Teknoloji Haberleri

Devlet Bankaları Hangileri? Devlete Ait Tüm Bankalar

Devlet Bankaları Hangileri? Devlete Ait Tüm Bankalar; Hemen hemen herkesin bankalarla bir sebepten dolayı işi olmaktadır. Özellikle bu gibi durumlarda en çok kullanılan devlet bankaları hangileri diye birçok kullanıcı tarafından merak edilmektedir. Yaşadığımız çevrede birçok bankanın şubesini veya para çekme makinesini (ATM) görmekteyiz. Bu nedenle hemen hemen her yerde bankaların faaliyet gösterdiğini biliyoruz. Çevremizi incelediğimizde, yaşadığımız bölgelerde en çok yer alan 3 bankayı şu şekilde sıralayabiliriz: Ziraat Bankası, İş bankası, Vakıfbank. Peki, acaba bu bankalar devlete mi ait? Başka devlet bankaları var mı? Faaliyetleri neler? Bu ve bunun gibi birçok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Ülkemizde her devlette olduğu gibi devletin doğrudan ya da dolaylı yönden etki ettiği bankalar bulunmaktadır. Bu bankalar farklı alt başlıklar altında sınıflandırılmaktadır. Bunlar: Kamu mevduat bankaları, kamu katılım bankaları, kalkınma ve yatırım bankalarıdır. Genel olarak tanımadığımız bu bankaların tümü vatandaşlara ihtiyaç, araba, konut gibi birçok kredi imkanı veya kredi kartı kolaylığı sağlamaktadır. Kredi kartı veya kredinin yanında farklı bankacılık hizmetlerini de vatandaşa sunmaktadır.

Yukarıda bahsettiğimiz bankacılık hizmetleri için BDDK tarafından alınan kararlar doğrultusunda faiz oranları aynı olmak zorundadır. Çevremizdeki birçok bankada faiz oranları farklılık gösterse de, bunlara kredi kartı taksit sayısı, kredi vadeleri, geliri göre kredi limitlerini de aynı olmasının zorunluluğu bulunmaktadır. Fakat yine de bankalar incelendiğinde devlete ait olan bankalar diğer bankalara göre daha düşük faizli kredi imkanını vatandaşlarına sunmaktadır.

Halk Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

Devlete Ait Bankalar Hangisi 2023

Devlete ait bankaların farklı isimleri bulunmaktadır. Kamusal sermayeli bankalar veya kamu bankaları adı ile de devlet bankaları bilinmektedir. Kamusal sermayeli bankaların bile bazı hisse oranlarının halka açık olduğunu bilmekteyiz. Kamu bankalar ile ilgili az çok bilgi edindiğinizi varsayıyoruz. Peki, devlet bankaları arasında hangi bankaların bulunduğuna birlikte bir göz atalım.

  • Ziraat Bankası
  • Vakıfbank
  • Türkiye İller Bankası
  • Türkiye Halk Bankası
  • Türk Eximbank
  • Ziraat Katılım Bankası
  • Vakıflar Katılım Bankası
  • Türkiye Kalkınma Bankası
  • Fona Devredilen Bankalar (TMSF Bankaları)

En İyi Devlet Bankası Hangisi

En iyi devlet bankası hangisi sorusuna cevap vermek gerekirse Devlete ait olan bankaların çalışma prensibi aynı olduğundan Devlete ait olan bankalar ile çalışmak isteyenler Ziraat Bankası, Vakıf Bank yada Halk Bankası devlete ait en iyi bankalar diyebiliriz.

Ziraat Bankası Devletin Mi

Hemen hemen her yerde şubesi veya para çekme makinesi bulunan Ziraat bankası, birçok kişi tarafından devlete ait olduğu bilinmektedir. Vatandaşların hizmetlerini yakında takip ettiği bir banka olan Ziraat bankası, müşterilerine birçok hizmeti bir arada sunmaktadır. İhtiyaç, konut, araba gibi kredi çeşitleriyle birçok bankaya göre uygun faiz oranı ile müşterilere uygun kredi imkanı sunmaktadır. Halk arasında güvenilen bankalar arasında olan Ziraat bankasının 1741 adet şubesi bulunmaktadır.

Köklü bankalardan biri olan Ziraat bankasının tarihine gelin birlikte göz atalım. Ziraat bankası vatandaşlarına 1863’den bu yana hizmet vermeye devam etmektedir. Osmanlı zamanında açılan Ziraat bankası, “Memleket Sandıkları” adı ile o dönemde anılmaktadır. Günümüze kadar isim değişikliği yaparak gelmiş olan bu köklü banka, ülkemizdeki devlet bankalarının arasında yerini almaktadır. Ziraat bankasının merkezi Ankara’da bulunmaktadır.

Türkiye Halk Bankası Devlete Mi Ait

Yine Ziraat bankası gibi birçok yerde şubesi veya para çekme makinesi bulunmaktadır. Türkiye’nin her yerinde hizmet veren Halk bankası, sizlerin de bildiği üzere devlet bankaları arasında yerini almaktadır. Halk bankasının kuruluş amacı özel bankalara yol göstermek ve en uygun faizlerle kredi vererek sanayi ve ticarete katkı sağlamaktır. Uygun faiz oranlarla kredilerini halka sunan Halk bankası, günümüzde diğer bankaların sağladığı gibi birçok krediyi de müşterilerine sağlamaktadır. Konut, araba, ihtiyaç ve diğer finansman ürünlerinde uygun faiz oranlarıyla müşterilerinin kredi vadelerini belirlemelerini sağlar. Türkiye’de Halk bankasının 989 adet şubesi bulunmaktadır.

Türkiye Vakıflar Bankası (Vakıfbank) Devletin Mi

Turuncu rengiyle çevremizde dikkatimizi çeken devlet bankalarından bir tanesidir. Vakıfbank diğer bir adıyla Türkiye Vakıflar Bankası, Adnan Menderes döneminde açılan bankalar arasındadır. Adnan Menderes’i önderliğinde 1954 yılında kurulan Türkiye Vakıflar Bankası, müşterilerine günümüzde uygun faiz oranları sağlamaktadır. Bütün bankaların müşterilerine sunduğu gibi konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi gibi kredileriyle finansman ürünlerini sağlamaktadır. Türkiye’de köklü devlet bankalarından biri olan Vakıfbank’ın ülkemizde 948 adet şubesi bulunmaktadır.

Türkiye İller Bankası Kime Ait

Türkiye İller Bankasını daha önceden duymamış olabilirsiniz. Çünkü İller bankası, kamu bankaları arasında hizmet veren bir bankadır. Farklı bir dil ile anlatmak gerekirse; İller bankası halka değil, İl Özel İdareleri ve belediye gibi kamu kuruluşlarına kredi desteği sağlayan bankadır.

Türk Eximbank Devletin Mi

Türk Eximbank yine çok duymadığınız bankalar arasında yerini almaktadır. Türk Eximbank diğer bir adıyla Türkiye İhracat Kredi Bankası olarak 1987 yılında kurulmuştur. Ülkemizin ihracatını artırmak amacıyla kurulan bankalar arasında yerini alan Türkiye İhracat Kredi Bankası, kamu bankaları arasında yerini almaktadır. İnternet sitesinden ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

devlete ait bankalar

Türkiye Kalkınma Bankası Devletin Mi

Devlet bankaları arasında yerini alan Türkiye Kalkınma Bankası, 1975 yılında kurulmuştur. Karar Hükmünde Kararname (KHK) ile kurulan Türkiye Kalkınma Bankası, devlet sanayi ve işçi yatırım bankası olarak bilinmektedir. Türkiye Kalkınma Bankası kalkınmaya destek için kurulmuş bir bankadır. Bu banka dış kurumlarla görüşme ve anlaşmalar yaptığı bilinmektedir.

Devlete Ait Katılım Bankaları

Ziraat Katılım Bankası ve Vakıflar Katılım Bankası devlete ait katılım bankalarıdır. Yani devlete ait bankaların alt hizmeti olarak bu bankalar değerlendirilebilir. Peki, katılım bankalarının farkı nedir? Aslında son zamanlarda katılım bankalarının ismini sıkça duymaktayız. Katılım bankaları, faizsiz kredi imkanı ile İslami şartlara uygun bir şekilde kredi kullanmanızı sağlamaktadır. Bu katılım bankaları sayesinde İslami şartlara uygun bir şekilde konut veya araç alımı gibi işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca kredi kartı ve sigortacılık gibi bankacılık işlemlerinizde katılım bankalarından gerçekleştirebilirsiniz.

İş Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

Vakıf Katılım Bankası Devletin Mi

Anonim bir şirket olan Vakıf Katılım Bankası, 2015 yılında 805 milyon TL sermaye ile kurulmuştur. Bankanın büyük bir kısmı (yani %99’luk sermayesi) Vakıflar Genel Müdürlüğüne aittir. Geri kalan %1’lik sermaye ise Beyazid Han-I Sani Vakfı, Mahmud Han-I Evvel Bin Mustafa Han Vakfı  ve Murat Paşa Bin Abdulsselam Vakfı’na eşit olarak dağıtılmıştır.

Ziraat Katılım Bankası Kime Ait

Ziraat Bankasının alt hizmetleri arasında bulunan ve ülke genelinde 45 şubesi bulunan Ziraat Katılım Bankası devlet katılım bankaları arasındadır. 2015 yılında 675 milyon TL sermayesi ile kurulmuştur. Bankada ilk hesap açtıran kişi Recep Tayyip Erdoğan’dır.

TMSF Bankaları

Fona devredilen bankalar (TMSF Bankaları) Birleşik Fon Bankası ve Adabank olmak üzere 2 tanedir. TMSF Bankaları bankadaki yolsuzlukları önlemek amacıyla kurulmuştur. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), tasarruf sahiplerinin haklarını korumaktadır. Ayrıca yolsuzluk yaptıkları tespit edilen bankalar bu fona dahil edilmektedir. Fona dahil edilen bankalar devlete bağlı olarak hizmetlerini sürdürmeye devam etmektedir.

Türkiye İş Bankası Devlet Bankası Mı

Türk İş Bankası devlet ait olmayan özel bankalardan biridir. İş Bankası devlet bankası olmamasına devlet bankaları ile yaptığı kampanyalar ile yarışır hale delmiştir. İş Bankası özel bankalardan biridir.

Sizlere bu yazımızda Devlet bankaları hangileri ve devlet ait bankalar hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

 

Ziraat Bankası Devlete mi Ait?

Ziraat Bankası Devlet bankalarından biridir.

En Çok Tercih Edilen Devlet Bankaları Hangileridir?

En çok tercih edilen bankalar Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’tır.

Bankalar Saat Kaçta Açılıyor?

Saat 09:00’da açılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu