reklam
Teknoloji Haberleri

Eba Öğrenci Girişi Yapma Hesap Oluşturma ve Şifremi Unuttum

EBA Öğrenci Girişi Yapma Hesap Oluşturma ve Şifremi Unuttum; Uzaktan eğitim sistemi ile öğrencilerine kesintisiz ders imkanı sunan sitemlerden biri de EBA TV dir. Eğitim Bilişim Ağı ile tüm olumsuzluklara rağmen eğitimin kesintiye uğramaması için çalışmalarına devam etmektedir. EBA TV öğrenci girişi ve hesap oluşturma sistemi hakkında birçok merak edilen soruların cevaplarını sizler için bu yazımızda paylaştık. 

Güzellik merkezleri, cafe ve restoranlar başta olmak üzere pek çok mağaza ve dükkanın kapanmasına neden olan, halkı evde kalmak zorunda bırakan ölümcül ve bulaşıcı coronovirüs tehlikesi; okulların kapanmasını da beraberinde getirdi. Ekonomiyi alt üst eden coronavirüs; eğitim sektöründe de değişikliğe gitmeyi zorunlu bir hale getirdi.

Öğrencilerin olası virüs tehlikesine karşı virüs tehdidi atlatılana dek okullarına gitmeleri yasaklandı.

Milli Eğitim Bakanı’nın yaptığı açıklama ile 23 Mart’tan sonra ilkokul, ortaokul ve liselerde uzaktan yani online eğitime geçilecek.

Uzaktan eğitim; EBA üzerinden ve bazı TRT kanalları üzerinden verilecek.

Eğitimin EBA üzerinden verilecek olması, öğrencileri ve velileri EBA’ya nasıl girilir? sorusunu araştırmaya itti.

Öyle ki son birkaç gündür EBA öğrenci, veli girişi nasıl yapılır? arama motorlarında en çok aranan konular arasında bulunuyor.

Peki, EBA öğrenci girişi nasıl yapılır? Öğrencilerin online eğitimlere katılmak için neler yapmaları yani hangi adımları izlemeleri gerekiyor?

Turkcell EBA 6 GB Bedava İnternet

EBA Öğrenci Girişi Hesap Oluştur

EBA’ya girebilmenin iki farklı yolu bulunuyorBunlardan ilki öğretmenin ya da velinin e-devlet ya da MERSİS bilgileri ile sisteme giriş yapmaları ve öğrenci adına giriş şifresi almaları.

Yani öğrenciler; öğretmenlerinden ya da velilerinden kendilerine iletilen şifre ile sisteme kolaylıkla giriş yapabiliyorlar.

EBA hesabı olan yani şifreleri kendilerine verilmiş olan öğrenciler; TC kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme girebiliyor.

Henüz EBA hesabı olmayan yani şifresi mevcut olmayan öğrencilerin ise EBA hesabı oluşturmaları gerekiyor.

EBA hesabı olmayan öğrencilerin https://giris.eba.gov.tr/EBA_GIRIS/giris.jsp linkini tıklamaları, ardından sayfada karşılarına çıkan ‘öğretmen, öğrenci ve veli’ şeklindeki 3 farklı alternatiften öğrenci seçeneğini tercih etmeleri, son olarak da hemen seçeneklerin altında yer alan EBA kategorisine tıklamaları gerekiyor.

Eba Öğrenci Girişi Şifre Alma

Adım adım nasıl EBA hesabı oluşturabileceğinizi aşağıdaki şekilde anlatabiliriz:

Henüz bir şifreniz yoksa ‘EBA hesabı oluştur’; seçeneğine tıklamalısınız.

Bu seçeneği tıkladığınızda karşınıza velinizin cep telefonuna şifre gönderildiğine dair bir uyarı yazısı çıkıyor.

Bu şifreyi girip, hesap oluşturmaya devam edebiliyorsunuz.

Velinizin telefonuna herhangi bir mesaj gelmemesi halinde ise ‘ SMS gelmedi, şifre oluşturmaya devam et’ seçeneğine tıklamalısınız.

Sonraki aşamalarda sizden talep edilen bilgileri doldurup, sisteme girebiliyorsunuz.

(Güvenlik kodu, TC kimlik numarası, nüfus cüzdanı seri no ya da cilt no ve öğrenci numarası; talep edilen bilgiler arasında bulunuyor).

Alternatif olarak e-Devlet üzerinden de EBA’ya giriş yapabiliyorsunuz.

Aynı zamanda Açık öğretim lisesinde okuyan öğrenciler ya da yurtdışı öğrencileri için de farklı giriş seçenekleri bulunuyor.

Eba Öğrenci Girişi Şifremi Unuttum

Eba öğrenci giriş sistemine daha önce kayıt olup şifresini unutanlar eba şifremi unuttum adımlarını takip ederek şifrelerini yenileyebilirler. Unutulan şifre için “Şifremi Unuttum” bağlantısına tıklayarak doğrulama yöntemi seçimi yaptıktan sonra yeni şifreleri ile eba öğrenci girişi yapabilirler. Unutulan şifre için dilerseniz e-posta yada telefon numarası seçimi yaparak şifrenizi alabilirsiniz.

EBA Öğretmen ve Veli Girişi Nasıl Yapılır?

Öğretmen ve veli girişleri de  https://giris.eba.gov.tr/EBA_GIRIS/giris.jsp   linki üzerinden yapılıyor.

Veliler, sadece e-Devlet ile EBA’ya girebilirken; öğretmenler MEBBİS, e-Devlet ya da yurtdışı seçeneklerinden birini tıklayarak, sisteme giriş yapabiliyorlar.

Son olarak hem öğrenciler hem öğretmenler hem de veliler; KAREKOD oluşturarak EBA’ya girebiliyorlar.

Bu noktada sisteme girmek için sayfadaki karekodun akıllı telefonlara okutulması gerekiyor.

EBA Nedir?

Eğitsel içeriklerin yayınlandığı, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2012 yılında kurulan EBA; Fatih projesi kapsamında ders içeriklerinin internet ortamından sunulduğu bir platform.

EBA sayesinde öğretmenler, tüm ders içeriklerine tek bir platform üzerinden erişebiliyor, öğrencilerine ödevler, etkinlikler ve projeler gönderebiliyor, öğrencilerini izleyip, eksikliklerini tespit edebiliyor.

Sisteme giren veliler ise çocuklarının sınav tarihlerini, performanslarını, akademik başarılarını ve çok daha fazlasını sistem üzerinden takip edebiliyorlar.

Öğrenciler, tüm derslerine sistem üzerinden erişmenin yanı sıra öğretmenlerine ve okul arkadaşlarına da ulaşabiliyor, başarılarına dair öğretmenlerinden ayrıntılı rapor alabiliyor, kısacası eğitim hayatlarına dair pek çok bilgiye okul dışında sistem sayesinde erişebiliyorlar.

Eba Öğrenci Girişi Hata Veriyor Sorunu

Eba öğrenci girişi bazen yoğunluğa bağlı olarak hata verebilir. Genelde sistem tarafından tanımlanmayan bir hata oluştu yada bağlantı kopma sorunlarında modem ve bilgisayarı yeniden başlatmak sorunun ortadan kalkmasını sağlayabilir. Ayrıca öğrenci, öğretmen ve velilerin yoğun şekilde girişleri sistemin kilitlenmesine neden olabilir.

Vodafone EBA 6 GB Bedava İnternet

Eba Öğrenci Girişi Paralı Mı

Eba öğrenci girişi ücretli mi ve eba öğrenci girişi paralı mı sorusu öğrenciler tarafından çok sık sorulan ve merak edilen soruların başında gelmektedir. Eba sistemine giriş yapmak tamamen ücretsizdir ve sizden asla ücret talep edilmez.

EBA TV Kanalları:

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan bir diğer açıklamaya göre 20 Mart tarihinde açılan EBA TV kanalları üzerinden öğrenciler, derslerini takip edebilecek.

Açıklamaya göre TRT üzerinden 3 farklı kanal 6 farklı frekansla yayın yapılacak. 3’ü HD 3’ü SD yayın altyapısıyla yapılacak yayınlar sayesinde öğrenciler; dersleri TRT kanalları üzerinden izleyebilecekler.

EBA TV ilkokul, EBA TV ortaokul ve EBA TV lise olacak şekilde 3 farklı kanalda 23 Mart’ta eğitimler başlayacak.

20 dakika sürecek derslerden sonra 10 dakikalık etkinlik kuşağı yayınlanacak.

İlkokul ve ortaokul dersleri 09.00-13.30 arasında devam edecekken; lise dersleri ise 09.00-14.30 arasında olacak. Eba TV ayarları hakkında bilgi almak için EBA TV Frekans Ayarları yazımızı okuyabilirsiniz.

Öğrencilere gün içerisinde dersleri tekrar izleme şansı da verilecek. İlkokul ve ortaokul tekrar dersleri 13.30-17.30 ve 17.30-21.30 arasında verilecekken, lise tekrar dersleri ise 15.00-21.00 saatleri arasında yayınlanacak.

Sizlere bu yazımızda eba öğrenci girişi, eba hesap oluşturma ve eba şifremi unuttum soruları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

 

Veliler EBA ya Girebilir mi?

Veliler EBA ya e-Devlet üzerinden giriş sağlayabilmektedir.

EBA Derslerini Kaçıranlar Tekrar Dersi İzleyebilir mi?

EBA da dersleri herhangi bir nedenle izleyemeyen bireyler ya da tekrar dinlemek isteyenler için gün içerisinde sistemde tekrar izleme imkanı bulunacaktır.

EBA Şifresini Nasıl Alabilirim?

EBA sitesine giderek hesap oluşturabilirsiniz.

Yazımızı Puanlamak İster misin?

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu