook kullanıcıları kötü amaçlı yazılımlara maruz kalabiliyor. Peki Facebook Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alırım? yazımızda bulacaksınız.

Instagram Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alırım?

Çalınan Facebook Hesabı Kurtarma

Günümüzde gerek kullanıcı ağı, gerek sayfaları ve gerekse de kullanıcı sayfaları ile kullanım popülerliğini koruyan Facebook, aynı zamanda dikkatsiz kullanıcıları için, içerisinde pek çok tehdit de içeriyor. Art niyetli kişiler ve bir takım siyah şapkalı hackerlar, çeşitli kullanıcılara ait olan Facebook hesaplarını çalarak, kişilerin özel bilgilerine ve eriştiği bu veriler ile de kişinin diğer kişisel hesaplarına kolaylıkla ulaşabiliyor. Bu nedenlerden dolayı da Facebook kullanırken ekstra dikkatli olunmalı ve ve kullanılacak güçlü şifreler ile önlem almanız faydanıza oluyor. Peki Facebook Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alırım? Facebook hesap kurtarma işlemlerine dair adımları araştırdık.

Size ait olan sosyal medya hesaplarınıza sadece sizin erişmeniz bilgi güvenliği açısından oldukça önemli. İstenmeyen işlemler sonucunda Facebook şifreniz öğrenilir ve hesabınız bir başkasının eline geçerse ya da izniniz olmadan kişisel hesabınızın sizin bilginiz olmadan bir başkası tarafından erişildiğini düşünüyorsanız hesabınızın güvenliğini en kısa sürede sağlamanız gerekiyor. Bu nedenle oturum açtığınız şifreyi sadece sizin bildiğiniz daha güçlü ve daha karmaşık bir şifre değiştirmeli ve ardından da hesabınıza giriş yapılan hareket geçmişinizi kontrol etmelisiniz. Facebook şifreniz başkası tarafından kırılmış ve değiştirilmiş ise hesabınızı nasıl geri alabilirsiniz? adımlara beraber ayrıntılı olarak bakalım.

Facebook Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alırım?

Facebook, kullanıcılarının hesap gizliliğine ve hesap erişim güvenliğine her zaman büyük önem vermekle birlikte, çalınan Facebook hesabını geri almak için sizlere kolay bir yol sunuyor. Facebook hesap oluşturma aşamasında verdiğiniz bilgiler sayesinde hesap geri alma işlemini kolay bir şekilde yapabiliyorsunuz. Ama bundan önce, art niyetli kişiler tarafından hesabınızın kullanılıp kullanılmadığını nasıl tespit edersiniz? Aşağıda belirttiğimiz durumlardan birini veya birkaçını fark ederseniz hesabınıza sizden başka kişi veya kişilerin de eriştiğini söyleyebiliriz. Bu durumlar ise:

 • Oturum açtığınız e-posta adresiniz veya şifreniz değiştirilmişse,
 • Kullanıcı adınız ya da doğum tarihinizde bir değişiklik yapılmışsa,
 • Tanımadığınız kişilere arkadaşlık isteği gönderilmişse,
 • Bir başkası tarafından sizin yazmadığınız mesajlar görülüyorsa,
 • Daha önce oluşturmadığınız içeriklerin sayfanızda paylaşıldığını görürseniz hesabınız tehlike altında demektir.

Sadece size özel olması gereken Facebook hesabınıza bu şekilde başka biri/birileri tarafından erişim sağlandığını düşünüyorsanız hesabınızı birkaç kolay adımla geri alabiliyorsunuz.

Facebook Beni Engelleyenleri Görme

Facebook Hesap Kurtarma Nasıl Yapılır?

Çalınan Facebook hesap kurtarma işlemini tamamlamak için şu adımları takip etmeniz gerekiyor:

 1. İlk olarak size, sayfanın altında paylaştığımız Facebook’a ait olan “Başkasının Eline Geçmiş Hesabı Şikayet Et” sayfasını açıyorsunuz.
 2. Karşınıza yukarıdaki gibi bir sayfa açılıyor. Başkaları tarafından kullanılan Facebook hesabınızı geri alabilmek için aşağıdaki seçeneklerden “Hesabım Bir Başkasının Eline Geçti” butonuna tıklayın.
  başkasının eline geçmiş facebook hesabı şikayet et
  başkasının eline geçmiş facebook hesabı şikayet et
 3. Sonra, size yeni açılan pencereden, hesabınıza ait e-posta veya telefon numarası ile en son kullandığınız ya da ondan da önce girdiğiniz Facebook şifrenizi girin.
  mevcut veya eski facebook şifreni gir
  mevcut veya eski facebook şifreni gir
 4. “Devam” butonuna tıkladıktan sonra aşağıdaki sayfa açılıyor. Bu sayfada ise hangi adımları izleyeceğinizi göreceksiniz. Bu adımlar ile isterseniz şifrenizi değiştirebilir, isterseniz de hesabınızda sizden izinsiz yapılan değişiklikleri inceleyebiliyorsunuz. Ayrıca bu menü ile alternatif güvenlik önlemlerini de düzenleme imkanınız var.

   

  facebook hesabınızın güvenliğinden endişe ediyorsanız bilgileri doldurun
  facebook hesabınızın güvenliğinden endişe ediyorsanız bilgileri doldurun
 5. Buradaki işlemlerinizi tamamladıktan sonra hesabınızın şifre yenileme sayfasına geçin ve en son şifrenizi kullanarak hesabınıza ait, yeni ve güçlü bir şifre belirleyin.

   

  facebook hesabını güvende tut
  facebook hesabını güvende tut
 6. Yeni açılan sayfada sizden istenen bilgileri doldurduktan sonra devam butonuna basarak ilerleyin.
 7. Son aşamada ise son gönderilerinizi kontrol ederek size ait hesap bilgilerinizi doğruladıktan sonra hesabınızın güvenliğini tekrar sağlamış olursunuz.

Facebook Hesap Kurtarma Sayfasına Bağlanmak İçin 

Çalınan Facebook Hesabınızı Nasıl Kapatırsınız?

Facebook hesabınız çalındığında veya hesabınıza erişemediğiniz durumlarda kişisel Facebook hesabı kapatmak bir yöntem. Bunun için hesabınızı yukarıda belirttiğimiz yöntem ile kolayca geri alabilir ve sonrasında da hesabınızı kapatabilirsiniz. Facebook hesabı kapatmak için takip etmeniz gereken adımlar:

 1. Öncelikle facebook.com/hacked sayfasından şifrenizi değiştirerek hesabınıza yeni şifreniz ile giriş yapın.

   

  facebook ayarlar kısmına tıklayın
  facebook ayarlar kısmına tıklayın
 2. Hesabınızı açtıktan sonra “Ayarlar” butonuna tıklayın.

   

  facebook bilgilerin'e tıklayın
  facebook bilgilerin’e tıklayın
 3. Açılan sayfanın sol üst köşesinde bulunan “Facebook Bilgilerin” butonuna tıklayın.

   

  -dondurma ve silme- butonuna tıklayın
  -dondurma ve silme- butonuna tıklayın
 4. Buradaki menünün en aşağısında bulunan “Dondurma ve Silme” butonuna tıklayın.
 5. Adımı onaylayarak çalınan hesabınızın tekrar başkasının eline geçmemesi için dondurabilir veya silebilirsiniz.

Facebook Hesabınızı Nasıl Daha Güvenli Hale Getirebilirsiniz?

Facebook hesabınızı koruma altına almak için şu yöntemleri kullanmanız, hesabınızın güvenliğini artırıyor. Ayrıca Facebook hesap kurtarmanıza da gerek kalmadan sorunsuz bir şekilde hesap güvenliğini sağlamış oluyorsunuz. Facebook hesabınızı daha güvenli hale getirmek için çeşitli yöntemler:

 1. Hesabınıza giriş yaptığınız şifreyi uzun tutun. Şifreniz ne kadar uzun olursa parolanızın kırılması da o derece zorlaşır.
 2. Oluşturduğunuz yeni şifrenin sadece rakamlardan oluşmamasına özen gösterin.
 3. Yeni şifrenizde rakamların yanı sıra harf ve noktalama işaretlerini de kullanmanız güvenliği artırıyor. Ayrıca daha güvenli bir şifre oluşturmak için hem büyük hem de küçük harf kullanın.
 4. Facebook profilinizde yazan e-mail adresinizi arkadaşınız olmayan kişilere kapatarak bu bilgiyi tanımadığınız kişilerden gizleyin. Hesabınızı ele geçirmek isteyen kişiler, açık olan e-mail adresinizi rahatlıkla görebilir ve hesabınıza saldırı düzenleyebilir.
 5. Facebook’a tanımlı olan e-mail şifreniz de kesinlikle Facebook hesabınızda kullandığınız şifreden farklı olmalı. Bu sayede iki hesabında ayrı ayrı güvenliğini sağlamış oluyorsunuz.
 6. Son olarak da Facebook hesabınıza, size ait olan bir telefon numarası tanımlayın. Bu yöntem ile şifrenizi değiştirmek isterken sizin telefonunuza mesaj gelecek ve sizden başka birinin şifrenizi değiştirip değiştirmediğini kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Facebook Şifre Kırma Programlarına Dikkat

Daha önce, Facebook şifre kırma programı, hesap çalma programı gibi programları görmüş ve bu programları indirmek için gösterilen linklere tıklanması gerektiği ile karşılaşmışsınızdır. Bu şekilde gerçek olmayan ve sizi kandırmaya yönelik vaatlere kesinlikle kanmayın ve size gösterilen indirme linklerine de asla tıklamayın. Çünkü Facebook şifre kırma, hesap çalma gibi işlemler internette gösterilen bu sahte programlar ile yapılacak bir şey değil. Bu gibi zamanlarda Facebook bilgilerinizin karşı tarafa geçmesi sizin hesabınızın çalınma olasılığı daha yüksek.

Burada size gösterilen programlar tamamen bilgisayarınıza virüs bulaştırmak ve sizin bilgilerinizi ele geçirmek için hazırlanıyor. Buradaki linklere tıkladığınız zaman bilgisayarınıza virüs bulaşacağı için bu tip programların varlığına inanmayın ve asla indirmeyin.

Ayrıca son olarak belirtmek isteriz ki hiçbir siteye Facebook şifresi girmeyin! Bazı siteler, erişim için sizin Facebook üzerinden, istediğiniz siteye giriş yapmanız istiyor. Bilmediğiniz ve popüler olmayan sitelere Facebook hesabınız ile giriş yapmayın. Eğer bu şekilde Facebook ile giriş yaparsanız, Facebook hesap bilgileriniz karşı tarafa geçer ve hesabınız çalınabilir!

Ayrıca bakınız:

Facebook Hesabı Kalıcı Olarak Silme ve Kapatmak için 

Facebook Messenger’da Diğer Kutusuna Nasıl Bakılır?

 

Facebook Şikayet Etme Nasıl Yapılır?

Şikayet etmek istediğiniz gönderinin üst köşesindeki simgeye dokunarak şikayet et kısmını seçebilirsiniz.

Facebook Şifremi Unuttum Ne Yapabilirim?

Facebook şifresini unutan kişiler şifremi unuttum kısmından yeni bir şifre oluşturabilirler.

Instagram Yaş Sınırı Kaçtır?

13 tür.

Bir Yorum

 1. Merhaba, Geçenlerde facebook hesabım başkası tarafından ele geçrildi. buradaki adımları uyguluyorum, fakat hesabıı ele geçiren şahıs iki adımlı doğrulamayı aktif hale getirdiği için koda ulaşamıyorum. Bu duruma ne yapmam gerekiyor?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu