Teknoloji Haberleri

Bilgisayardan Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Bilgisayardan Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır? Hemen hemen herkesin evinde bilgisayar bulunmaktadır. İnternet ve bilgisayarın olmadığı bir dünya, günümüz teknolojisi ile artık düşünülemez bir durum demektir. Bilgisayar kullanıcıları gün geçtikçe artmaya devam ederken, bazı kullanıcılar bilgisayarın bir çok özelliğini bilmeden bilgisayar kullanıyor.

Bunlardan bir tanesi de ekran görüntüsü alma konusudur. Ekran görüntüsü almak aslında kolay bir yöntemdir. Ancak bunu bilmeyen kullanıcı sayısı da fazladır. Bizde sizlere bilgisayarda ekran görüntüsü nasıl alınır konusu hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alabilirim?

Bilgisayarda ekran görüntüsü almak için bir çok yöntem mevcuttur. Ancak sizlere en basit yöntemlerden bahsedelim. Bilgisayardan ve Laptop’dan ekran görüntüsü almak için bir çok yöntem ve yol bulunmaktadır. Sizlere en pratik ve kolay yoldan ekran görüntüsü nasıl alınır anlatmak istiyorum.

Google Chrome Kapanma ve Atma Sorunu (ÇÖZÜLDÜ)

PrtSc Yaparak Ekran Görüntüsü Almak

Bu tek tuş ile ekran görüntüsü almayı pek kimse bilmez. Klavyenizde sadece PrtSc tuşuna basarak bilgisayarınızdaki ekranın tamamının görüntüsünü alabilirsiniz.

Fn+PrtSc Yaparak Ekran Görüntüsü Almak

Öncelikle en yaygın şekilde kullanılan ekran görüntüsü alma yöntemi olan FN+PrtSc tuşuna basarak ekran görüntünüzü alabilirsiniz. Bunu yapmak için önce FN tuşuna basılı tutun daha sonra PrtSc tuşuna bastığınızda ekran görüntünüzü almış olursunuz.

Windows+PrtSc Ekran Görüntüsü Alma

Diğer bir yöntem de aynı FN+PrtSc tuşu gibidir. Bu sefer FN tuşuna değil de Windows tuşuna basılı tutarak tekrardan PrtSc tuşuna basmanız olacaktır. Windows+PrtSc tuşu ile ekran görüntünüzü de almış olursunuz.

Ekran Alıntısı Aracı

Eğer tuşlarla başaramıyorsanız aramak için buraya yazın kısmına tıklayarak “Ekran Alıntısı Aracı” yazarak programı açabilirsiniz. Programı çalıştırdıktan sonra “Yeni” seçeneğini tıklayarak istediğiniz biçimde ekran görüntüsü alabilirsiniz.

Windows+Shift+S Yaparak Ekran Görüntüsü Alma

Windows+Shift+S tuşuna sırasıyla basarak ekran görüntüsü alabilirsiniz. Ancak burada diğerlerinden farklı bir seçenek sizlere sunulmaktadır. Bu işlemi yaptıktan sonra mouse ile belirlediğiniz alanın ekran görüntüsünü alabilirsiniz.

Alt Gr+PrtSc Yaparak Ekran Görüntüsü Almak

Alt Gr+PrtSc tuşlarına sırasıyla basarak da ekran görüntünüzü alabilirsiniz. Burada hangi bölümü ekran görüntüsü almak istiyorsanız o kısmı seçerek sadece o bölgenin ekran görüntüsünü alabilirsiniz.

Telefondan ve Bilgisayardan Hangi Sitelere Girilmiş Nasıl Öğrenebilirim?

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Nasıl Çekilir?

Bilgisayarda ekran görüntüsü aldıktan sonra nereye gidiyor diye sormanız oldukça normal bir sorudur. Bilgisayar ile ekran görüntüsü aldıktan sonra paint uygulamasını açın ve buraya aldığınız ekran görüntüsünü Ctrl+V tuşuna basarak yapıştırın.

Eğer ekran alıntısı aracı ve Windows+Shift+S tuşlarıyla ekran görüntüsü aldıysanız otomatik olarak Alıntı ve Taslak bölümüne aldığınız ekran görüntüsünü yöneltecektir. Daha sonra burada kendiniz nereye kaydetmek isterseniz oraya kaydedebilirsiniz.

Bilgisayar yada diz üstü bilgisayardan ekran görüntüsü almak için;

 • Ekran görüntüsü almak için Print Screen tuşuna (PrtScn veya PrtScrn olarak adlandırılabilir) basın
 • Genelde bu tuşlar F12 tuşunun sağında üste bulunur
 • Bir diğer ekran görüntüsü alma yöntemi ise ALT tuşu ile beraber Print Screen tuşuna aynı anda basmaktır.
 • Aldığınız ekran görüntüsünü kaydetmek için Paint (Paint) uygulamasını kullanabilirsiniz
 • Görüntüyü kaydetmek için Paint (Paint) açılır ve ekran görüntüsü buraya kaydedilir
 • Aldığınız ekran görüntüsünü Paint üzerinden Düzenle‘ye ve ardından Yapıştır‘a tıklayarak düzenlemeniz mümkün

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma Programı

Bilgisayarda ekran görüntüsü alma programı olarak bilgisayarınızın kendi programlarından yararlanın. Bu program Ekran Alıntısı Aracı programıdır. Bilgisayarınızda arama kısmına bu ismi yazarak programı bulabilir ve başlatabilirsiniz.

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Nereye Kaydedilir?

Bilgisayarda ekran görüntüsü herhangi bir yere kaydedilmemektedir. Eğer tuşlarla ekran görüntüsü alıyorsanız paint programına yapıştırmanız gerekiyor.

Ekran Alıntısı Aracı programıyla ekran görüntüsü alıyorsanız otomatik olarak ekran görüntünüzü Alıntı ve Taslak bölümüne yönlendirecektir.

Ekran Görüntüsü Alma Hangi Tuşla Yapılır?

Ekran görüntüsü alma hangi tuşlarla yapıldığı konusunda sizlere detaylı bilgiyi vermiş olduk. Bilgisayardan ekran görüntüsü çekmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Windows 10 Ekran Görüntüsü Alma

 •  Bilgisayarda en altta sağda bulunan baloncuk simgesine tıklayın
 • Açılan köşedeki menüde yer alan Ekran Alıntısı seçeneğine tıklayın
 • Ekran Alıntısı yaptıktan sonra otomatik olarak ekran görüntüsü alınacaktır
 • Fare ile tut çek yaparak ekran görüntüsünü istediğiniz boyutta alabilirsiniz.
 • Ayrıca ekranı çektikten sonra dilediğiniz gibi kaydetme imkanınız bulunmaktadır.

MacOS Ekran Görüntüsü Alma

 • Klavyenizde Command (cmd) + Shift + 3 tuşların basarak ekran görüntüsünü alınır
 • Aldığınız ekran görüntüsü masa üstüne kayıt edilecektir

Bilgisayarda ekran görüntüleri konusunda sizlere yardımcı olduk. Bundan sonra artık her türlü ekran görüntüsünü kolay bir şekilde alabilirsiniz.

 

Bilgisayarda Aldığınız Ekran Görüntüsü Nereye Kaydediliyor?

Aldığınız ekran görüntüsü İndirilenler klasörünüze kaydolur.

Print Screen Tuşunu Nasıl Aktifleştirebilirsiniz?

Klavyenizde bu tuş yoksa Fn + Insert tuşlarını birlikte kullanarak aktifleştirebilirsiniz.

Bilgisayarda Ekran Videosu Alınır mı?

Evet.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu