reklam
Teknoloji Haberleri

EBA TV Frekans Ayarlama ve Frekans Bilgileri

EBA TV Frekans Ayarlama ve Frekans Bilgileri; Eğitimin son zamanlarda yeni adresi EBA TV oldu. EBA TV kullanıcıları sistemin işleyişini merak etmekte ve sistemi nasıl kullanacaklarını araştırmaktadır. EBA yani eğitim bilişim ağı sayesinde eğitime ara verilmeden dersler devam etmektedir. Eba tv frekans ayarlama ve frekans bilgileri okulların zorunlu olarak kapatılmasından sonra Milli Eğitim Bakanlığının aldığı karar ile evden eğitim sistemi geçiş sağlanmıştır. Öğrencilerin Televizyondan canlı olarak eğitimlerine devam etmelerini sağlayan EBA TV frekans bilgileri ve EBA tv kurulumu ile ayarları en çok merak edilen sorulardan biri olmuştur.

Online eğitime geçiş ile beraber ilkokul, Ortaokul ve Lise öğrencilerinin uzaktan eğitim için mutlaka Eba tv frekans ayarlarını yapmaları ve eba tv kurulum ayarlarını gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

TRT EBA tv eğitimleri sabah 09:00 ile 13:30 arasında ders programına göre devam edecektir. Halen TRT EBA TV frekans ayarlarını yapmayanlar için EBA TV ayarları nasıl yapılır? EBA TV frekans ayarları bilgileri hakkında sizlere ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağım.

Eba Öğrenci Girişi Yapma Hesap Oluşturma ve Şifremi Unuttum

EBA TV Frekans Ayarlama Nasıl Yapılır

Eba tv uzaktan eğitim sistemi ile televizyonlardan canlı olarak eğitim sistemine devam edilecektir. Test olarak yayına başlayan eba tv 3 farklı kanal ile ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine eğitim vermeye başlayacaktır. Eba tv uydu ayarları nasıl yapılacak sorusuna cevap vermek gerekirse ayarları;

SD (Standart çözünürlüklü) EBA TV İlkokul SD, EBA TV Ortaokul SD, EBA TV Lise SD kanalları TURKSAT uydusu üzerinden 1916 MHz, Vertical (Dikey), Sembol Oranı:30.000 FEC:3/4 parametreleri ile yayınlanmaktadır.

TKGS (TURKSAT Kanal Güncelle Sistemi) sistemine sahip uydu alıcılarda ya da uydu alıcılı TV’lerde;

 • EBA TV İlkokul SD 89. kanaldan,
 • EBA TV Ortaokul SD 90. Kanaldan,
 • EBA TV Lise SD 91. kanaldan izlenebilir.

HD (yüksek çözünürlüklü) EBA TV İlkokul HD, EBA TV Ortaokul HD, EBA TV Lise HD kanalları TURKSAT uydusu üzerinden 12084 MHz, Horizontal (Yatay), Sembol Oranı:13750 FEC:2/3 parametreleri ile yayınlanmaktadır.

TKGS sistemine sahip olan uydu alıcılarda ya da uydu alıcılı TV’lerde;

 • EBA TV İlkokul HD 86. kanaldan,
 • EBA TV Ortaokul HD 87. kanaldan,
 • EBA TV Lise HD 88. kanaldan izlenebilir.

EBA TV Frekans Bilgileri

Eba tv frekans ayarlarını dilerseniz kendiniz kanal ayarlarından manuel yada elle ayarla kısmından kendiniz girerek arama yapmanız yeterlidir. EBA tv frekans bilgileri ise;

HD Alış bilgileri:
Alış frekansı :12.084 MHz
Polarizasyon : Yatay (H)
Sembol oranı : 13.750
FEC : 2/3

SD Alış bilgileri:
Alış frekansı :11.916 MHz
Polarizasyon : Dikey (V)
Sembol oranı : 30.000
FEC : 3/4

EBA TV Nasıl İzleyebilirim

Eba tv izlemek için televizyon yada internet hizmetinizin olması yeterlidir. Ayrıca dilerseniz gün içerisinde tekrar yayınları TV üzerinden izleyebileceğiniz gibi eba sitesinden tekrar konularını izlemeniz mümkün.

EBA TV Frekans Dijiturk

Dijitürk aboneliği olan öğrenciler EBA TV eğitimlerini izlemek için Digiturk 151. Kanal 152. Kanal 153. Kanal listesini açarak izleyebilir.

EBA TV Frekans Bilgiler D-Smart

D-Smart kullanan abonler eba tv izlemek için D-Smart 365. Kanal 366. Kanal 367. Kanallarını açmaları gereklidir.

EBA TV Frekans Bilgileri Turkcell TV Plus

Turkcell TV kullanan aboneler EBA tv izlemek için Turkcell TV+ 106. Kanal 107. Kanal 108. Kanallarını açmaları gerekmektedir.

EBA TV Frekans Tivibu

Tivibu kullanan aboneler EBA TV online eğitim yayınını izlemeleri için Türk Telekom/Tivibu 401. Kanal 402. Kanal 403. Kanallarını açmaları gerekmektedir.

Turksat Kablo TV EBA

Turksat kablo tc yayınını kullanan aboneler eba tv yayınlarını izlemek için Türksat Kablo Tv 465. Kanal 466. Kanal 467. Kanallarını açmaları gerekmektedir.

TV PLUS, Turksat kablo TV, Tivibu ve Dijiturk kullanan abonelerin her hangi bir ayar yapmalarına gerek yoktur. Eba tv yayınları otomatik olarak televizyonlarına kurulup hangi kanalda olacağı abonelerine bildirilmiştir.

Eba TV Nasıl Ayarlanır

Eba TV İzlemek için genelde çoğu tv de her hangi bir ayar yapmanıza gerek yoktur. Ancak her hangi bir ayar yapmanız gerekirse aşağıdaki ayarları yapabilirsiniz.

 • TRT-EBA TV yayınlarının TÜRKSAT uydu parametreleri
 • HD Alış bilgileri: Alış frekansı :12.084 MHz Polarizasyon : Yatay (H) Sembol oranı : 13.750 FEC : 2/3
 • SD Alış bilgileri: Alış frekansı :11.916 MHz Polarizasyon: Dikey (V) Sembol oranı : 30.000 FEC : 3/4
 • Eğitim kanalları digital platformlarda hangi kanallarda olacak?
 • Digital platformlarda, TRT-EBA TV’ler şu kanallar üzerinden yayında olacak:
 • TRT-EBA TV İlkokul TRT-EBA TV Ortaokul TRT-EBA TV Lise
 • Türksat Kablo Tv 465. Kanal 466. Kanal 467. Kanal
 • Türk Telekom/Tivibu 401. Kanal 402. Kanal 403. Kanal
 • Turkcell TV+ 106. Kanal 107. Kanal 108. Kanal
 • D-Smart 365. Kanal 366. Kanal 367. Kanal
 • Digiturk 151. Kanal 152. Kanal 153. Kanal

Bakanlığın, “www.meb.gov.tr” adresinden de kanallara ilişkin ayrıntılı bilgi alınabilecek.

TRT Eba TV Telefondan İzlenir Mi

Eba TV’yi televizyondan izleyebileceğiniz gibi telefonunuzdan izlemeniz mümkün. Ancak internetten yada telefondan izlemek yoğun şekilde internet harcayacağından donma yada kopma sorunu yaşamamak için TRT EBA TV den izlemeniz daha sağlıklı olacaktır.

Turkcell EBA 6 GB Bedava İnternet

EBA TV Yayın Akışını Nereden Öğrenebilirim

Yayın akışlarına eba.gov.tr ana sayfasından ve TRT internet sitesinden günlük ve haftalık yayın akışına ulaşılabilecektir. Ayrıca, her akşam yayın sonlandıktan sonra ve sabah yayın başlayana kadar televizyon ekranından görüntülenebilecektir.

EBA TV Yayınlarında Tekrar Olacak Mı

Eba TV tekrar yayınları eğitim bittikten sonra gün içerisinde 1 yada 2 defa olarak tekrarlanması düşünülmektedir. Eğitim bittikten sonra TRT EBA üzerinden tekrar yayınını izlemeniz mümkün.

Eba TV frekans bilgileri ve EBA TV frekans ayarları hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz. Öğrencilerimize yardımcı olmak için biz hazırız sorularınız yorum kısmına yazmanız yeterlidir.

 

Hangi EBA Tv Kanalları ile Hizmet Verilmektedir?

Eba Tv üç farklı kanal ile öğrencilerin eğitimlerine destek olmaktadır. Eba Tv İlkokul, Eba Tv Ortaokul ve Eba Tv Lise ile yayınlarına devam etmektedir.

EBA Tv Kanalları Hakkında Ayrıntılı Bilgiye Nasıl Ulaşabilirim?

EBA Tv kanalları hakkında tüm merak ettiğiniz bilgilere “www.meb.gov.tr” adresinden ulaşabilirsiniz.

EBA da Ders Tekrarları Var mıdır?

Evet.

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu