Sosyal Medya

Başkasının Instagram Hesabı Nasıl Kapatılır?

Başkasının Instagram Hesabı Nasıl Kapatılır? Dünya genelinde kullanıcı sayısı fazla olan uygulamaların başında Instagram gelmektedir. Instagram, kullanıcı sayısı gün geçtikçe artan bir mobil uygulamadır. Kurulduğu 2010 yılından bu yana dünya genelinde en beğenilen, favori sosyal medya uygulamalarından olan Instagram’da hangimiz zaman zaman bazı hesapları gereksiz ve sinir bozucu bulmuyoruz ki?

Özellikle bizi rahatsız eden, bize sürekli mesaj atan, olumsuz cevap vermemize rağmen bize mesaj atmayı bir türlü bırakmayan kişileri şikayet etmek istesek de çoğu zaman bu tür hesapları engellemeyi tercih ediyoruz.

Bazı hesapların kapatılmasını ve Instagram’da artık yer almamasını dilesek de ne yazık ki Instagram, çoğu zaman bu hesapları kapatmıyor.

Şikayet ederek, dilediğimiz Instagram hesabını kapattırabilmemiz için bu hesapların birtakım Instagram kurallarını ihlal etmeleri gerekiyor.

Örneğin, terör, hakaret, nefret ve taciz içerikli tüm fotoğraf, video ve story paylaşımları, topluluk kurallarını ihlal ettiğinden bu tarz paylaşımlarda bulunan hesapları sizi rahatsız etmeseler dahi kapattırabiliyorsunuz.

Bu yazımızda kısaca başkasının Instagram hesabı nasıl kapatılır 2023 sorusunu yanıtlamaya, konuya dair merak edilenleri aydınlatmaya çalışacağız.

Instagram Üzgünüz İsteğinizle İlgili Bir Sorun Oluştu Hatası

Bir Kişinin Instagram Hesabı Nasıl Kapatılır?

Başka birinin Instagram hesabını kapattırabilmeniz için kapattırmak istediğiniz bu hesabın Instagram için uygun olmayan yani Instagram politikalarına aykırı bir şekilde hareket eden bir hesap olması gerekiyor.

Instagram’a şikayet yoluyla kapattırabileceğiniz bu hesapları Instagram kullanım koşullarına aykırı oldukları takdirde kapattırabiliyorsunuz.

Instagram kullanım koşullarına aykırı olan yani kapattırabileceğiniz hesapları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Başka Bir Hesabı Taklit Eden Hesap Nasıl Kapılır?

Sizin hesabınızı ya da bir başkasının hesabını taklit eden yani kendine ait olmayan fotoğrafları kendisininmiş gibi paylaşan hesapları şikayet edebiliyorsunuz.

Örneğin, sizin fotoğraflarınızı kullanıp, fake bir hesap oluşturan ve insanlara sizmiş gibi davranan bir hesabı fark ettiğinizde bu hesabı direk şikayet etmenizi, listenizdeki arkadaşlarınızı da bu hesabı şikayet etmeye davet etmenizi öneriyoruz.

Yasalara Aykırı Hareket Eden Hesap Kapatma

Yasalara aykırı bir şekilde hareket eden, örneğin dolandırıcılık girişiminde bulunduğundan şüphelendiğiniz hesapları da kapattırabilme şansınız bulunuyor.

Nefret İçerikli Paylaşan Yapan Hesabı Kapatma

Belirli bir kişiye, siyasi partiye, dine ya da topluluğa karşı kin dolu, aşağılayıcı ve küçük düşürücü içerikler paylaşan hesapları da şikayet edebiliyorsunuz.

Hacklenen Instagram Hesabı Nasıl Kapatılır

Bir arkadaşınızın ya da sizin hesabınız hacklendiyse yani başka birinin eline geçtiyse bu hesabı da şikayet ederek, kapattırabiliyorsunuz.

Instagram Profil Fotoğrafı Büyütme, PP Resmini Büyütme

Sözlü Tacizde Bulunan Instagram Hesabını Kapatma

Size dm üzerinden hakaret mesajları yağdıran, sözlü tacizde bulunan, içeriklerinize ve paylaşımlarınıza kötü yorumlar yapan hesapları da kapattırabiliyorsunuz.

13 Yaşından Küçük Kullanıcısı Olan Instagram Hesabını Kapatma

13 yaşını henüz doldurmamış kullanıcıları olan hesapları da kapattırabiliyorsunuz.

Instagram Topluluk Kurallarına Aykırı Davranan Hesap Kapatma

Çıplak kadın ya da erkek fotoğrafları paylaşmak, Instagram takipçi, beğeni, yorum vb. hileleri kullanmak, terörü destekleyici içerikler paylaşmak, ırkçılık vb. topluluk kurallarına aykırı paylaşım ve hareketlerde bulunmak,  Instagram topluluk kurallarına aykırılık arz ediyor.

Instagram topluluk kurallarının tamamı Facebook uygulamasında açıklanıyor.

Topluluk kuralları listesinin tamamını görüntülemek için https://www.facebook.com/help/instagram/477434105621119 linkini tıklayabilirsiniz.

Kısacası sizi ya da insanları rahatsız eden, hakaret dolu içerikler paylaşan, insanların duygu ve düşüncelerini istismar eden, toplumsal ahlak kurallarını hiçe sayan hesaplar, Instagram kullanım koşullarına aykırı olarak kabul ediliyor diyebiliriz.

Yukarıda bahsi geçen durumlardan biri ile karşılaşmanız halinde bu hesapları şikayet edebilirsiniz.

Peki, başkasının Instagram hesabını kapattırmak için nasıl bir yol izlemeniz gerekiyor?

 Sizi rahatsız eden hesabı şikayet etmek için adım adım ne yapmanız gerektiğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

  • Instagram’da şikayet etmek istediğiniz hesabı açın.
  • Şayet bir gönderiyi şikayet etmek istiyorsanız, o zaman bu gönderiyi büyütmeniz yani üstüne tıklamanız gerekiyor.
  • Profil ya da fotoğrafın hemen sağ üst köşesindeki 3 noktaya tıklayın (Iphone cihazlarda yan yana, Android cihazlarda ise üst üste üç nokta işaretine tıklamalısınız)
  • Karşınıza açılan menüden ‘ Şikayet Et’ seçeneğine tıklayın.

Şikayet Et, seçeneğine tıkladığınızda Instagram, size bu hesabı neden şikayet etmek istediğinize dair bazı sorular yöneltiyor.

‘Spam’ ya da ‘uygunsuz’ seçeneklerinden birine tıklamanız gerekiyor.

Spam seçeneğine tıkladığınızda başka hiçbir işlem yapmanız gerekmeden bu hesaba dair şikayetiniz oluşturulmuş oluyor.

Uygunsuz; seçeneğine tıkladığınızda ise ‘Hesabı Şikayet Et’ ya da ‘Gönderiyi, Mesajı ya da Yorumu Şikayet Et’ şeklinde iki seçenek sizi karşılıyor.

‘Hesabı Şikayet Et’ seçeneğine tıkladığınızda şikayet sebebinizi işaretlemeniz gerekiyor.

Örneğin; Instagram’a uygun olmayan içerikler paylaşıyor, hesap kullanıcısı 13 yaşından küçük, bir başkasını taklit ediyor vb. şikayet sebeplerinden birini seçebiliyorsunuz.

Bu yöntemle bir Instagram hesabını kapattırmak, oldukça uzun sürebiliyor.

Hatta aylar sonra bile oluşturduğunuz şikayet doğrultusunda şikayet ettiğiniz hesap kapattırılabiliyor.

Şikayetinizin daha kısa sürede sonuç vermesini ve daha etkili olmasını istiyorsanız; alternatif olarak aşağıdaki yöntemi deneyebilirsiniz:

Yukarıdaki şekilde Instagram Yardım Merkezi üzerinden şikayet oluşturduğunuzda şikayetleriniz, daha kısa süre içerisinde Instagram ekibi tarafından değerlendiriliyor.

Her iki yöntemde de şikayet ettiğiniz hesap, hiçbir şekilde o hesabı sizin şikayet ettiğinize dair bilgilendirilmiyor.

Yani bir hesabı şikayet etmekten hiçbir şekilde korkmamanız gerekiyor.

Instagram’da size küfür ve hakaret eden, sizin fotoğraflarınızı izinsiz kullanan, sizi tehdit eden hesapları aynı zamanda savcılığa da verebiliyor yani hukuki anlamda bu tarz hesaplarla savaşabiliyorsunuz.

Bu yazımızda kısaca başkasının Instagram hesabı nasıl kapatılır? sorusunu cevaplamaya çalıştık.

Sizler de konuya dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

 

Instagram da Yaş Sınırı Kaçtır?

Instagram da yaş sınırlaması güvenlik açısından 13 olarak belirlenmiştir.

Instagram Hesabını Nasıl Silebilirsiniz?

Uygulamadan ayarlar sekmesine giderek hesap kısmını tuşlayın. Orada bulunan hesabı sil seçeneğiyle işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Instagram Hesabı Tamamen Kaç Günde Silinir?

30 günde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu