reklam
Teknoloji Haberleri

e-Devlet Şifre Alma

e-Devlet Şifre Yenileme

e-Devlet Şifre Alma; Ülkemizde bazı sistemler vatandaşların kolay işlem yapabilmesi için devreye sokulmuştur. Bizlere birçok işlem kolaylığı sağlayan e-Devlet sistemi de bu sitemlerden biridir. Günümüzde artık hemen hemen herkes tarafından kullanılmakta olan bu sistemle her şey çok daha kolay… Devlet ile olan işlemlerimiz yürütebileceğimiz “e-Devlet şifre alma nasıl yapılır?” ve “e-Devlet şifre yenileme” adımlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Günümüzde teknolojik gelişmelerin giderek artması ve hemen her alanda online işlemlerin araştırılması ve online işlem kolaylığı sağlamak için devlet ile ilgili gerçekleştirebileceğimiz pek çok işlem artık dijital dünyaya taşınmaya başladı.

E-Devlet Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

e-Devlet Portalı

Bunun için de devlet tarafından yürütülen proje kapsamında da e-Devlet portalı oluşturularak, her vatandaşın bir şifre alarak, bu portal üzerinden pek çok işlemini kolaylıkla gerçekleştirmesine olarak sağlandı. Peki bu portala girebilmemiz için takip etmemiz gereken “e-Devlet şifre alma adımları neler?” ve daha sonrasında ise şifremizi unuttuysak da “e-Devler şifre yenileme işlemleri”ne dair yapmamız gerekenleri bu yazımızda bulacaksınız.

Bizler için, devlet tarafından sunulan hizmetlerin, elektronik ortamda ulaşılabilir kılınması amacıyla oluşturulan e-Devlet portalı sayesinde, bizler için daha kolay ve daha etkin bir şekilde, güvenli, hızlı, kaliteli ve kesintisiz bir şekilde sağlanması amaçlanıyor. Bu kanal aracılığı ile pek çok işlemi kolaylıkla ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek de bizler için büyük avantaj sağlıyor.

e-devlet on the app store

e-Devlet Şifre Alma

e-Devlet şifresi almak için izleyebileceğimiz iki farklı yol vardır. Bu yöntemler ise yurt içinde ve yurt dışında yaşayanlar için ayrılıyor. e-Devlet şifresi almak için:

 1. Yurt içinde yaşayan kişiler için PTT iş yerlerinden veya PTT yetkili acentelerinden;
 2. Yurt dışında yaşayan kişiler ise Dışişleri Bakanlığı’na bağlı elçilik ve konsolosluklara başvuru yaparak e-Devlet şifresi alabilirler.

Bunların dışında kullanabileceğiniz ancak her zaman ve her işlemde kullanma kısıtlaması yaşayabileceğiniz başka bir yöntem ise bankaların online hizmetlerinden “Mobil imza, Elektronik imza, yeni TC kimlik kartı veya internet bankacılığı” şifreleriniz var ise bu işlemleri aktif olarak kullanıyorsanız e-Devlet portalına, bu kanallar üzerinden giriş yaptıktan sonra yeni bir şifre oluşturarak kullanabilirsiniz.

PTT’den e-Devlet şifresi almak için şu adımları takip edin:

 1. e-Devlet portalına giriş yapmak için ilk önce herhangi bir PTT şubesine gidin.
 2. PTT şubesine giderken gittiğiniz zaman, sadece kimlik kartınızı göstermeniz ve e-Devlet şifresi almak istediğinizi belirtmeniz yeterli oluyor.
 3. Bunun ardından sadece 2 TL gibi bir işlem ücreti ödeyeceksiniz.
 4. Ödeme işlemini de yaptıktan sonra birkaç dakika içerisinde e-Devlet şifre alma işlemleriniz gerçekleştirilerek ilk giriş için kullanabileceğiniz bir şifre size veriliyor.

E-Devlet portalına direk erişmek için > TIKLAYIN

Devlet Bankaları Hangileri? Devlete Ait Tüm Bankalar

Kimler e-Devlet Şifresi Alabilir?

e-Devlet şifresi alabilecek olan kişiler:

 1. 15 yaşını dolduran bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları,
 2. Mavi karta sahip olan kişiler ( 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 28. maddesinde belirtilen yabancı ülke vatandaşları ),
 3. Türkiye Cumhuriyeti yetkili makamları tarafından verilen yabancı kimlik numarasına sahip olan yabancılar da e-Devlet şifre alma hakkına sahip oluyorlar.

E-Devlet Üzerinden Vodafone Borç Sorgulama ve Ödeme 

İnternet Bankacılığı ile e-Devlet Girişi Nasıl Yapılıyor?

Herhangi bir bankanın internet bankacılığı hizmetinden yararlanıyorsanız internet bankacılığı ile e-Devlet girişi yapmak için şu adımları takip ederek e-Devlet portalına giriş yapabilirsiniz:

 1. https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Banka-Giris sayfasına giderek, ekranda görünen ve internet bankacılığı müşterisi olduğunuz bankayı seçin.
 2. Size açılacak olan internet şubesi sayfasına, banka bilgileriniz ile giriş yapın.
 3. Ardından sizi otomatik olarak ve başka bir şifreye ihtiyacınız olmadan e-Devlet portalına giriş yapabilirsiniz.

e-Devlet Şifre Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

e-Devlet şifrenizi yenilemek için eğer e-Devlet hesabınıza cep telefonu numaranızı ve e-posta adresinizi e-devlet platformunda daha önce tanımlamış ve doğrulamışsanız, herhangi bir PTT şubesine gitmenize gerek kalmadan şifrenizi kolay bir şekilde yenileyebilirsiniz. Ancak e-Devlet platformundaki cep telefonu numaranızı ve e-posta adresinizi tanımlamamışsanız, aynı e-Devlet şifre alma işleminde olduğu gibi sadece PTT şubesine giderek şifrenizi yenileyebilirsiniz. e-Devlet portalı üzerinden telefon ve mail adresi doğrulamasını yaptıysanız, e-Devlet şifrenizi yenilemek için şu adımları takip edebilirsiniz:

 1. İlk önce e-Devlet giriş sayfasında yer alan “Şifremi Unuttum” butonuna tıklayın.
 2. Karşınıza açılacak olan sayfa üzerindeki şifre değiştirme seçeneklerden birini işaretleyin ve ardından “Devam Et” butonuna tıklayın.
 3. Sonrasında ise kimlik doğrulamanızı yapabilmek için şu an sahip olduğunuz kimlik tipini seçerek size ait olan “Kimlik No” ve “Kimlik Detay” adımlarında, sizden istenen kimlik bilgilerinizi ilgili yerlere yazın.
  1. T.C. Nüfus Cüzdanı, Mavi Kart ve Yeni Kimlik Kartı seçeneklerinden birini seçtikten sonra ise “Seri No” alanını doğru olarak doldurduğunuzdan emin doldurun.
   Not: Seri no, size ait olan nüfus cüzdanınızın ön kısmında bulunan, üç haneli seri numarasıdır. Örneğin: A11.
  2. Eğer geçici kimlik belgesi ile şifrenizi değiştirmek istiyorsanız da bu seçeneğini seçtikten sonra “Belge No” kısmını doğru olarak doldurmanız isteniyor. Burada yazmanız gereken belge no ise geçici kimlik belgenizin üzerinde yazan belge numarasıdır.
 4. e-Devlet portalına kaydettiğiniz “cep telefonu ve mail adresinize” ait iletişim bilgilerinizi yazın.
 5. Bunun ardından “Güvenlik Kodu” sayfası üzerinde, cep telefonunuza veya e-posta adresinize, şifrenizi yenilemek için gönderilmiş olan “Doğrulama kodunu” yazın.
 6. Doğrulama adımını bitirdikten sonra sizi yeni şifre oluşturma adımına yönlendiriyor. Son olarak bu adımda, e-Devlet portalına giriş yapmak istediğiniz yeni şifrenizi yazın.

Bu adımları tamamladıktan sonra e-Devlet şifre yenileme işlemlerini tamamlamış oluyorsunuz. Unutmayın ki sadece 15 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve ve mavi karta sahip olarak e-Devlet portalına erişim hakkı verilen kişiler, şifre yenileme işlemlerini yapabilirler.

Ayrıca bakınız:

Netflix Ücretsiz Nasıl İzlenir? Netflix Ücretsiz Deneme

Bedava Exxen Hesapları 

 

e-Devlet Şifresi PTT’de Kaç TL?

PTT den e-Devlet şifresini 2TL’ye alabilirsiniz.

e-Devlet Şifresi Almak İçin Kaç Yaşında Olmak Gerekir?

15 yaşını dolduran herkes başvuruda bulunabilir.

e-Devlet Şifremi Unutursam Ne Yapmalıyım?

Hemen yeni bir şifre almak istiyorsanız size en yakın PTT şubesine gidebilirsiniz.

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu