Sosyal Medya

Instagram Hesabım Çalındı (Hacklendi) Nasıl Geri Alırım?

Instagram Hesabım Çalındı (Hacklendi) Nasıl Geri Alırım? Bize ait olan hesaplarımız kimi zaman kötü amaçlı olan kişilerin eline geçebilmektedir. Sosyal medya uygulamalarından biri olan İnstagram, cazip bir uygulama olarak kullanıcı sayısını gün geçtikçe arttırmaktadır. Çalınan Instagram Hesabını Geri Alma; Dünyanın en sevilen ve en çok kullanıcı sayısına sahip olan sosyal medya uygulamalarından olan Instagram’da gün içerisinde sık sık fotoğraf paylaşıyor, arkadaşlarımızın fotoğraflarına yorumlar atıyor, arkadaşlarımızla sohbet ediyor ve sevdiğimiz ünlülerin güncel paylaşımlarını takip ediyoruz.

Hayatımızın en önemli parçalarından biri haline gelen Instagram sayesinde modern dünyanın getirdiği yalnızlıktan bir nebze de olsa kurtulabiliyor, hayata daha sıkı sıkıya tutunmaya çalışıyoruz.

Yeni arkadaşlıklar kurmamıza da imkan tanıyan Instagram hesaplarımız, kimi zaman da saldırıya uğrayabiliyor.

Öyle ki günümüzde pek çok kişi, hackerler yüzünden Instagram hesaplarını kaybediyorlar.

Bu durum, genellikle Instagram kullanıcılarının güçlü ve kırılması zor şifreler yerine daha basit şifreleri kullanmalarından kaynaklansa da bazen de güçlü şifreler bile kırılıp, hackerler tarafından hesaplar ele geçirilebiliyor.

Instagram hesabı çalışan kullanıcılar ise hesaplarını tekrar geri alıp alamayacaklarını, hesaplarını geri almak için nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini merak ediyorlar.

Bu yazımızda kısaca Instagram hesabım çalındı, nasıl şikayet edebilirim? sorusunu yanıtlamaya yani çalınan Instagram hesabını nasıl geri alabileceğinize değinmeye, konuya dair sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Instagram Çalınan Hesabı Geri Alma 2023

Instagram uygulaması üzerinden şikayetinizi dile getirerek, hesabınızın çalındığına dair Instagram yetkililerini bilgilendirdiğinizde çalışan hesabınızı kolaylıkla geri alabiliyorsunuz.

Başkasının Instagram Hesabı Nasıl Kapatılır?

Çalınan hesabınızı geri almak için adım adım neler yapmanız gerektiğini kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Instagram uygulamasına giriş yapın.
 • Instagram’a giriş yapmak istediğinizde kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi sizden talep eden kutucukların hemen altında yer alan ‘Giriş Yapmak için Yardım Al’ seçeneğine tıklayın.
 • Bu seçeneğe tıkladığınızda Girişte Sorun mu Yaşıyorsunuz? bölümü karşınıza çıkıyor.
 • ‘Daha fazla yardıma mı ihtiyacın var?’ seçeneğine tıklayarak, işleminize devam edin.
 • Yeni açılan ekranda sizden bir destek isteği oluşturmanız talep ediliyor.
 • Instagram’a kaydolurken kullandığınız e-posta adresi bilgilerinizi girdikten sonra ekranın altına doğru ilerlemelisiniz.
 • Ekranın alt kısmında yer alan ‘Hesabım başkasının eline geçti’ seçeneğini seçmelisiniz.
 • ‘Hesabım başkasının eline geçti’ seçeneğine tıkladığınızda Instagram çalınan hesabınıza dair size birtakım sorular yöneltiyor. Instagram hesabınıza mevcut e-posta adresinizle giremiyorsanız; alternatif e-posta adresinizi yazarak, Instagram’ın sizle iletişim kurabilmesini sağlayabiliyorsunuz. Burada size yöneltilen soruları da doğru ve eksiksiz bir şekilde yanıtlamanız gerekiyor. Bu aşamayı da tamamladıktan sonra son aşamaya geçebilirsiniz.
 • En alt kısımda bulunan ‘ İlave Detaylar Ekle’ kutucuğuna konuya dair ayrıntılı bilgi yazabilirsiniz.
 • İşleminizi İsteği Gönder butonuna tıklayıp, tamamlayabilirsiniz.

Yukarıdaki adımları takip ettiğiniz takdirde Destek İsteğiniz, Instagram’a gönderiliyor.

Instagram, ortalama 3-4 gün içerisinde desteğinizi yanıtlıyor.

Bazen cevap verilmesi, haftalar sürebiliyor. Yani uzun bir süre için yanıt beklemeniz gerekebiliyor.

Yukarıdaki işlemleri akıllı telefonunuzdan yapabileceğiniz gibi bilgisayarlarınızı kullanarak da gerçekleştirebiliyorsunuz.

İnstagram Hesabım Başkasının Eline Geçti

İnstagram hesabını başkasının eline geçmesinin en büyük nedenlerinden biride size gelen bilmediğiniz bağlantılara tıklamaktadır. Eğer farkında olmadan e-posta adresine sahte bağlantıya tıklarsanız instagram hesabız farkında olmadan başkasının eline geçebilir. Eğer İnstagram hesabınız başkasının eline geçerse https://help.instagram.com/contact/1652567838289083 bağlantısına tıklayarak hemen destek alabilirsiniz.

İnstagram Hesabım Çalındı E-Postam Değiştirildi

İnstagram hesabınız çalınırsa hesabı çalan kişi ilk olarak e-posta ve şifre değişikliği yapmaktadır. Merak etmeyin 24 saat çerisinde müdahale ederek çalınan  ve e-posta adresi değiştirilen hesabınızı geri alabilirsiniz. Eğer daha önce telefon numaranızı kayıt ettiyseniz kolay şekilde hesabınızı tekrar geri alabilirsiniz.

İnstagram hesabınız çalındığında ve başkasının eline geçtiğinde e-posta adresi değişikliği yapıldığında hem sizin hem de değişiklik yapılan e-posta adresine değişiklik yapıldığına dair İnstagram tarafından bilgilendirme mesajı gönderilir. Size gönderilen bu bilgilendirme mesajında bu isteği siz yapmadıysanız isteği reddederek hesabınızı hemen geri alabilirsiniz.

Eğer 24 saat zaman geçtiyse ve gelen e-postayı zamanında onaylamadıysanız gerekli kanıtlar ile beraber [email protected] hesabınızın çalındığını bildirebilirsiniz.

Çalınan Instagram Hesabını Nasıl Geri Alabilirim

Çalınan ve başkasının eline geçen size gönderilen bağlantılar ile hesabınıza giriş yapamıyorsanız İnstagram ile ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Normalde telefon numarası kayıtlı ise kolay şekilde hesabınızı geri alabilirsiniz. Ancak her şeyi yapmanıza karşın halen İnstagram hesabınızı geri alamıyorsanız İnstagram’da destek talebi alabilirsiniz.

İnstagram destek ve yardım talebi almak için

Android’de:

 1. Giriş ekranında Giriş Yap kısmı altında Giriş yapmayla ilgili yardım al seçeneğine dokunun.
 2. Hesabınızla ilişkili kullanıcı adını, e-posta adresini veya telefon numarasını girin ve ardından Daha fazla yardıma mı ihtiyacın var? seçeneğine dokunun.
 3. Daha fazla yardıma mı ihtiyacın var? seçeneğine dokunun ve ardından ekrandaki talimatları izleyin.
 4. E-posta adresinizi veya telefon numaranızı seçin ve ardından Güvenlik Kodu Gönder‘e dokunun.
 5. Bir güvenlik kodu almazsanız Güvenlik Kodu Gönder kısmında Bu e-posta adresine veya telefon numarasına erişemiyorum‘a dokunun ve ardından ekrandaki talimatları izleyin.

iPhone’da:

 1. Giriş bağlantısı ekranında Giriş Bağlantısı Gönder kısmında Daha fazla yardıma mı ihtiyacın var? seçeneğine dokunun. E-posta adresinizi veya telefon numaranızı seçin ve ardından Güvenlik Kodu Gönder‘e dokunun.
 2. Bir güvenlik kodu almazsanız Güvenlik Kodu Gönder kısmında Bu e-posta adresine veya telefon numarasına erişemiyorum‘a dokunun ve ardından ekrandaki talimatları izleyin.

Yukarıda talimatı tamamladığınızda sizden kimlik doğrulama için bazı evraklar talep edilecektir.

 • Size gönderdiğimiz kodun el yazısıyla yazıldığı bir kağıdı tutarken çekilmiş bir fotoğrafınız.
 • Kaydolduğunuz e-posta adresi veya telefon numarası ve kaydolurken kullandığınız cihaz türü (ör. iPhone, Android, iPad, diğer).

Yukarıdaki adımları tamamladığınızda çalınan hesabınızı geri alabilirsiniz.

Çalınan Instagram Hesabını Geri Alma Linki

Çalınan İnstagram hesabınızı geri almak için https://www.instagram.com/accounts/password/reset/ linkine tıklayarak hızlı işlem gerçekleştirebilirsiniz. İnstagram çalına hesap geri almak için yukarıdaki linki kullanmanız yeterlidir.

Instagram Şifresiz Takipçi Hilesi, Şifresiz Takipçi Kasma Hilesi

Instagram Hesabınızı Nasıl Koruyabilirsiniz?

Instagram hesabınızın çalınması, aynı zamanda Instagram dm kutusunda başkaları ile paylaştığınız bilgilerin de hackerlerin eline geçmesi anlamına geliyor.

Yani dm kutusunda kredi kartı ya da banka kartı bilgilerinizi ve şifrenizi paylaştıysanız; dolandırılma ihtimaliniz oldukça yükselmiş oluyor.

Bu yüzden de Instagram hesabınıza ait şifrenizi oldukça güçlü bir şifre olarak seçmeniz gerekiyor.

Instagram hesabınızı korumak için yapmanız gerekenleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Takipçi, beğeni, yorum vb. Instagram hilesi hizmeti veren sitelere asla Instagram şifre bilgilerinizle giriş yapmamalısınız. Bu tarz siteler, genellikle müşterilerinin kişisel bilgilerini çalıyorlar.
 • Akıllı telefonlarımıza yüklediğimiz casus yazılımlar da Instagram bilgilerimiz dahil diğer sosyal medya uygulamalarına dair bilgilerimizin ve telefonumuzda kayıtlı olan önemli bilgilerimizin kötü niyetli kişilerin eline geçmesine neden oluyorlar. Bu yüzden de akıllı telefonunuza bir uygulama yüklerken oldukça dikkatli davranmanız, güvenmediğiniz uygulamaları yüklemekten kaçınmanız gerekiyor.
 • Kimi zaman da hackerler; Instagram hesabımıza dair bir sorunun baş gösterdiğini ve bu sorunu çözmek için linke tıklamamız gerektiğini ifade eden bazı mailleri bizlere hotmail ya da mail adreslerimiz aracılığıyla gönderebiliyorlar. Bu tarz maillere de asla itibar etmemeniz gerekiyor.
 • Instagram hesabınızı çalan kişi, en yakınınız bile olabileceğinden Instagram şifre bilgilerinizi başkalarıyla paylaşmamalısınız.
 • Bir arkadaşınızın ya da başka birinin akıllı telefonundan Instagram’a giriş yaptıysanız, Instagram’dan çıkarken de güvenli çıkış yapmayı unutmamalısınız.
 • Instagram hesabınız, hotmail ya da mail hesabınıza tanımlı olduğundan hotmail ve mail şifrelerinizi de mümkün olduğunca güçlü oluşturmalısınız.
 • Başka birinin bilgisayarından Instagram’a giriş yapıyorsanız, ‘ Beni Hatırla’ kutucuğunu asla işaretlememelisiniz.

Bu yazımızda çalınan Instagram hesabınızı nasıl geri alabileceğinize değinmeye çalıştık.

Sizler de konuya dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=-TMa8nJDgRA

 

Instagram Yardım Merkezi İletişimine Nasıl Ulaşabilirsiniz?

Herhangi bir sorun yaşadığınızda [email protected]. ve [email protected]. üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Başkasının Instagram Videosunu İzlerseniz Bildirim Gider mi?

Karşı tarafa bu konuda herhangi bir bildirim gitmemektedir.

Instagram Reelsi Kimin İzlediği Görülür mü?

Hayır.

37 Yorum

 1. Merhaba sorunun çözümü için instagramdan bizlere ulaşabilirsiniz.

 2. hesabım çalındı. kayıtlı mail adresim ve telefonum değiştirilmiş. listemdeki kişileri dolandırmak için surekli mesaj atıyorlarmıs. hesabımı geri alabilmek için ne yapmam lazım.

 3. Instagram hesabim çalındı e-posta değiştirildi bahis siteleri paylaşımı yapılmakta hesabım i Instagram maillere yanıt vermiyor kurtarmak istiyorum yardımcı olabilen var mı ?

 4. hesabımı çalan kişiler e mail ve telefon numarası değiştirmiş. söylediğiniz “Bu e-posta adresine veya telefon numarasına erişemiyorum” bu kısım hiç çıkmıyor bende . yardımcı olursanız sevinirim

 5. çalınan instagram hesabımın hem kayıtlı telefon hemde mail adresini değiştirdiklerinden hesabıma ulaşamıyorum. bunun için kimlik doğrulama yapmak istiyorum ama nasıl olduğunu çözemedim. yardımcı olur musunuz?

  1. Merhaba gamze hanım yardimci olabilir misiniz ? Hesabımı geri almak istiyorum

 6. İnstagram hesabımda aktiftim ve Bi anda hesabın başkasının eline geçti diye yazdı eski şifremi girdim ama yanlış yordu numarama kod gelmiyor hiçbirşey yapamıyor güvenlik ayarları nedeniyle bu numaraya bağlantı gönderemiyoruz diyor hep lütfen yardım edin yalvarırım yardım edin

  1. Merhaba Sabiha hanım sorunun çözümü için instagramdan bizlere ulaşabilirsiniz.

   1. Merhaba benimde adresim çalındı e posta ve numaraları değiştirdiler şifremi yenileyip tekrar giremiyorum yardım edermisiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu